Zgodzisz się z nami, że stanowczo za często?
Niestety przewlekłe zmęczenie, zdenerwowanie jest bagatelizowane, a jeśli nic z tym nie zrobimy, konsekwencje mogą być naprawdę niebezpieczne.
Od obniżonej odporności, przez przyspieszone bicie serca, wyższe ciśnienie oraz niepokojące objawy ze strony układu trawiennego. Ostatnio naukowcy prześledzili wpływ stresu na ludzki mózg – wyniki są dość niepokojące.
Badania przeprowadzone przez profesorów z John's Hopkins School of Medicine w Baltimore ujawnia, że stres prowadzi do zaników pamięci ale może też fizycznie zmniejszyć mózg. W badaniu wzięło udział ponad 2000 zdrowych osób w średnim wieku. Ci, którzy wykazali wysoki poziom kortyzolu we krwi – hormonu uwalnianego w trakcie stresu – dawali gorsze wyniki w testach pamięci. Dalsza analiza wykazała, że objętość mózgu osób z wysokim poziomem kortyzolu była również mniejsza niż przewidywana średnia, co wskazuje na fizyczne zmniejszenie wielkości istoty szarej mózgu.
Gdy organizm odczuwa ciągły stres, kortyzol pozostaje na wysokim poziomie, a funkcja mózgu jest tłumiona niż w normalnej sytuacji.
Podsumowując, unikaj stresu, postaraj się relaksować – twój mózg ci za to podziękuje.
Zobacz również: Video, które powinna zobaczyć każda kobieta. Robi furorę w internecie.