Sapka u niemowląt – skąd się bierze i jak ją leczyć?

Jej pojawienie się może świadczyć o szeregu problemów zdrowotnych. Dowiedz się więcej!
Sapka u niemowląt – skąd się bierze i jak ją leczyć?
fot. materiały prasowe
05.08.2020

Dziecko ciężko oddycha? Masz wrażenie, że jego oddech jest bardzo głośny? Niemowlę ma trudności z jedzeniem lub spokojnym snem? Charakterystyczny, ciężki i sapiący oddech u maluchów to kluczowy objaw sapki niemowlęcej. I choć zazwyczaj razem z nią nie występują żadne inne objawy chorobowe, nie wolno lekceważyć tej dolegliwości.

Sapka niemowlęca, jak każda choroba, sprawia wiele trudności nie tylko maluchowi, ale także jego rodzicom. Dziecko płacze, jest niespokojne, nie może jeść ani spać, a rodzic ze wszystkich sił i przez długie godziny stara się mu pomóc. Jednak w przypadku sapki niemowlęcej domowe metody leczenia mogą dawać tylko doraźną ulgę, ale nie wyleczą samej dolegliwości. Poznaj jej przyczyny, metody diagnozowania oraz sposoby leczenia.

Co to jest sapka niemowlęca?

Sapka niemowlęca pojawia się u noworodków i nieco starszych maluchów w postaci ciężkiego oddychania[1]. Nowonarodzone, a także kilkumiesięczne dzieci oddychają głównie nosem, dlatego jakikolwiek obrzęk w obrębie jamy nosowej może spowodować u nich ciężki i krótki oddech, który przypomina właśnie sapanie.

Trudności z oddychaniem sprawiają, że dziecko nie może spokojnie zasnąć, wierci się, budzi i popłakuje. Sapka utrudnia nie tylko sen, ale także jedzenie. Podczas ssania mleka – niezależnie od tego, czy z piersi, czy z butelki – maluch jest co chwilę zmuszony do wstrzymywania oddechu, co ostatecznie prowadzi do jego frustracji i płaczu.

Pojawienie się sapki u dziecka to także trudny czas dla rodziców. Opiekunowie szukają sposobów na to, aby zmniejszyć dolegliwości niemowlęcia, dlatego noszą i tulą maluchy całymi nocami. W takich chwilach warto zadbać o dodatkowe osoby do opieki nad maleństwem.

Fot. Irina Murza / Unsplash

Jakie są przyczyny sapki niemowlęcej?

Sapka niemowlęca to inaczej upośledzenie drożności nosa. Najczęstszymi przyczynami wystąpienia tej choroby są [2]:

  • obrzęk w obrębie jamy nosowej u dziecka,
  • alergia lub nieprawidłowa higiena nosa – w takiej sytuacji nie towarzyszą jej żadne dodatkowe objawy infekcji,
  • zalegające nos nieczystości, jak resztki mleka, kurz czy łzy.

Charakterystyczne objawy sapki niemowlęcej

Zauważyłaś, że Twój maluch bardzo głośno oddycha, łapczywie wdycha powietrze podczas karmienia i ma problemy ze snem? To może być sapka niemowlęca! Charakterystycznym objawom problemów z oddechem[3], czyli właśnie sapaniu i łapczywemu połykaniu powietrza, może towarzyszyć także chrapanie, zwłaszcza podczas karmienia. Zazwyczaj razem z sapką nie występują żadne inne dolegliwości, takie jak kaszel czy wydzielina z nosa. Mimo to, brak kataru wcale nie musi oznaczać, że dziecko jest zdrowe. Warto o tym pamiętać!

Kiedy warto udać się do lekarza?

W przypadku sapki niemowlęcej wizyta u lekarza nie jest konieczna, jeśli dziecko nie ma gorączki, kaszlu lub innych objawów typowej infekcji. Jednak warto zapisywać wszystkie niepokojące symptomy, które pojawiają się u malucha, z dokładną datą i godziną wystąpienia. Kiedy tylko zauważysz coś niepokojącego, weź kartkę lub telefon i zapisz swoje obserwacje.

Takie notatki to niezwykle pomocna rzecz podczas diagnozy malucha. Dzięki nim z dużą dokładnością opowiesz lekarzowi, kiedy wystąpiły pierwsze przejawy dolegliwości, a pediatra będzie mógł z łatwością zdiagnozować dziecko.

Udaj się na wizytę do lekarza, gdy sapka się utrzymuje dłużej niż kilka dni. Zlekceważenie jej może prowadzić nawet do stałego niedotlenienia mózgu lub wytworzenia nieprawidłowego sposobu oddychania.

Diagnoza sapki niemowlęcej– jak wygląda?

Podczas wizyty lekarz z pewnością zapyta Cię o przebieg choroby. Zbada dziecko i sprawdzi, czy w efekcie nie doszło do rozwoju infekcji w górnych drogach oddechowych. Pediatra może także zaproponować leczenie, które udrożni jamę nosową i sprawi, że dziecku będzie się lepiej oddychać.

Co robić, gdy dziecko ma sapkę niemowlęcą? Domowe sposoby na trudności z oddychaniem

Twoje dziecko ma problemy z oddychaniem, a Ty nie wiesz co robić? Powinnaś postarać się udrożnić nosek i poprawić stan powietrza w pomieszczeniu. Po pierwsze, sprawdź, jaki jest poziom wilgotności w pokoju[5]. Zbyt suchy klimat we wnętrzu wysusza cienką śluzówkę małego nosa. Natomiast zbyt wilgotne, wywołuje opuchnięcie naskórka w jamie nosowej. Optymalny poziom nawilżenia w pomieszczeniu to 40-60%[6]. Sięgnij po sprawdzone urządzenia jak chociażby nawilżacze, które nie tylko podniosą wilgotność w pokoju, ale także poprawią jakość powietrza. 

Możesz także nawilżać śluzówkę nosa. Zrobisz to za pomocą inhalatora – do pojemnika wlej sól fizjologiczną, nałóż maseczkę dziecku i włącz urządzenie. Delikatna mgiełka nawilży nos i ułatwi oddychanie. W przypadku sapki niemowlęcej pomocne są także specjalne spreje z solą fizjologiczną[7]. Wystarczy regularnie psikać preparatem do noska zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Jeśli występuje wydzielina, warto sięgnąć po aspirator do nosa[8], np. marki Canpol babies. Możesz wybrać model podłączany do odkurzacza lub elektryczny. Wystarczy włączyć i odessać zalegającą zawartość w jamie nosowej, a dziecko od razu poczuje ulgę.

Sapka niemowlęca to niegroźny, ale bardzo kłopotliwy obrzęk nosa. Sięgnij po sprawdzone pomysły, a na pewno szybko minie! Powodzenia!

 

 

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Sapka

[2] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.4.1.

[3] https://www.medonet.pl/zdrowie,sapka-niemowleca---objawy--alergia--leczenie,artykul,1731634.html

[5] https://pl.wikipedia.org/wiki/Sapka

[6] https://kb.pl/porady/prawidlowa-wilgotnosc-powietrza-w-domu-i-w-mieszkaniu-wyjasniamy/

[7] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.4.1.

[8] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.6.4.2.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie