Cukier spożywczy – czy jest absolutnie zakazany w zdrowej diecie?

Co w tej kwestii mają do powiedzenia eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia oraz Światowej Organizacji Zdrowia?
Cukier spożywczy – czy jest absolutnie zakazany w zdrowej diecie?
fot. materiały prasowe
05.11.2020

Zgodnie z danymi z badania CBOS nawet co czwarta osoba w Polsce jest na diecie! Z naszego jadłospisu najczęściej eliminujemy cukier i słodycze. Okazuje się, że to właśnie troska o zdrowie i spadek masy ciała motywują nas do działania. Czy jednak dieta całkowicie pozbawiona cukru jest zdrowa? Czy w tematyce żywienia warto być perfekcjonistą? A może istnieje sposób na zdrową dietę i słodką równowagę?

Czy warto się odchudzać?

Jak wskazano w jednym z najnowszych raportów CBOS, nawet 24% Polaków w ciągu minionego roku stosowało dietę inną niż ich typowy sposób żywienia. Zazwyczaj naszym celem jest redukcja masy ciała i chęć zadbania o zdrowie. Jak wskazują eksperci, niezbyt dobrze nam idzie, bo nawet co drugi dorosły Polak jest otyły! Konsekwencje nadmiernej masy ciała to cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby serca czy większe ryzyko nowotworów.

Jednakże dietetycy coraz częściej zwracają uwagę, że postawy bardzo skrajne i restrykcyjne są niebezpieczne. Czy zatem dieta idealna to przepis na sukces?

Czy nasza dieta musi być perfekcyjna?

Okazuje się, że dieta idealna, a mówiąc potocznie, „czysta micha”, w przypadku większości z nas nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nadmierne restrykcje dietetyczne u wielu osób mogą budzić sprzeciw i niechęć do przestrzegania zaleceń żywieniowych. Wysokie ograniczenia mogą prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet zaburzeń odżywiania, np. ortoreksji, bulimii czy nadmiernego objadania się.

W konsekwencji zauważa się, że bardzo wymagająca dieta, gdzie produkty dzieli się na szkodliwe i pozostałe, może utrudnić lub wręcz uniemożliwić osiągnięcie wyznaczonego celu, jakim jest redukcja masy ciała. Wszyscy wiemy, że zakazany owoc smakuje najlepiej. Podobnie może być i w przypadku diety – jeśli eliminujemy wszystkie lubiane przez nas produkty spożywcze, to każdego dnia czekamy, aż w końcu zjemy to, na co mamy ochotę. Jak możemy się spodziewać, efekty takiej diety nie pozostaną z nami długo.

Cukier spożywczy w diecie – co mówią zalecenia?

Zatem, chcąc zadbać o zdrowie, a z drugiej strony móc cieszyć się z przyjemności w diecie, warto zasięgnąć porady ekspertów! Co mówią rekomendują eksperci?

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia zawartość cukrów prostych nie powinna przekraczać 10% wartości energetycznej diety. Oznacza to, że dla większości zdrowych, dorosłych osób około 200 kcal może być zjedzone pod postacią cukrów prostych, a więc także cukru spożywczego. Pozwala to na spożycie około 10 łyżeczek lub 4 łyżek cukru (1 łyżeczka cukru to 20 kcal, a jedna łyżka to 49 kcal).

fot. materiały prasowe

Warto jednak wiedzieć, że źródłem cukrów prostych jest nie tylko cukier spożywczy. Cukry proste znajdziemy także w owocach, nabiale, produktach zbożowych, a nawet warzywach. W takiej sytuacji przydatne będą zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, która rekomenduje, aby ilość cukrów dodanych nie przekraczała 5% wartości energetycznej diety. Zatem, chcąc zadbać o zdrowie, lepiej będzie trzymać się tych jeszcze dokładniejszych rekomendacji, czyli ograniczyć stosowanie cukru do 100 kcal dziennie. Zgodnie z nią, na dosładzanie pozostają nam 2 łyżki/5 łyżeczek cukru.

Cukier i cukry – czy to jedno i to samo?

Cukier, cukry, cukry proste, cukry dodane… Określeń jest wiele i nie trudno się w nich pogubić! Chcąc jednak przestrzegać zasad zdrowej diety, warto wiedzieć, o czym mowa. A więc zgodnie z definicją prawa żywnościowego:

  • cukry (proste) – zaliczamy do nich wszystkie węglowodany proste – mono i disacharydy; cukry proste są to węglowodany, które ulegają szybkiemu trawieniu i łatwo wchłaniają się w świetle przewodu pokarmowego, to właśnie te związki należy ograniczyć do 10% wartości energetycznej diety;
  • cukry dodane to inaczej cukry proste, które naturalnie nie znajdują się w produktach spożywczych, a zostały dodane przez nas lub producenta żywności; może być to klasyczny cukier spożywczy, ale także miód czy syrop glukozowy; właśnie te cukry Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczyć do 5% wartości energetycznej diety,
  • cukier to cukier spożywczy, jaki stosujemy w domu, bywa także nazywany słowem „sacharoza”.

Chcesz więcej faktów o cukrze? Polecamy ten artykuł do poczytania.

fot. materiały prasowe

Słodka równowaga - jak ją odnaleźć?

Tym, co podkreślają eksperci, jest umiar. W zaleceniach jest miejsce na mały dodatek cukru do naszej diety. Kluczowe jest jednak umiarkowanie i czerpanie przyjemności z małych porcji.

Ponadto, warto korzystać z tych „lepszych” źródeł cukru. Mając ochotę na słodką przekąskę, przyrządźmy ją w domu. Skorzystajmy z płatków owsianych, pełnoziarnistej mąki, orzechów, nasion i kakao. Pamiętajmy także o dodatku świeżych owoców i naturalnego nabiału.

Co więcej, przestrzegając zdrowego stylu życia, musimy pamiętać, że nasza dieta to jeden z jego elementów. Oprócz niej ważne jest także unikanie stresu, czas na regularną aktywność fizyczną, relaks i odpowiednia ilość snu. Powyższe w połączeniu ze zdrową i zbilansowaną dietą pozwolą nam nie tylko zyskać, ale i utrzymać zdrowie.

Zatem, w obecnych czasach, gdy jak nigdy dotąd zwracamy uwagę na nasze zdrowie, pamiętajmy, że nasza dieta to nie zawsze wyrzeczenia. Warto umieć powiedzieć „tak” produktom, na które mamy ochotę, ale z umiarem! Żaden z nich nie jest bezwzględnie szkodliwy. A jeśli naszym zmartwieniem jest nadmierna waga, warto skonsultować się z dietetykiem, który umiejętnie oszacuje BMI i prawidłową masę ciała, a następnie wskaże właściwy model żywienia.

 

 

Bibliografia:

  • WHO. Guideline: sugars intake for adults and children. World Health Organization, 2015
  • CBOS. Polak na diecie. Komunikat z badań. Centrum Badań Opinii Społecznej 108/2019.
  • Obesity rate by body mass index (BMI). Eurostat, dostęp online 18.10.2020.
  • D. Nelkowska. Orthorexia nervosa: definicje, kryteria, klasyfikacje – kontrowersje i rozbieżności w wynikach badań. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, sectio J – Paedagogia-Psychologia. 2019;32:3:169.
  • M. Jarosz i wsp. Normy żywienia dla populacji Polski. Instytut Żywności i Żywienia 2017.
  • E. Pietrzykowska i wsp. Psychologiczne aspekty nadwagi, otyłości i odchudzania się. ol. Merk. Lek., 2008, XXIV, 143, 472 - 476.
  • D. Parol. Zasada 80/20 czyli jak jeść słodycze na diecie. Damianparol.com Dostęp online 19.10.2020.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.11.2020 10:04
Aby schudnąć stosowałam kilka środków i niektóre były skuteczne. Najlepiej na mnie sprawdził się suplement figurena, który w połączeniu z moją dietą dał najlepsze rezultaty. 14kg przez pełny okres kuracji.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie