W mieszkaniu też grożą Ci infekcje. To urządzenie pomoże im zapobiec

Wyjaśniamy, jak działa ozonator i jak go prawidłowo używać.
W mieszkaniu też grożą Ci infekcje. To urządzenie pomoże im zapobiec
fot. iStock
12.11.2020

Ozonator domowy to stosunkowo niewielkie urządzenie odpowiadające za produkcję ozonu. Gaz ten wchodzi w reakcje ze znajdującymi się w pomieszczeniach drobnoustrojami: bakteriami, pleśniami, grzybami, wirusami oraz innymi zanieczyszczeniami. Ozon doprowadza do ich dezaktywacji i eliminacji. Dodatkowo pozwala na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Z treści tego artykułu dowiesz się, jak działają, jak należy korzystać z tego typu urządzeń oraz dla kogo są one przeznaczone.

Czym jest i jak działa ozonator do domu?

Cały opis działania generatora ozonu można sprowadzić do jednej, prostej reakcji. W wyniku wyładowań elektrycznych dziejących się wewnątrz urządzenia powstaje ozon, który następnie jest aplikowany do pomieszczeń mieszkalnych. Tam dociera do wszelkich szkodliwych substancji, które zostają przez niego unicestwione. Ozonator wydziela biobójczy gaz – ozon – który rozprzestrzenia się w pomieszczeniu, i którego odpowiednie stężenie umożliwia skuteczną walkę ze szkodliwymi substancjami.

Ozonatory domowe wykorzystuje się zarówno do oczyszczania powietrza w poszczególnych pomieszczeniach (salonie, sypialni, kuchni, łazience itp.), jak i do dezynfekcji i zabezpieczania wszelkich rzeczy i obiektów wolnostojących (w tym mebli, ubrań, itp.) przed powtórną kontaminacją.

Ozonator do mieszkania – o czym należy pamiętać?

Pomimo stosunkowo małej wydajności, ozonatory domowe to nadal urządzenia produkujące ozon. Należy więc pamiętać o zasadach obchodzenia się z tym szczególnym gazem i przestrzegać kilku reguł. Po pierwsze, proces ozonowania mieszkania powinien odbywać się bez obecności w nim ludzi i zwierząt. Dlatego warto używać urządzeń, które posiadają timer – po zadanym czasie urządzenie samoistnie się wyłączy. Po drugie, pomieszczenie musi być sprzątnięte przed zabiegiem – w przeciwnym wypadku po zakończonym procesie ozonowania, nadal będzie kontaminowało przestrzeń. Po trzecie, po wykonanym ozonowaniu mieszkania należy przewietrzyć pomieszczenie lub odczekać aż do całkowitego rozpadu cząsteczek gazu. W zależności od czasu trwania tego procesu oraz wielkości i specyfiki samego pomieszczenia może to trwać od kilkunastu lub kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin.

Zasady dotyczące ozonowania mieszkania – dlaczego to takie ważne?

Powyższe zasady dotyczą procesów ozonowania mieszkań, ale także innych pomieszczeń czy przestrzeni zewnętrznych. Sztywne trzymanie się tych punktów gwarantuje bezpieczeństwo zdrowia, jak i życia. Dodatkowo należy pamiętać o tym, aby dezynfekcję ozonem przeprowadzać przy użyciu odpowiedniego specjalistycznego sprzętu. Czasem niewłaściwie dobrany ozonator, pracujący w oparciu o niebezpieczną metodę wytwarzania ozonu, może przynieść więcej szkód niż pożytku: ryzyko zniszczenia wyposażenia pomieszczeń, uczulenia ludzi po ozonowaniu, nawet pożaru.

Najchętniej kupowany ozonator domowy firmy KoronaOzon – Korona A 20 Zdrowy Dom / fot. materiały prasowe

Ozonator do domu – dla kogo jest przeznaczony?

Proces ozonowania powierzchni mieszkalnej jest doskonałym sposobem na przeciwdziałanie wielu chorobom, walkę z już istniejącym zagrożeniem, prewencję, a także na poprawę komfortu codziennego życia. Z jego zalet mogą korzystać wszyscy mieszkańcy domu, a zwłaszcza:

  • dzieci, czyli osoby szczególnie wrażliwe na zagrożenia znajdujące się nie tylko w powietrzu. Regularnie przeprowadzanie ozonowania mieszkania pozwala zabezpieczyć pociechy przed licznymi chorobami mogącymi wpływać na ich dalszy rozwój;
  • alergicy, czyli osoby chcące uchronić się przed alergenami znajdującymi się w otaczającym je powietrzu. Wiele osób, które już skorzystały z dobroczynnego działania ozon, wskazuje, że dezynfekcja ozonem pozwala nie tylko złagodzić skutki, ale także całkowicie wyeliminować czynniki wywołujące alergie;
  • chorzy, czyli osoby zmagające się z niewydolnością lub innymi schorzeniami, których zdrowie i dalsze życie mogą zależeć właśnie od zachowania jak najwyższego poziomu higieny oraz funkcjonowania w sterylnych warunkach.

Na tym lista osób, które mogą odczuć pozytywne działanie ozonatorów powietrza wcale się nie kończy. Tego rodzaju urządzenia docenią też osoby wrażliwe na intensywne i nieprzyjemne zapachy, remontujące domy po pożarach, wilgoci czy zagrzybieniu.

Domowy generator ozonu – podsumowanie

Ozonowanie mieszkania czy domu jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie jego mieszkańców przed szkodliwymi substancjami mogącymi występować w powietrzu, jak i na powierzchniach mebli, urządzeń, a nawet ubrań. Jest też świetnym rozwiązaniem służącym do walki z nieprzyjemnymi zapachami.

Więcej na temat ozonatorów domowych przeczytacie na stronie producenta: https://www.koronaozon.pl/ozonator/ozonator-domowy/

 

W redagowaniu tego artykułu pomogło Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona – najstarszy polski producent ozonatorów domowych, profesjonalnych oraz typowo przemysłowych. Zastosowana w urządzeniach firmy KoronaOzon autorska technologia lamp szklano-platynowych gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania oraz bezawaryjność potwierdzoną licznymi referencjami z placówek naukowych oraz małych i dużych firm.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie