Zapalenie języka: do kogo udać się z diagnozą? Jak poradzić sobie z tą dokuczliwą dolegliwością?

Nie warto jej ignorować!
Zapalenie języka: do kogo udać się z diagnozą? Jak poradzić sobie z tą dokuczliwą dolegliwością?
fot. iStock
22.06.2020

Zapalenie języka (łac. glossitis) to nieprzyjemny stan, który może być samoistnym zjawiskiem lub symptomem choroby ogólnoustrojowej, na przykład alergii, anginy, cukrzycy czy niedokrwistości. Nie jest to groźna przypadłość, ale bez wątpienia dosyć uciążliwa. Często chory odczuwa ból i pieczenie języka, ma też problemy z mówieniem i połykaniem – spożywanie pokarmów wywołuje dokuczliwe dolegliwości bólowe. Jak w takim razie wyleczyć zapalenie języka?

Pierwotne zapalenie języka

Pierwotne zapalenie języka dotyczy tylko samego języka (to samoistna choroba), nie jest symptomem żadnych innych schorzeń, a rozwija się wskutek:

  • zakażenia grzybiczego (zwykle winowajcami są grzyby Candida albicans),
  • zakażenia bakteryjnego (np. przez gronkowce lub paciorkowce),
  • zakażenia wirusowego (najczęściej to wirus opryszczki).

Inne czynniki sprawcze zapalenia języka o charakterze pierwotnym to:

  • suchość w ustach,
  • oparzenia jamy ustnej,
  • podrażnienia języka spowodowane aparatem ortodontycznym,
  • długotrwała terapia antybiotykami,
  • urazy jamy ustnej (np. przypadkowe ugryzienie się w język).

Źle dobrana proteza zębowa, nałogowe palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak dbałości o higienę jamy ustnej również mogą przyczyniać się do powstania stanu zapalnego.

Wtórne zapalenie języka – przyczyny

Wtórne zapalenie języka ma zwykle charakter długotrwały i nawracający. Co je powoduje? Powstawaniu procesu zapalnego sprzyja cukrzyca typu 2 (ułatwia namnażanie się bakterii chorobotwórczych), AIDS, awitaminoza, celiakia, kiła, alergia lub niedokrwistość, która jest jedną z najczęstszych przyczyn wtórnego zapalenia języka.

Jakie są najczęstsze objawy zapalenia języka?

Przewlekły ból i pieczenie języka, trudności w połykaniu pokarmów, owrzodzenia, zaczerwienienie i obrzęk tego narządu to typowe objawy zapalenia języka. Chory może też mieć problemy z mówieniem (ze względu na dolegliwości bólowe). Wśród szeregu innych symptomów znajdują się: nieprzyjemny posmak w ustach, zaburzenia smaku oraz silna reakcja bólowa na słodkie i słone produkty spożywcze.

Zapalenie języka – czy to język geograficzny?

Co to jest język geograficzny (łac. lingua geographica)? To łagodne wędrujące zapalenie języka, które polega na złuszczaniu się brodawek nitkowych, wskutek czego na powierzchni grzbietowej widoczne są czerwonawe i białe plamy o nieregularnym kształcie, które przypominają mapę – stąd nazwa tego stanu zapalnego. Język geograficzny zwykle występuje bezobjawowo, nie wymaga leczenia, a jego etiologia nie jest znana, dotyczy 0,6-4,8% populacji. Jak wygląda diagnoza zapalenia języka?

Fot. materiały prasowe

Diagnostyka zapalenia języka

Zapalenie języka stwierdza się na podstawie wywiadu lekarskiego (przez lekarza pierwszego kontaktu lub najlepiej laryngologa) oraz objawów, jeżeli takie występują. Pomocne są też badania laboratoryjne, takie jak: morfologia krwi, wymaz z gardła, badanie poziomu glukozy we krwi, testy na kiłę, badanie poziomu witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B12. Tylko trafne rozpoznanie pozwala specjaliście zastosować skuteczną terapię leczniczą. A jak wygląda leczenie zapalenia języka?

Jak wyleczyć zapalenie języka?

Aby rozpocząć leczenie przyczynowe, należy rozpoznać źródło zapalenia języka. Istotna jest też eliminacja czynników drażniących (np. alergeny lub źle dopasowana proteza). Jeśli zapalenie języka ma podłoże grzybicze, wdraża się leki przeciwgrzybicze, a jeśli przyczyną są bakterie, stosuje się antybiotykoterapię. Jeżeli chodzi o domowe sposoby, ulgę może przynieść płukanie jamy ustnej roztworem wodorowęglanu sodu (sodą oczyszczoną). Napary z szałwii i rumianku również mogą okazać się zbawienne i złagodzić stan zapalny.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie