Słabo sypiasz? To dobry moment na zmianę materaca

Podpowiadamy, jakie cechy powinien mieć dobrze dobrany materac.
Słabo sypiasz? To dobry moment na zmianę materaca
fot. Gaelle Marcel / Unsplash
22.04.2020

Zastanawiasz się nad zakupem nowego materaca? Sprawdź, jaki wybór będzie najkorzystniejszy dla Ciebie i Twojego zdrowia. Przygotowaliśmy porady, jak dobrać materac, który będzie najlepiej odpowiadał na Twoje potrzeby.

Ranking materacy – jak wybrać najlepszy materac?

Zanim wybierzesz nowy materac, na pewno zapoznasz się z wieloma rankingami, porównaniami i opiniami. Musisz jednak wiedzieć, że wybór podjęty na ich podstawie niekoniecznie będzie oznaczał najlepszą dla Ciebie opcję. 

Fot.  materiały prasowe

Niestety, nie jest możliwe, aby powstał ranking materacy idealnych – to kwestia indywidualna, ponieważ, materac musi być dopasowany do konkretnej osoby i jej potrzeb. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy listę rzeczy, które powinnaś uwzględnić podczas wyboru.

Producent

Zakup materaca nie powinien być wypadkową wizyty w jednym sklepie online czy w dwóch sklepach stacjonarnych – to decyzja ważna dla Twojego zdrowia! W takich kwestiach warto postawić na zaufanego producenta, za którego jakością opowiadają się liczni klienci i ich opinie.

W przypadku materacy jest co najmniej kilku producentów, których warto wziąć pod uwagę. Czołowe miejsca w różnorodnych rankingach zdobywają materace Hilding, które możesz kupić m.in. na stronie Senna Materace.

Wypełnienie

Materace różnią się przede wszystkim tym, czym są wypełnione. Zasadniczo wyróżniamy materace piankowe i sprężynowe, jednak najlepsi producenci (jak m.in. Hilding) oferują takie z kilkoma rodzajami wypełnienia – uzupełniającymi się różnymi cechami, by zapewnić Ci najwyższą jakość snu.

Warto pamiętać, że każdy z rodzajów wypełnienia ma swoje wady i zalety. Sam materiał nie określa, czy dany materac jest lepszy czy gorszy.

Fot.  materiały prasowe

Twardość

Materace mają różną twardość. Nie powinna być ona jednak dobierana jedynie według własnych upodobań, lecz przede wszystkim adekwatnie do wagi użytkownika. Producenci oznaczają ten parametr literką H oraz cyferką – im jest ona wyższa, tym materac jest twardszy i dostosowany do podpierania większego ciężaru ciała.

Producenci coraz częściej proponują rozwiązanie kompromisowe, czyli dwustronne materace. Każda ze stron ma inna twardość, dzięki czemu uzyskujemy możliwość jej wyboru, w zależności od swoich aktualnych potrzeb.

Strefy twardości

Najlepsze materace posiadają kilka (nawet siedem) stref twardości. Dzięki takiemu rozwiązaniu niektóre części ciała otrzymują mocniejsze wsparcie, inne mniejsze – w zależności od ich ciężaru i potrzeb. Jest to szczególnie istotne, jeśli chodzi o zdrowie kręgosłupa, który powinien zachowywać anatomiczną pozycję przez całą noc.

Elastyczność

Materac dobrej jakości cechuje również wysoka elastyczność punktowa. Oznacza to, że reaguje on jedynie w miejscu nacisku, nie w całości. Dzięki temu ciało otrzymuje podparcie dokładnie takie, jakiego potrzebuje. Co więcej znika problem „falowania” materaca, co może przeszkadzać, jeśli dzielimy z kimś łóżko. Z takim materacem nie ryzykujemy nocnych pobudek, gdy partner lub partnerka wstają po szklankę wody czy przewracają się z boku na bok.

Atesty i certyfikaty

Ostatnim aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest jakość poszczególnych materiałów zastosowanych podczas produkcji materaca oraz uzyskane przez niego atesty i certyfikaty. Jednym z najbardziej pożądanych jest Oeko-Tex Standard 100. Oznacza on, że materac nie zawiera domieszek pestycydów, metali ciężkich oraz innych niebezpiecznych substancji.

 

Materiał partnera

Polecane dla Ciebie