Czy karmienie piersią chroni dziecko przed nadwagą?

Wyjaśniamy też, na czym polega prawidłowa ocena masy ciała malucha.
Czy karmienie piersią chroni dziecko przed nadwagą?
fot. materiały prasowe
25.09.2020

Kontrola masy ciała i wzrostu dziecka jest kluczowa dla możliwości oceny jego rozwoju fizycznego. W tym celu stosuje są siatki centylowe, czyli normy wyznaczone dla płci dziecka i danej grupy wiekowej, które pokazują, jak Twoja pociecha rozwija się na tle rówieśników. W jaki sposób można zapobiec nadwadze u malucha? Czy karmienie piersią zapobiega nadwadze? Jak korzystać z siatek centylowych? Podpowiadamy.

Siatki centylowe – jak sprawdzić, czy Twoje dziecko ma nadwagę?

Siatki centylowe odnajdziesz na ostatnich stronach książeczki zdrowia dziecka. Możesz również skorzystać z elektronicznych siatek centylowych. Oznacza się na nich aktualną masę ciała, wzrost oraz w przypadku niemowląt – obwód główki. Pierwszego pomiaru dokonuje się tuż po narodzinach malucha. Kolejne mogą być wykonywane w domu. Należy wybrać odpowiednią siatkę centylową (uwzględniającą płeć dziecka) i dokonać prawidłowych pomiarów. Na osi poziomej zaznacz wiek dziecka, a na pionowej badaną cechę: masę ciała, BMI (wskaźnik masy ciała), wzrost dziecka czy obwód główki. Miejsce przecięcia obu osi na wykresie określi centyl, w którym znajduje się Twoja pociecha.

Fot. Michal Bar Haim / Unsplash

Jeśli, przykładowo, masa ciała malucha utrzymuje się na 75. centylu, oznacza to, że 75% rówieśników tej samej płci waży tyle samo lub mniej, a 25% waży tyle samo lub więcej[1]. Opierając się na definicji specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia, gdy BMI dziecka znajduje się na 85. centylu lub wyższym, ale poniżej 95. centyla, mamy do czynienia z nadwagą. Natomiast otyłość rozróżniamy, gdy maluch jest na 95. lub wyższym centylu[2].

Wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6. miesięcy życia

Karmienie piersią bez wątpienia niesie ze sobą wiele korzyści dla dziecka. Pokarm kobiecy zawiera wszystkie niezbędne składniki dla prawidłowego rozwoju malucha, wpływa na jego odporność, może zmniejszać ryzyko wystąpienia np. cukrzycy, chorób alergicznych, nadwagi i otyłości[3].

Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że przez pierwszych 6 miesięcy życia to właśnie mleko matki powinno być jedynym pokarmem dziecka. Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze pół roku życia, a kolejno rozszerzanie diety zgodnie ze schematem żywienia niemowląt i małych dzieci (sporządzonym przez specjalistów z Sekcji Żywieniowej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), które należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia życia, ale nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka, przy jednoczesnym karmieniu piersią oraz kształtowanie prawidłowych nawyków, może zapobiegać nadwadze i otyłości u dzieci[4].

Jak możesz zapobiec nadwadze u malucha?

W niektórych przypadkach karmienie piersią może być utrudnione lub w ogóle niepraktykowane. Z pomocą przychodzi wówczas mleko modyfikowane – wzbogacone o składniki wspierające rozwój dziecka, zbliżone do pokarmu kobiecego. Wprowadzając mleko modyfikowane do diety dziecka, w porozumieniu z lekarzem, wybierz to dopasowane do jego wieku i potrzeb. Przyrządzaj je zawsze zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu. Będziesz mieć pewność, że przygotowana porcja jest odpowiednia i nie zawiera zbyt dużej ilości produktu, który zwiększyłby kaloryczność posiłku.

Fot. iStock

W kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych bardzo istotne jest przyzwyczajanie dziecka do picia wody. Jeśli od najmłodszych lat będzie to jego podstawowy napój, chętnie będzie po niego sięgać w przyszłości. Wspomnijmy też, że traktowanie słodkiego soku jako przekąski, a nie posiłku, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów żywieniowych, mogących doprowadzić do nadwagi lub otyłości dziecka.

Jeśli zauważysz, że pomiary przełożone na siatki centylowe wskazują na nadwagę Twojego dziecka, zastanów się, czy nie brak mu ruchu. Zaproponuj mu proste, adekwatne do wieku, ćwiczenia w formie zabawy: rowerek, turlanie lub rzucanie piłki, udawanie zwierząt, np. bociana – stanie na jednej nodze czy żabki – skakanie[5]. Ćwiczenia fizyczne, oprócz profilaktyki nadwagi, rozwijają zdolności motoryczne, mogą być też pomocne w budowaniu relacji międzyludzkich i nauce współzawodnictwa.

 

 

 

[1] https://www.bebiklub.pl/rozwoj-dziecka/zdrowie-dziecka/siatki-centylowe-bez-tajemnic-dowiedz-sie-jak-je-odczytywac

[2] https://www.bebiklub.pl/rozwoj-dziecka/zdrowie-dziecka/otylosc-i-nadwaga-u-dzieci-jak-leczyc

[3] https://www.bebiklub.pl/zywienie-dziecka/poradniki/poradnik-dla-rodzicow-dzieci-do-ukonczenia-6-miesiaca-zycia

[4] https://www.bebiklub.pl/rozwoj-dziecka/zdrowie-dziecka/otylosc-i-nadwaga-u-dzieci-jak-leczyc

[5] https://1000dni.pl/1-rok-zycia/cwiczenia-dla-dzieci-rozwoj-dziecka-przez

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie