Bolą Cię stawy? Oto kilka możliwych przyczyn

Podpowiadamy też, jak skutecznie walczyć z dolegliwościami.
Bolą Cię stawy? Oto kilka możliwych przyczyn
fot. Imani Clovis / Unsplash
12.05.2020

Zapalenie stawów to schorzenie, które prowadzi do uszkodzenia struktury stawów, objawiające się bólem, obrzękiem, sztywnością i ograniczoną ruchomością w ich obrębie. Zapalenie może przyczynić się do znacznego upośledzenia codziennej aktywności ruchowej, a nawet trwałego kalectwa. Pomimo że towarzyszy różnego rodzaju chorobom, to leczenie zwykle przebiega w sposób jednakowy i ma za zadanie opóźnić tempo destrukcji tkanek i zwiększyć komfort życia. Poznaj kilka najczęstszych form zapalenia stawów oraz sposoby walki z tym schorzeniem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Dotyczy zwykle osób po 40. roku życia i związana jest z zaburzeniami w obrębie procesów tworzenia i degradacji chrząstki stawowej. Rozwija się powoli, z okresami zaostrzenia i złagodzenia objawów, oraz nie wykazuje tendencji do regresji, trwając do końca życia. Charakteryzuje się głównie bólem w obrębie stawów, ograniczeniem ruchomości, nieprzyjemnymi trzeszczeniami i przebiega bez objawów ogólnoustrojowych.

Ból w stawie nasila się podczas ruchu i występuje zarówno w dzień, jak i w nocy. Cechą szczególną jest największe natężenie bólu podczas zapoczątkowywania aktywności ruchowej, np. wstawanie z krzesła, oraz stopniowe słabnięcie wraz z kolejnymi ruchami. Stawy najczęściej objęte zwyrodnieniem to: staw biodrowy, kolanowy, stawy rąk oraz kręgosłup.

Reumatoidalne zapalenie stawów

To przewlekła choroba tkanki łącznej o podłożu immunologicznym, dotykająca w zdecydowanej większości kobiety między 40. i 50. rokiem życia. Charakteryzuje się symetrycznym zapaleniem stawów, przebiegającym z bólem i obrzękiem. Chorobie towarzyszy tzw. sztywność poranna, trwająca około 1 godzinę i polegająca na trudności w poruszaniu kończyną.

Poza tym mogą występować objawy ogólne, jak: gorączka, zmęczenie, brak łaknienia, ból mięśni. Procesem zapalnym najczęściej objęte są stawy międzypaliczkowe bliższe oraz śródręczno-paliczkowe. Może również dojść do zajęcia większych stawów: kolanowych, ramiennych, biodrowych lub łokciowych.

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

Najczęstsza u dzieci postać zapalenia stawów, zwana również chorobą Stilla. Początek choroby następuje zwykle u dzieci do 16. roku życia, trwa conajmniej 6 tygodni i ma podłoże autoimmunologiczne. Oprócz zmian w obrębie stawów występują objawy pozastawowe takie jak: wysypka, gorączka, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, apatia oraz brak łaknienia.

Dominującą dolegliwością w przebiegu MIZS jest zapalenie stawów objawiające się obrzękami, wysiękami, znaczną bolesnością oraz przebiegające z ograniczeniem ruchomości. Natomiast pierwszym objawem sugerującym chorobę może być utykanie dziecka, które jest spowodowane przykurczem zgięciowym zajętego stawu kolanowego. Wśród najczęściej zajmowanych stawów znajdują się: kolano, staw skokowo-goleniowy, nadgarstek oraz drobne stawy u rąk i stóp.

Reaktywne zapalenie stawów

Jest to choroba zapalna stawów, która występuje po wcześniejszej infekcji, najczęściej układu moczowo-płciowego lub przewodu pokarmowego. Rozwija się zwykle w ciągu od 1 do 6 tygodni po zakażeniu i dotyczy jednego lub kilku niesymetrycznych stawów, zazwyczaj w obrębie kończyn dolnych (staw kolanowy, skokowy). Głównym objawem jest ból połączony z obrzękiem stawu. Towarzyszyć mu może również ból pleców, krzyża i pośladków, a nawet pięt.

Leczenie zapalenia stawów

Przede wszystkim należy koncentrować się na leczeniu choroby podstawowej. Terapią uzupełniającą jest leczenie bólu, który jest najbardziej nasilonym objawem w przypadku zapalenia stawów. Odpowiednie do tego będą leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które można stosować w postaci tabletek, zastrzyków lub maści i kremów, bezpośrednio u źródła bólu. Dodatkowo bardzo duże znaczenie mają metody usprawniające w postaci zabiegów fizjoterapeutycznych, które powinny być indywidualnie dobrane przez rehabilitanta.

 

Materiał powstał przy współpracy z marką Dip Rilif

 

Dip Rilif (Ibuprofenum, Mentholum)

Skład, postać i dawka substancji czynnej: Żel, 1 gram żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu.

Wskazania: Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne lub którykolwiek ze składników produktu leczniczego. U osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48 22 41 79 292.www.egis.pl

Dip HOT rozgrzewający

Skład, postać i dawka substancji czynnej: produkt złożony - krem, zawiera salicylan metylu, mentol, olejek eukaliptusowy, olejek terpentynowy.

Wskazania: Produkt leczniczy Dip HOT rozgrzewający stosuje się objawowo w bólach mięśniowych i stawowych, rwie kulszowej: pomocniczo w gośćcu, bólach reumatycznych, stłuczeniach i skręceniach stawów oraz u sportowców po treningu.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany, mentol lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 12-go roku życia.

Podmiot odpowiedzialny: The Mentholatum Company Limited. Lek wydawany bez recepty. Dodatkowych informacji o leku udziela: EGIS Polska Sp. z o.o., ul. 17 Stycznia 45D, 02-146 Warszawa, tel. +48 22 41 79 200, faks +48

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2020 22:14
Stawy bolą także od pracy.
odpowiedz
rakul45 (Ocena: 5) 14.05.2020 00:10
Proponuje tez jakies lekkie ćwiczenie oraz zakup materaca z pianki termoelastycznej , który jest odpowiedni na błogi sen i wypoczynek , duzy wybór jest tu materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.05.2020 14:34
Mój tata ma reumatyzm to jest tragedia nie mógł ostatnio sam z wanny wyjść leczą go 2 lata i nic.. Na to nie ma lekarstwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.05.2020 09:36
IŚĆ do ortopedy i poznać przyczynę bólu stawów a nie leczyć się na własną rękę!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie