Ten wstydliwy problem dotyczy wielu kobiet. Jak radzić sobie z nadpotliwością?

Ten wstydliwy problem dotyczy wielu kobiet. Jak radzić sobie z nadpotliwością?
fot. materiały prasowe
29.01.2020

Pocenie się to naturalna reakcja naszego organizmu, umożliwiająca skuteczną termoregulację. Niestety, niekiedy może przybierać wyjątkowo dokuczliwą formę, jaką jest nadmierna potliwość. Hiperhydroza nasila się w wyniku stresujących sytuacji, najmniejszego choćby wysiłku fizycznego czy w przebiegu niektórych chorób. W oczywisty sposób przysparza dotkniętej nią osobie wielu niedogodności. W jaki sposób radzić sobie z jej krępującymi skutkami i skutecznie zwalczać przyczyny tej dolegliwości?

Przyczyny nadpotliwości - kiedy pocenie zaczyna być problemem

nadmiernej potliwości można mówić w sytuacji, gdy organizm produkuje ponadprzeciętną ilość potu. Przyjmuje się, że normą jest około 600-800 ml dziennie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka o średniej aktywności fizycznej. Można wyróżnić dwa typy tej przypadłości: pierwotny oraz wtórny. Przyczyny tego pierwszego nie są do końca znane, ale na szczęście można z nimi skutecznie walczyć. W przypadku nadpotliwości wtórnej powodem mogą być choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, nowotwory układu chłonnego, cukrzyca czy otyłość, a także nadmiar niektórych produktów spożywczych czy też używek – papierosów, kawy, a nawet herbaty. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

Jak radzić sobie z nadmierną potliwością? Dieta jest bardzo istotna

Powodów, by walczyć z nadmiernym poceniem, jest wiele, ale najważniejszym z nich jest oczywiście komfort w kontaktach z innymi ludźmi. Jeżeli czujemy się świeżo i zadbanie, od razu wzrasta nasza pewność siebie. Jeżeli ładnie pachniesz, czujesz się dobrze sama ze sobą, a sucha skóra daje po prostu poczucie komfortu. Kiedy problem zaczyna cię przerastać, warto sięgnąć po sprawdzone metody walki z nadaktywnością gruczołów potowych.

Fot. materiały prasowe

Odpowiednia dieta pomoże nie tylko wyregulować procesy zachodzące w ciele człowieka, ale także zapobiegać wydobywaniu się wraz z potem nieprzyjemnego zapachu. Co jeść, żeby pozbyć się brzydkiego zapachu potu? Najważniejszym punktem okazuje się rezygnacja z wysoko przetworzonej żywności, ograniczenie cukru oraz napojów z kofeiną. W leczeniu nadpotliwości pomogą z kolei świeże warzywa, a także ziołowe napary, które możesz pić jak zwykłą herbatę. Pomocna okaże się drogocenna pokrzywa, szałwia oraz skrzyp polny

Piękny zapach każdego dnia - skuteczny antyperspirant i perfumy

Jednym ze sposobów na otulenie się ładnym zapachem są dobrej jakości perfumy. Nawet najpiękniejsza woda toaletowa nie zachwyci nas jednak swoją wyjątkową wonią, jeśli nie zwalczymy nieprzyjemnego zapachu związanego z poceniem. Podstawę dbania o świeżość każdego dnia stanowi odpowiednia higiena oraz stosowanie preparatów o specjalnym przeznaczeniu. Pamiętajmy, że pot zdrowego człowieka, który stosuje zrównoważoną dietę, sam w sobie nie pachnie brzydko. Dopiero w sytuacji jego kontaktu z powietrzem, bakteriami i innymi drobnoustrojami, przybiera nieprzyjemną woń. 

Fot. materiały prasowe

Podczas kąpieli traktuj swoją skórę delikatnie, a najlepiej używaj do tego specjalnie przeznaczonych środków. Na rynku dostępne są specjalne żele odświeżające i hamujące procesy nadmiernego pocenia. Regularnie stosuj też antyperspirant, który pomoże walczyć z nieprzyjemnym zapachem i miejscowo zmniejszy wydzielanie się potu.

 

Materiały prasowe

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
angela (Ocena: 5) 03.03.2020 12:36
mi strasznie pociły się pachy, ale to strasznie:/ stosowałam blokery, który nie przynosiły żadnego rezultatu. w końcu zdecydowałam się na zabieg thermidry, który przeprowadzałam w krakowskiej klinice vesuna. z efektów jestem bardzo zadowolona, w końcu nie wstydzę się ubierać bluz, bluzek i koszuli w innym kolorze niż czarny.
odpowiedz
Marlena (Ocena: 5) 23.02.2020 19:00
Niestety jest to wstydliwy problem i wiele osób nie wie, że można łatwo się tego pozbyć. Ja polecam z własnego doświadczenia botoks, który pozwala znacznie zmniejszyć kłopot. Wykonałam zabiegi w Nuvu Estetic w Krakowie i dzięki nim znowu mogę normalnie funkcjonować. Świetni fachowcy, na pewno w razie potrzeby do nich wrócę.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.01.2020 17:05
Od daaawna miałam nadpotliwosc. Przy okazji innych badań zbadałam poziom wit D3 i okazało się, że mam jej niedobór. Zaczęłam ja suplementowac i problem zniknął, jaka ulga! Kilka lat się meczylam!
odpowiedz
Michaela (Ocena: 5) 29.01.2020 15:26
dziękuję!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie