Masz problemy z zasypianiem? Oto kilka sposobów, jak się z nimi uporać

Przypominamy o kilku kwestiach, które zbyt często są bagatelizowane.
Masz problemy z zasypianiem? Oto kilka sposobów, jak się z nimi uporać
fot. Kinga Cichewicz / Unsplash
06.05.2020

Wielu z nas nie przywiązuje większej uwagi do tego, jak bardzo jakość snu ma znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu psychicznego. A problem jest realny – żyjemy w coraz szybszym tempie, a rzeczywistość stawia przed nami coraz większe wymagania. Uczyniliśmy ze snu walutę, którą płacimy w zamian za więcej czasu z rodziną, w pracy czy z przyjaciółmi. Inwestycja ta niekoniecznie może się zwrócić, a najczęściej nie wychodzi nam na dobre.

Lekceważenie snu prowadzi do ogromnych problemów

Pewnie zdajesz sobie sprawę z podstawowych konsekwencji braku snu – ospałości, upośledzonym refleksie, zmęczeniu i problemów z uwagą. Lista ta jest znacznie dłuższa, dopisać do niej należy także większe ryzyko wystąpienia depresji, chorób kardiologicznych, pogorszenie się układu immunologicznego, a nawet problemy z zapamiętywaniem i spadek zdolności twórczego myślenia.

Jak widać, sprawa jest poważna. Wiele osób nie może jednak spać nie z konieczności pracowania czy opieki nad dzieckiem, a ze zwykłej niemożności zaśnięcia. Czynniki tego mogą być różne – stres, gonitwa myśli, a nawet tak pozornie nieistotna kwestia, jak źle dobrany materac. Jeśli obserwujesz u siebie objawy bezsenności, możesz spróbować temu zaradzić podstawowymi, domowymi metodami.

Jak zasnąć? Kilka niezawodnych „domowych” sposobów

Jeśli kładąc się spać, czujesz, że walczysz z samą sobą, nie potrafisz nie myśleć o wszystkim dookoła, nie możesz się zrelaksować, a o zaśnięciu nie ma nawet mowy – spróbuj poniższych sposobów na zasypianie.

Warto jest przed snem odłożyć i wyciszyć (w miarę możliwości) wszystkie urządzenia elektryczne. Nie dość, że odwracają one uwagę od relaksu, to jeszcze ekrany emitują niebieskie światło utrudniające zasypianie. Jeśli oglądasz seriale do późnych godzin nocnych – natychmiast z tego zrezygnuj i sprawdź, czy pomoże to w walce z bezsennością.

Wiele osób bierze przed snem kąpiel – powinna ona nas odprężać, relaksować, co ułatwi zaśnięcie, jednak niekoniecznie jest to dobry pomysł, jeśli czujesz, że siedzenie w wannie pobudza cię do działania.

Warto wietrzyć na bieżąco pokój, w którym śpisz. Naukowcy zalecają też, aby łóżko nie stanowiło naszego biura, jeśli więc nie musisz pracować pod kołdrą, to tego nie rób. W zasypianiu pomagają też zioła, medytacja i odpowiednia książka. Poza tym, jednym z najważniejszych aspektów skutecznego snu i łatwego zasypiania jest odpowiedni materac. Odpowiedzi na pytanie, jak zasnąć jest więc więcej, niż można przypuszczać!

Fot. materiały prasowe

Dlaczego tak ważne jest dbanie o odpowiedni materac?

Materac stanowi absolutną podstawę naszego wypoczynku. To, w jakich warunkach śpimy, ma znaczenie dla jakości tego snu, stopnia naszego wypoczęcia po przebudzeniu i higieny snu. Dobrze dopasowany materac pozwala też zachować zdrowy kręgosłup, wspomaga w bólach pleców i pozytywnie nastraja do działania w nowym dniu.

W wyborze materaca ważne jest to, aby wybierać te sprawdzonych marek, korzystających z nowoczesnych badań naukowych i innowacyjnych technologii, które pozwalają na tworzenie produktów dla wymagających śpiochów. Jedną z takich marek jest Hilding – lider w branży materacowej.

Materace Hilding to produkty trwałe i opatrzone niezbędnymi atestami i15-letnią gwarancję. Są wykonane w oparciu o zaawansowane badania naukowe prowadzone w specjalnych laboratoriach. To właśnie potężne zaplecze badawcze i doświadczenie sprawia, że materace Hilding będą odpowiednie dla każdego śpiocha. Hilding tworzy materace dla wielu innych firm, takich jak Sleepmed (specjalne materace o prozdrowotnym charakterze), czy Curem (materace premium). Z dopasowanym materacem o zaawansowanej konstrukcji na pewno łatwiej będzie Ci zasnąć. Wystarczy wybrać model, który odpowiada na Twoje potrzeby.

 

Założona w 1939r. w Szwecji firma Hilding Anders jest wiodącym producentem materacy na rynku. Obecna na Polskim rynku od 2001 roku firma podbiła serca Polaków wysoką jakością i skandynawskim stylem. W swoim portfolio firma posiada marki takie jak Hilding, Curem, Jansen, Bedding oraz Carpe Diem. Poza własną produkcją Hilding tworzy również materace dla marek takich jak Agata, Amazon BRW, Sleepmed i wiele innych.

 

Materiał partnera

Polecane dla Ciebie