Wino bezalkoholowe – co warto o nim wiedzieć?

Jak powstaje? Czy naprawdę nie ma w sobie alkoholu? I czy możemy nazwać je prawdziwym winem?
Wino bezalkoholowe – co warto o nim wiedzieć?
fot. Rido / stock.adobe.com
06.03.2020

Powodów odstawienia napojów procentowych może być naprawdę wiele. Na szczęście miłośnicy szlachetnego trunku, jakim jest wino, nie muszą z niego rezygnować podczas celebrowania ważnych wydarzeń, urozmaicenia posiłku czy wzniesienia toastu. Od kilku lat na polskim rynku dostępne są bowiem wina bezalkoholowe i co ciekawe – ich sprzedaż bije rekordy. Podrzucamy kilka ciekawostek na jego temat!

Czy wino bezalkoholowe to prawdziwe wino?

Od ponad roku sprzedaż win alkoholowych w naszym kraju zwiększyła się aż dziesięciokrotnie. To idealna opcja dla osób, które z przyczyn zdrowotnych lub innych nie mogą spożywać alkoholu, ale nie chcą odmówić sobie lampki dobrego wina. Sceptycy zarzucają, że wino bezalkoholowe to nic innego jak zwykły sok aromatyzowany, sztuczny i wzbogacany tak, aby smakiem przypominał tradycyjne wino. To nieprawda. Jest to jak najbardziej prawdziwe wino, tyle że pozbawione alkoholu.

W procesie fermentacji zwykłego wina powstaje między innymi resweratrol, który odpowiada w głównej mierze za jego właściwości prozdrowotne – warto podkreślić, że związek ten pozostaje w winie nawet po jego dealkoholizacji. Smak i aromat jest praktycznie taki sam jak w przypadku jego procentowego odpowiednika. 

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Wina bezalkoholowe powstają na takiej samej zasadzie jak tradycyjne – z zebranych winogron wyciskany jest sok, który poddaje się następnie procesowi fermentacji. Aby otrzymać jednak napój bez procentów, trzeba z niego usunąć alkohol. Można to zrobić na 3 różne sposoby:

1. Odparowywanie

Wino poddane zostaje procesowi destylacji próżniowej, a więc pod zmniejszonym ciśnieniem. W takich warunkach alkohol odparowuje z płynu już w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Niestety wraz z nim ucieka również część związków aromatycznych.

2. Odwrócona osmoza

Polega na odfiltrowaniu alkoholu od wina. Wraz z nim odchodzi większa część wody, dlatego gęsty roztwór należy ponownie rozcieńczyć.

3. Odwirowywanie

Jest to bardzo kosztowna i najrzadziej stosowana metoda. Alkohol wytrąca się w wirujących stożkach, przy użyciu siły odśrodkowej. Do powstałej gęstej cieczy dodaje się zazwyczaj jeszcze sok z winogron.

Czy wino bezalkoholowe ma naprawdę 0,00%?

Wino otrzymane w wyniku dealkoholizacji może zawierać śladowe ilości alkoholu – do 0,4%. Dodamy tylko, że za napój alkoholowy uważa się ten, który posiada powyżej 0,5%. Na rynku dostępne są jednak wina o zawartości 0,00% alkoholu. Wystarczy tylko czytać etykiety.

Czy wino bezalkoholowe jest zdrowe?

Wino bezalkoholowe zawiera wszystkie bioaktywne związki chemiczne obecne w zwykłym winie. Najważniejszą jego zaletą jest to, że nie posiada etanolu. Wino bezalkoholowe charakteryzuje się również mniejszą kalorycznością, co jest dużym plusem dla osób będących na diecie czy uprawiających sport.

Gdzie kupić wino bezalkoholowe?

Wino bezalkoholowe coraz częściej znajdziemy w marketach i popularnych dyskontach. Najłatwiej jednak kupić je przez internet – możemy wówczas liczyć na dużo szerszą ofertę. Dobre wina bezalkoholowe znajdziesz na WinnicaLidla.pl – wystarczy zarezerwować tam wybraną butelkę, a następnie kupić i odebrać ją w sklepie stacjonarnym.

Wino bezalkoholowe to doskonała alternatywa dla miłośników tego szlachetnego trunku, którzy z jakichś powodów nie mogą sięgać po napoje alkoholowe. Na sklepowych półkach znajdziemy zarówno czerwone, jak i białe wina bezalkoholowe – wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Możliwości jest zatem wiele – wszystko zależy tak naprawdę od naszego indywidualnego gustu.

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 07.03.2020 16:51
Akurat Lidl ma słabe te winka;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie