Propolis i żurawina, czyli nie tylko furagina leczy zapalenia pęcherza

Furagina to jeden z najczęściej stosowanych farmaceutyków leczących zapalenie pęcherza. Ostatnie badania dowodzą jednak, że pomocne w leczeniu zakażeń układu moczowego mogą być propolis i żurawina. Czy wiesz dlaczego?
Propolis i żurawina, czyli nie tylko furagina leczy zapalenia pęcherza
26.06.2018

Zapalenie pęcherza to schorzenie, które wyjątkowo często atakuje latem. Ze względu na budowę anatomiczną choroba dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Dotychczas najpopularniejszym środkiem leczącym zapalenie pęcherza była furazydyna (znana również jako furagina), ale lekarze coraz częściej zalecają włączenie do terapii łatwo dostępnych substancji naturalnych, do których należą m.in. żurawina i propolis. Ma to związek z ich składem chemicznym. Dodatkowo wspomniane substancje są bezpieczne dla zdrowia i sprawdzają się w profilaktyce zakażeń układu moczowego. Mogą być zatem stosowane cały rok, chroniąc przed infekcją. Zakażenie atakuje bowiem bez ostrzeżenia i może nawracać. Poznaj przyczyny zapalenia pęcherza (http://neofuragina.pl/baza-wiedzy/skad-sie-bierze.html) i ustrzeż się przed chorobą.

Farmakologia w leczeniu zapalenia pęcherza

Jedną z najczęściej podawanych substancji w leczeniu zapalenia pęcherza jest furazydyna będąca składnikiem leków takich jak Furagina czy Neofuragina. Ten organiczny związek chemiczny jest pochodną nitrofuranu i wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego doskonale zwalcza szczepy bakterii w obrębie układu moczowego. Zaletą furazydyny jest również jej łatwe wchłanianie z przewodu pokarmowego i wydalanie z moczem w postaci niezmienionej, co jest nie tylko bezpieczne dla zdrowia, ale przede wszystkim korzystne z punktu widzenia leczenia - substancja zwalcza bakterie na każdym etapie swojej wędrówki przez organizm. Specjaliści chętnie sięgają po furazydynę także z uwagi na dostępność leków takich jak Furagina. Dawkowanie nie jest skomplikowane, a ryzyko przedawkowania preparatu - niewielkie. Mimo to należy pamiętać, by nie przyjmować farmaceutyku bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Dr n. med. Andrzej Kupilas i dr n. med. Roman Sosnowski wspominają w Przeglądzie Urologicznym (2012/6, 76) o innych substancjach stosowanych u pacjentów borykających się z zapaleniem pęcherza. W przypadku ostrych infekcji w pierwszej kolejności podawane są fluorochinolony oraz trimetoprim-sulfametoksazol. Leki bazujące na tych związkach muszą być stosowane przynajmniej przez siedem dni, ponieważ w krótszym czasie nie przynoszą pożądanych rezultatów. Alternatywą dla wspomnianych substancji jest trometamol fosfomycyny, który podaje się wieczorem, przynajmniej dwie godziny po posiłku. Substancja uzyskuje wówczas wysokie stężenie w moczu i pozostając w pęcherzu przez całą noc, skutecznie eliminuje większość drobnoustrojów. Specjaliści zauważają, że w przypadku nawracającego zapalenia układu moczowego, konieczne jest włączenie antybiotykoterapii, której zadaniem jest wyeliminowanie szkodliwych drobnoustrojów.

Zapalenie pęcherza – jak leczyć je naturalnie?

Rozwój badań nad produktami ziołowymi sprawił, że lekarze coraz częściej sięgają po preparaty pochodzenia naturalnego. W przypadku leczenia chorób układu moczowego do łask wraca żurawina, która wypadła wyjątkowo dobrze w wielu tekstach klinicznych. Badania wykazały, że równie skuteczny w leczeniu stanów zapalnych może być propolis.

Propolis (kit pszczeli)

Dr n. med. Artur Pietrusa - specjalista ze Szpitala im. L. Rydygiera w Częstochowie i Szpitala Angelius Provita w Katowicach zwraca uwagę na rosnące zainteresowanie lekarzy propolisem. Kit pszczeli jest substancją żywiczną pełniącą rolę spoiwa wypełniającego każdą wolną przestrzeń w gnieździe pszczelim. Propolis służy pszczołom przede wszystkim jako materiał uszczelniający i dezynfekujący, czym wiele lat temu wzbudził zainteresowanie medyków. W skład kitu pszczelego wchodzi bowiem wiele substancji przeciwgrzybicznych, bakteriobójczych i antywirusowych. Należą do nich, m.in. kwasy (kawowy, cynamonowy, ferulowy) oraz ich ester (np. ester fenyloetylowy kwasu kawowego) wykazujące szerokie spektrum właściwości biologicznych. Istotną rolę z punktu widzenia medycyny pełnią także flawonoidy (chryzyna, apigenina i galangina), które potęgują działanie propolisu. Według lekarza będącego jednocześnie aktywnym pszczelarzem kit wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne wobec bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Co ciekawe, propolis radzi sobie także ze szczepami odpornymi na chemoterapeutyki. Badania dowiodły, że kit pszczeli zwiększa skuteczność niektórych antybiotyków (m.in. ampicyliny), co przyspiesza leczenie wielu chorób. Najnowsze doniesienia informują o tym, że propolis świetnie zwalcza bakterię Escherichia coli, która jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia dróg moczowych, dlatego dr Pietrus poleca stosowanie kitu pszczelego w terapii zakażeń układu moczowego.

Żurawina

Żurawina jest pomocna w leczeniu i zapobieganiu zapalenia pęcherza przede wszystkim ze względu na swoje właściwości optymalizujące pH moczu. Oznacza to, że substancje zawarte w owocach zakwaszają mocz, przez co hamują namnażanie drobnoustrojów - donoszą specjaliści portalu Farmacja Praktyczna. Żurawina, ze względu na wysoką zawartość związków zwanych proantocyjanidynanami (typu A), wykazuje także działanie adhezyjne, czyli utrudnia bakteriom przyleganie do nabłonka, ułatwiając ich wydalanie z moczem. Osadzaniu się drobnoustrojów w pęcherzu zapobiegają również katechiny. Wysoka zawartość witaminy C wspomaga odporność organizmu i uszczelnia błony śluzowe dróg moczowych, co przeciwdziała nawracającym infekcjom. Warto dodać, że stosowanie żurawiny jest w pełni bezpieczne dla organizmu, dlatego osoby ze skłonnością do zapalenia pęcherza powinny włączyć te owoce do swojej diety.

Urolodzy coraz częściej zalecają produkty pochodzenia naturalnego nie tylko w profilaktyce chorób układu moczowego, ale także w ich leczeniu. Na szczycie listy składników wspomagających drogi moczowe znajdują się żurawina i propolis, ale badania dowodzą, że cenne są także wyciągi z dyni zwyczajnej, pietruszki czy wierzbownicy drobnokwiatowej. Wspomniane rośliny działają moczopędnie, co ułatwia usuwanie drobnoustrojów z układu moczowego. Pamiętajmy więc o nich w przypadku nieprzyjemnej infekcji.

źródła:

1. https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1213845

2. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2861

3. http://naukadlazdrowia.pl/tag/zapalenie-pecherza/

4. http://www.czytelniamedyczna.pl/4840,rak-pcherza-moczowego.html

5. https://www.farmacjapraktyczna.pl/2012/12/nawracajace-zapalenie-pe%CC%A8cherza-zapobiegac/

6. https://www.farmacjapraktyczna.pl/tag/zapalenie-pecherza/

7. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2339

8. http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/uklmoczowyinternet.pdfKomentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie