Jak zwalczyć uporczywe bóle kręgosłupa? Te plastry mogą przynieść ulgę

Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa przez specjalistów coraz częściej nazywane są chorobą cywilizacyjną.
Jak zwalczyć uporczywe bóle kręgosłupa? Te plastry mogą przynieść ulgę
fot. iStock
17.12.2020

Z problemem bólu pleców zmaga się duża część społeczeństwa ze względu na rosnącą liczbę godzin spędzanych w pozycji siedzącej. Najpierw w pracy przed ekranem laptopa, później na kanapie, z której oglądamy losy ulubionych bohaterów serialu. Uprawianie sportu wydaje nam się dodatkowym, uciążliwym obowiązkiem, na który nie mamy czasu w i tak już napiętym planie dnia. Wszystko to skutkuje przeciążeniem kręgosłupa, który w pewnym momencie zaczyna się buntować. Jak uporać się z dokuczliwym bólem w lędźwiach bądź karku? Sprawdź!

Co właściwie boli?

Źródłem bólu pleców może być zarówno sam kręgosłup, jak i położone w jego okolicy mięśnie. Istnieje wieje wad budowy korpusu takich jak lordoza, skolioza itp., których diagnozą zajmuje się lekarz specjalista. Siedzący tryb życia i brak ruchu pogłębia je, przynosząc tym samym częsty i doskwierający ból.

Nierzadko powodem odczuwania dolegliwości jest uciskanie nerwów przez różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa. Ma to miejsce choćby przy rwie kulszowej, kiedy to krążki międzykręgowe wysuwają się poza jego oś, powodując ból w odcinku lędźwiowym, promieniujący przez pośladek, aż do samej stopy. Równie uporczywe są spięcia mięśni wokół kręgosłupa wynikające z niewłaściwego ułożenia kręgów. Jest to wyraźne szczególnie w przypadku lordozy, kiedy to mięśnie z jednej strony są znacznie napięte, a z drugiej – zbyt luźne. Taka asymetria prowadzi do nierównomiernego rozłożenia nacisku, a w konsekwencji chronicznego bólu wymagającego interwencji ze strony specjalisty.

Spięcie mięśni występuje także podczas spędzania długiego czasu w pozycji siedzącej. Mamy wówczas tendencję do garbienia się, co dogłębnie odbija się na odcinku szyjnym i piersiowym kręgosłupa, wywołując ból karku.

Leczenie kręgosłupa z dolegliwościami bólowymi

Wraz ze wzrostem liczby osób zmagających się z problemem bólu kręgosłupa rośnie ilość metod, które pozwalają go zwalczyć. W większości przypadków kluczem w poprawie stanu zdrowia jest systematyczna rehabilitacja oraz przyjmowanie leków przeciwzapalnych i rozkurczających. Mogą być one przyjmowane w klasycznej formie tabletek, ale także zastrzyków czy plastrów.

Wśród tych ostatnich znajdują się efektywne plastry przeciwbólowe Itami. W ich składzie znajduje się diklofenak, który działa bezpośrednio w miejsce bólu, przynosząc ukojenie niemal natychmiast. Plastry są cienkie i wygodne, przez co nie ograniczają wykonywania ruchów. Skóra pod nimi swobodnie oddycha, a leczenie nimi jest w pełni bezpieczne. Co więcej, są one dostępne bez recepty, a ich ilość można dostosować do własnych potrzeb dzięki wygodnemu opakowaniu, w którym znajduje się dwa, pięć lub dziesięć plastrów. Higienę użytkowania zapewnia zapakowanie plastrów w osobne saszetki. Odrywanie ich od skóry jest bezbolesne i bezpieczne.

Rehabilitacja kręgosłupa

Aby zminimalizować bóle ze strony kręgosłupa, warto zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia. Pomaga to odciążyć spięte mięśnie oraz przenieść ciężar na inne partie ciała. Dobrze sprawdzi się zarówno wizyta na basenie, jak i domowe ćwiczenia na macie. Nie należy przy tym forsować ciała już na początku, ponieważ może to spowodować kontuzje. Wzmocnienie mięśni brzucha i pleców stabilizujących kręgosłup uzyskasz dzięki popularnym ćwiczeniom takich jak rowerek czy przyciąganie kolan do klatki piersiowej w pozycji leżącej.

Warto także sięgnąć po inspiracje do internetu, gdzie coraz bardziej popularne stają się programy ćwiczeń zaczerpnięte z jogi, przeznaczone dla osób zmagających się z bólami kręgosłupa. Aktywność fizyczną warto dodatkowo wspomóc zbilansowaną dietą bogatą m.in. w wapń, stanowiący naturalny budulec kości. Znajdziesz go we wszelkich produktach nabiałowych, ale także jarmużu, nasionach chia czy warzywach strączkowych. Nie czekaj i już dziś zadbaj o swój zdrowy kręgosłup!

 

SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM:

Itami® 140 mg, plaster leczniczy.

Skład jakościowy i ilościowy: każdy plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego (Diclofenacum natricum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: plaster leczniczy. Itami® to białe plastry samoprzylepne o wymiarach 10x14 cm, których jedna strona jest wykonana z włókniny, natomiast druga z papieru.

Wskazania do stosowania: leczenie krótkotrwałe (nie dłużej niż 7 dni). Miejscowe, krótkotrwałe i objawowe leczenie bólu u osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat w przypadku ostrych nadwyrężeń, zwichnięć czy siniaków kończyn, powstałych w wyniku tępych urazów, np. urazów sportowych.

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL; u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ); u pacjentów, u których podczas przyjmowania kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił atak astmy, pokrzywka lub ostry nieżyt nosa; u pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy; stosowanie na uszkodzoną skórę, niezależnie od rodzaju zmiany: wysiękowe zapalenie skóry, wysypki, zmiany zakażone, oparzenia lub rany; ostatni trymestr ciąży.

Podmiot odpowiedzialny posiadający zezwolenie na dopuszczenie do obrotu: Fidia Farmaceutici S.p.A., Via Ponte della Fabbrica, 3/A, 35031 Abano, Terme (Padova), Włochy. Informacji udziela: STADA Poland Sp. z o.o., Al. 3 Maja 6, 05-501 Piaseczno, Polska; Tel. +48 22 737 79 20, Fax +48 22 750 38 82. ITA/69/19/07.2019

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

Artykuł partnera

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 18.12.2020 12:05
dobrymi tabletkami okazały się dla mnie akurat figurena. Stosowałam je nie przerwanie przez 3 miesiące. Tyle trwa pełna kuracja. Początek słaby ale koniec genialny. Spadek wagi bliski 15kg po pełnej kuracji
odpowiedz

Polecane dla Ciebie