Żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji rąk – podpowiadamy, jak zrobić je w domowym zaciszu

Jak sobie poradzić, kiedy póki sklepów, drogerii i aptek świecą pustkami?
Żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji rąk – podpowiadamy, jak zrobić je w domowym zaciszu
fot. Kelly Sikkema / Unsplash
30.03.2020

Jednym ze sposobów, aby ustrzec się przed rozpowszechnianiem bakterii i wirusów jest skrupulatne stosowanie podstawowych zasad higieny. Częste i dokładne mycie rąk pomaga uchronić się przed zarażeniem wirusami i groźnymi chorobami, jednak w niektórych sytuacjach dostęp do wody i mydła jest utrudniony. Jak poradzić sobie w takich okolicznościach?

Produkty biobójcze

Na początku warto zwrócić uwagę, że produkty, które zawierają przynajmniej jedną substancję czynną przeznaczoną do eliminowania drobnoustrojów i wirusów nazywane są produktami biobójczymi. Wprowadzając je na rynek konsumencki, producenci muszą spełnić wiele wymogów i procedur zgodnie z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Przykładem tego typu kosmetyków są produkty antybakteryjne lub środki dezynfekujące, przyjmujące formę płynów lub żeli. Głównym ich składnikiem jest alkohol etylowy, benzylowy lub izopropylowy. Działają one antyseptycznie, usuwając niechciane bakterie i wirusy z naszych rąk. To właśnie na skórze dłoni gromadzi się ich najwięcej, dlatego dokładne pozbywanie się wszelkich zarazków jest podstawowym sposobem, aby uchronić się przed wirusami przenoszonymi drogą kropelkową.

Drogeryjne rozwiązania

Doskonałym sposobem, który uchroni przed szkodliwym działaniem bakterii i wirusów niezależnie od miejsca i okoliczności, jest stosowanie drogeryjnych, aptecznych produktów do dezynfekcji dłoni, które można zamówić z dostawą do domu. Rewelacyjny antybakteryjny płyn do dezynfekcji dłoni i przedmiotów posiada w swoim asortymencie marka Nacomi, oferując konsumentom dwie pojemności – 5 litrów oraz mniejszą, podręczną pojemność – 50 ml. Jego działanie antyseptyczne i antybakteryjne wzbogacone zostało wodą z aloesu, która ma właściwości łagodzące i nawilżające. Dodatkowo, zawarty w nim ekstrakt z lukrecji delikatnie nawilża i niweluje uczucie szorstkości, a przy tym działa przeciwzapalnie.

Fot. materiały prasowe

Formę żelu posiada natomiast produkt drugiej, rodzimej marki PAESE. Oczyszczający żel antybakteryjny PAESE posiada w swoim składzie 70% alkoholu. Jak każdy produkt tej marki, również i żel wzbogacony został o składniki pielęgnacyjne. Znaleźć w nim można nawilżający pantenol oraz łagodzącą glicerynę. Wyróżnia się na tle innych produktów przyjemnym zapachem. Również, dostępny jest w dwóch pojemnościach – 150 ml oraz 40 ml.

Fot. materiały prasowe

Kosmetykiem, który wykorzystywany może być w salonach fryzjerskich oraz kosmetycznych jest Preparat do Dezynfekcji Skóry i Rąk – Barbicide. Zamknięty został w wygodnej formie sprayu i stosowany może być nawet przez alergików oraz osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry.

Fot. materiały prasowe

Zrób to sam

Jeśli jednak w domowej apteczce zabraknie żelu antybakteryjnego, nic straconego! Tego typu produkt wykonać można samodzielnie. Poprawny przepis na stworzenie płynu dezynfekującego zaproponowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i nie ustępuje on właściwościami i działaniem od innych drogeryjnych propozycji. Do jego wykonania potrzebny będzie wysokoprocentowy alkohol etylowy 95%, odrobina wody utlenionej, gliceryna oraz niewielka ilość ciepłej wody. Istotna jest jednak proporcja, bowiem na 200 ml płynu potrzeba około 165 ml alkoholu. Mniejsza ilość tego składnika może zaburzyć działanie płynu i sprawić, że nie będzie on wykazywał właściwości bakteriobójczych. Dodatkowym składnikiem, który posiada właściwości antyseptyczne jest, olejek z drzewa herbacianego.

Również na bazie wysokoprocentowego alkoholu powstać może żel antybakteryjny, który w połączeniu z żelem aloesowym oraz opcjonalnie – olejkiem z witaminą E (zapobiegającym przesuszeniu dłoni) stworzy doskonały domowy sposób na pozbycie się bakterii, grzybów i wirusów.

Dokładne oczyszczanie przedmiotów, którymi otaczamy się najczęściej, stosowanie podstawowych zasad higieny, unikanie tłumów ludzi i częste mycie dłoni z pewnością pomogą uchronić się przed zarażeniem i chorobami. Żele i płyny antybakteryjne towarzyszą nam coraz częściej, a ich działanie antyseptyczne i bakteriobójcze z pewnością przyczyniają się do zminimalizowania zachorowań.

 

Materiał partnera

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Marthia (Ocena: 5) 31.03.2020 13:39
Zapisuję sobie tę stronę, bo może się przydać. To wiadomo, do odkażania rąk, a jeśli chodzi o dezynfekcję pomieszczeń, to wiem, że genialnie sprawdza się ozonowanie. W Warszawie zajmują się tym np. GreenStyle, ale pewnie i tak mają teraz sporo pracy.
odpowiedz
ANka (Ocena: 5) 31.03.2020 10:43
Bardzo dobrze że zaznaczacie, jak ważne jest stężenie alkoholu, bo wcale nie tak łatwo zrobić domowy środek odkażający! Wszystkim to teraz powtarzam, bo niektórzy robią "na oko" i wirus dalej się roznosi na brudnych rękach! A to przecież odpowiedzialność nas wszystkich! Dlatego ja zamawiam tylko z pewnych źródeł np na oxime.pl, gdzie można od razu większą ilość zamówić i wiem, że to faktycznie działa. Trzeba to wbijać ludziom do głów bo od nas wszystkich zależy jak długo potrwa ten koszmar! :(
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.03.2020 13:26
A jak zrobic papier toaletowy?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie