Zaskakujący powód, dlaczego należy myć zęby przed, a nie po śniadaniu

To ma sens!
Zaskakujący powód, dlaczego należy myć zęby przed, a nie po śniadaniu
Fot. iStock
09.10.2020

Tak naprawdę mało kto się nad tym zastanawia. Zazwyczaj to kwestia przyzwyczajenia albo aktualnych okoliczności. Jedni konsekwentnie myją zęby dopiero po śniadaniu, inni robią to jeszcze przed pierwszym posiłkiem w ciągu dnia, a są też tacy, którym jest wszystko jedno. Sięgają po szczoteczkę, kiedy po prostu mają na to czas.

Zobacz również: Filip jest stomatologiem. Opowiedział, jakie zęby brzydzą facetów

Która szkoła jest najlepsza? Wydaje się, że pora nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, by na higienę jamy ustnej poświęcić przynajmniej 2-3 minuty rano i wieczorem. A przy okazji sobie nie zaszkodzić, bo jak zauważa serwis healthline.com - nawet na to może być kiepski moment.

Redakcja zasięgnęła opinii ekspertów, a większość z nich opowiada się za konkretnym rozwiązaniem.

mycie zębów

Mycie zębów przed śniadaniem

Według cytowanych przez portal stomatologów najrozsądniej jest umyć zęby jeszcze przed śniadaniem. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o to, aby zasiąść do stołu ze świeżym oddechem, bo namnażające się przez całą noc bakterie mogą dawać nieprzyjemny posmak, a także zapach. Estetyka to jednak nie wszystko.

Szczotkując zęby pastą z fluorem pozbywamy się płytki nazębnej, ale zabezpieczamy je także przed działaniem kwasów obecnych w jedzeniu - soku pomarańczowym, kawie, tostach itd.

Mycie zwiększa również produkcję śliny, która bardzo przyda się w czasie i tuż po posiłku, aby usunąć zanieczyszczenia z jamy ustnej.

Zobacz również: 5 błędów, które popełniasz podczas mycia zębów. Nic dziwnego, że ciągle się psują

śniadanie

Mycie zębów po śniadaniu

Jeśli taka kolejność cię nie przekonuje, wtedy musisz wziąć pod uwagę bardzo ważny szczegół. Dentyści przestrzegają przed myciem bezpośrednio po posiłku. Szczotkując zęby po śniadaniu - musisz odczekać przynajmniej pół godziny (a najlepiej pełne 60 minut), aby sobie nie zaszkodzić.

Wspomniany kwas obecny w wielu produktach spożywczych ma to do siebie, że osłabia szkliwo. To nie jest najlepszy moment, aby zbliżać do niego szczoteczkę. Teoretycznie twoja jama ustna jest czystsza, ale z drugiej strony - bardziej narażona na próchnicę.

Wybierając pierwszą metodę warto po jedzeniu wypić sporo wody i sięgnąć po gumę bez cukru.

Zobacz również: Większość ludzi nieświadomie popełnia ten błąd, myjąc zęby. Chodzi o kolejność

Polecane wideo

Jej uśmiech jest doskonały. Według facetów ma najpiękniejsze zęby na świecie
Jej uśmiech jest doskonały. Według facetów ma najpiękniejsze zęby na świecie - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 09.10.2020 17:41
ja na śniadanie piję tylko kawę i myję zęby po niej.póżniej myję po moim pierwszym posiłku czyli obiadem i po kolacji.stosuję nitkę i szczoteczki międzyzębowe.kawę piję w domu-gdybym piła na mieście to umyłabym przed wyjściem z domu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.10.2020 15:54
raczej nie zmienię swojego nawyku. Lubię myć zęby po posiłku, żeby je dobrze oczyścić i mieć ładny oddech
odpowiedz

Polecane dla Ciebie