Jak działa glukometr? Jak go używać, by uniknąć błędów podczas samodzielnych pomiarów?

Krok po kroku opisujemy właściwą obsługę glukometru.
Jak działa glukometr? Jak go używać, by uniknąć błędów podczas samodzielnych pomiarów?
fot. iStock
11.09.2020

Podstawą leczenia cukrzycy jest systematyczna kontrola glikemii. Dzięki tym pomiarom mamy informację o tym, jak dobrze wyrównana jest nasza cukrzyca i jak możemy planować posiłki, dawki insuliny czy aktywność fizyczną.

 

Spis treści:

Jak działa glukometr? Jak prawidłowo używać glukometru?

Czy glukometr zawyża wyniki? Jak sprawdzić, czy glukometr dobrze działa?

Glukometr – jaki wybrać?

 

Jak działa glukometr? Jak prawidłowo używać glukometru?

Pomiar glikemii jest wykonywany za pomocą glukometru. Urządzenie włącza się, w zależności od modelu, albo po wsunięciu paska testowego, albo przez włączenie przyciskiem. Dostępne na rynku modele wykorzystują jedną z dwóch metod pomiarowych: fotochemiczną lub elektrochemiczną. Wszystkie glukometry dopuszczone do stosowania mają błąd oznaczenia, który nie przekracza 15% dla stężeń glukozy ≥100 mg/dl (5,6 mmol/l) i 15 mg/dl (0,8 mmol/l) dla stężeń glukozy <100 mg/dl.

Do każdego glukometru dostępne są paski testowe (kupowane osobno), pakowane w sterylnie, hermetycznie zamykanych opakowaniach. Właściwe przechowywanie i używanie pasków jest konieczne, aby wykonany pomiar był prawidłowy.

Jak prawidłowo używać glukometru? Wykonanie pomiaru powinno być wykonane po starannym umyciu rąk. Pomiar rozpoczyna się od nakłucia opuszki palca, aby uzyskać kroplę krwi. Po naniesieniu jej na pasek testowy umieszczony w aparacie glukometr dokonuje pomiaru i wyświetla na ekranie oznaczoną wartość glikemii.

Jeżeli glukometr wskazuje błąd pomiaru, zwykle wynika on ze zbyt małej ilości materiału naniesionego na pasek testowy. Wtedy należy powtórzyć pomiar.

glukometr z aplikacją accu-chek instant

Fot. materiały prasowe

Czy glukometr zawyża wyniki? Jak sprawdzić, czy glukometr dobrze działa?

O glukometr należy dbać jak o każde precyzyjne urządzenie pomiarowe. Ważne jest szczególnie, by utrzymywać go w czystości. Atestowane, pochodzące z wiarygodnych źródeł urządzenia mają zdefiniowany dopuszczalny błąd pomiaru, który zapewnia bezpieczeństwo pacjenta.

Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój glukometr działa dobrze, warto zweryfikować pomiar glukozy podczas wizyty u lekarza z oznaczeniem jednoczasowym glikemii glukometrem i z pobrania krwi. Trzeba też pamiętać, że glukometry służą do codziennego monitorowania glikemii, natomiast w trakcie badań diagnostycznych i okresowych pomiar glikemii powinien być wykonywany z krwi żylnej.

Glukometr – jaki wybrać?

Wszystkie glukometry dostępne na polskim rynku spełniają normę ISO 15197 dotyczącą wiarygodności pomiaru. Poszczególne urządzenia różnią się między sobą wielkością oraz rozmiarem wyświetlacza, szybkością wykonania oznaczenia, systemami przypomnień o wykonaniu pomiaru, pamięcią urządzenia czy możliwością przesyłania danych.

W linii glukometrów Accu-Chek dostępne są m.in. Accu-Chek Active z dużym wyświetlaczem, Accu-Chek Performa, w którym wynik jest podawany już po 5 sekundach, czy Accu-Chek Nano – wyjątkowo małych rozmiarów.

Glukometr z aplikacją

Wart uwagi jest też glukometr Accu-Chek Instant połączony z aplikacją MySugr. Dane z glukometru są automatycznie przesyłane do aplikacji za pomocą technologii Bluetooth. W aplikacji przechowywane są dane z pomiarów, ale posiada ona wiele innych dodatkowych funkcji, takich jak kalkulator dawki insuliny, kalkulacja szacunkowa poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1C) czy system motywacji do wykonywania pomiarów.

Dodatkowo aplikacja gromadzi szereg istotnych danych, takich jak posiłki, dawki insuliny, masa ciała, wartości ciśnienia tętniczego. Pozwala też na generowanie raportów, które można przesłać swojemu lekarzowi lub zespołowi diabetologicznemu. Przejrzysty widok raportu i krzywej wartości glikemii pomaga w podejmowaniu bieżących decyzji terapeutycznych.

 

Piśmiennictwo:

2019 Guidelines on the management of diabetic patients. A position of Diabetes Poland. Clinical Diabetology, 2019, vol.8 No.1 doi: 10.5603/DK.2019.0001

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie