O czym pamiętać, dobierając materac do spania? Pytamy ekspertów

Wybór materaca to jedna z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć, aranżując sypialnię.
O czym pamiętać, dobierając materac do spania? Pytamy ekspertów
fot. Damir Spanic / Unsplash
12.07.2020

Jak dobrać sprzęt, który będzie nie tylko komfortowy, ale również aktywnie zadba o twoje zdrowie? To pytanie zadaliśmy specjalistom z Hilding Anders.

Co jest najważniejsze w wyborze materaca do sypialni?

Jednym z podstawowym kryteriów jest to, kto będzie spał na materacu. Inny materac będzie bowiem odpowiedni dla osoby szczupłej, a inny dla użytkownika o wysokiej masie ciała. Rozwiązanie, które dobrze posłuży komuś o przeciętnych gabarytach, może być nie tyle niewygodne, co niebezpieczne, np. w przypadku osoby bardzo wysokiej.

Dobierając rozmiar materaca, zmierz najpierw swój wzrost i wagę. Przyjmuje się, że wkład powinien być o ok. 15-20 cm dłuższy niż wzrost śpiącego. Zwróć uwagę, że standardowe materace dla dorosłych mają długość 200 cm. Dłuższe materace dla osób, które mierzą więcej niż 180 cm, mogą być dostępne wyłącznie na indywidualne zamówienie.

Waga będzie natomiast wyznacznikiem szerokości i twardości materaca. Im większa osoba, tym szerszej przestrzeni potrzebuje, by dobrze się wyspać. Dla cięższych użytkowników polecane są materace o wymiarach min. 90x200, 100x200 (w przypadku łóżek pojedynczych) lub 160x200 cm, jeśli łóżko jest przeznaczone dla dwóch osób. Dobierając twardość, kieruj się zasadą: im więcej ważysz, tym twardszy materac optymalnie wesprze twoje plecy. Osoby o masie +100 kg powinny zainteresować się twardymi lub bardzo twardymi rozwiązaniami o symbolach H3 i H4.

Każdy człowiek jest inny i każdy potrzebuje odmiennego sprzętu. To dlatego wszystkie modele Hilding są dostępne w różnych wariantach. Przykładowo, flagowy materac Rumba dostaniesz aż w 7 różnych rozmiarach.  

Fot. materiały prasowe

Rozmiar materaca to nie wszystko. Jakie cechy powinno mieć optymalne rozwiązanie do sypialni?

Rynek materacy i łóżek rozwija się w dynamicznym tempie. Dzisiaj dobre rozwiązanie ma być nie tylko wygodne, ale również pełnić funkcje ortopedyczne (przeczytaj również: „Historia łóżka – jak zmieniał się sposób spania naszych przodków”). Kompozycja porządnego materaca łączy w sobie wysokogatunkowe materiały i pionierskie technologie. Dbałość o te dwie cechy jest kluczowa w produkcji najlepszych materacy o udowodnionych, prozdrowotnych właściwościach.

Spełnienie najwyższych standardów jakości to misja, która przyświeca działaniom Hilding. Materace tej marki powstają z najlepszych surowców: wytrzymałych sprężyn kieszeniowych i innowacyjnych pianek (wysokoelastycznych i termoelastycznych). Dzięki uważnej selekcji materiałów, rozwiązania Hilding otrzymały prestiżowe certyfikaty Oeko-Tex i Znak Jakości AEH.

Materiały to tylko jedna ze składowych tego sprzętu. Ważne jest bowiem również to, co dzieje się z nimi dalej w produkcji. Odpowiednie cięcie pianek czy zagęszczenie sprężyn przesądzi o funkcjonalności materaca. Wszystkie rozwiązania Hilding, piankowe i sprężynowe, posiadają system stref twardości, a więc ergonomicznie wyprofilowaną powierzchnię, która ułatwia utrzymanie kręgosłupa w zdrowej pozycji, a tym samym przyspiesza regenerację ciała i redukuje odczucia bólowe.

Wybierając materac, zwróć uwagę również na systemy wentylacji. Bloki pianki powinny być odpowiednio perforowane, tak by umożliwić swobodny obieg powietrza we wnętrzu materaca. Dzięki cyrkulacji sprzęt dłużej pozostaje czysty i świeży: wolny od drobnoustrojów, pleśni i roztoczy.

Oczywiście, w aranżacji sypialni nie bez znaczenia pozostaje także estetyka. Ze względu na skandynawski design, materace Hilding bardzo dobrze uzupełniają wnętrza urządzone w minimalistycznym i nowoczesnym stylu. Jeśli interesuje cię ta tematyka, odsyłamy do artykułu: „Modna sypialnia – najciekawsze inspiracje oraz trendy w aranżacji sypialni”.

 

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfelu firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

 

Materiał partnera

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie