Czy można być uczuloną na… wodę?

Dowiedz się szczegółów.
Czy można być uczuloną na… wodę?
fot. istock.com
07.02.2020

Prawdopodobnie masz teraz w ręce szklankę wody i zastanawiać się co zrobić? Przecież picie wystarczającej ilości wody jest tak ważne. Okazuje się, że istnieją osoby, dla których woda może być szkodliwa.

Chociaż jest to dość rzadka sytuacja to dość realna. Reakcja alergiczna zachodzi, kiedy ciało uwalnia histaminę w momencie wystawienia skóry na działanie wody: kąpiel pod prysznicem, a nawet w niektórych przypadkach po wypiciu szklanki wody.

Alergia na wodę – kilka medycznych faktów

Nazywana również pokrzywką wodną lub wodnym świądem. Pokrzywka odnosi się do występowania wysypki skórnej zaś świąd oznacza swojego rodzaju dyskomfort skóry, swędzenie. Choć w literaturze medycznej odnotowano jedynie od 50 do 100 przypadków uczulenia na wodę, to osób z przypadkiem pokrzywki czy świądu wodnego może być znacznie więcej.

W przypadku alergii na wodę nie jest do końca jasne co ją powoduje. Nie wiadomo również, czy ma podłoże genetyczne. Alergia na wodę może mieć szereg objawów – począwszy od swędzenia, zaczerwienienia skóry, po ból i pieczenie. W łagodnych odmianach uczulenia na wodę wszelkie objawy powinny ustąpić do 30 minut od kontaktu z alergenem. W bardzo rzadkich przypadkach może doprowadzić do reakcji zagrażających życiu.

Słyszałyście kiedyś lub spotkałyście się z osobą, która była uczulona na wodę?

Polecane wideo

Horoskop tygodniowy 10.02.-16.02.
Horoskop tygodniowy 10.02.-16.02. - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.02.2020 20:33
Serio alergia na wodę pierwszy raz słyszę.. Każdego dnia wypijam przynajmniej 8 szklanek cisowianki, nie wyobrażam sobie bym miała alergię na wodę.. Co w takich przypadkach ludzie piją?
odpowiedz

Polecane dla Ciebie