Jak żyć zdrowiej w 2020 roku? Oto kilka nawyków, które warto w sobie wypracować

Podpowiadamy, w jaki sposób możesz sprawić, aby twoje starania faktycznie przyniosły oczekiwany efekt.
Jak żyć zdrowiej w 2020 roku? Oto kilka nawyków, które warto w sobie wypracować
fot. Denise Karis / Unsplash
28.01.2020

Nowy Rok to moment, który sprzyja wyzwaniom. Siłownie są w styczniu przepełnione, a z półek księgarni znikają książki o zdrowych dietach i ćwiczeniach. Właśnie tak większość Polaków zabiera się za realizację noworocznych postanowień. Jednym z nich jest to, aby wreszcie zadbać o swoją sylwetkę i żyć zdrowiej. Podpowiadamy, w jaki sposób możesz to zrobić tak, aby twoje starania faktycznie przyniosły oczekiwany efekt.

Zjadaj codziennie 5 porcji owoców i warzyw

Nie bez powodu mówi się, że zdrowa dieta powinna zawierać pięć porcji owoców i warzyw dziennie.Te produkty dostarczają organizmowi wielu cennych składników, które są absolutnie niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dzięki warzywom i owocom możemy zredukować ryzyko zapadnięcia na niektóre choroby, w tym chociażby na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, cukrzycę, a nawet niektóre nowotwory.

Fot. Brooke Lark / Unsplash

Owocowo-warzywne porcje mogą przybrać różne formy. Możesz po prostu sięgnąć po jabłko albo banana, albo zrobić owocową sałatkę lub wycisnąć owocowo-warzywny sok. W wersji płynnej powinnaś spożyć około 200 mililitrów płynu na raz. W wersji stałej natomiast – około 80-100 gramów produktu. Oczywiście owocowo-warzywne porcje można też łączyć z innym jedzeniem. Za jedną z warzywnych porcji możesz uznać na przykład dodatek brokuła, fasolki lub ziemniaków do obiadu.

Zrób sobie krótki sokowy detoks

Niektórzy w ramach realizacji owocowo-warzywnej zasady, o której pisałyśmy wyżej, decydują się nawet na przeprowadzenie restryjcyjnego detoksu. Coraz popularniejsze są kilkudniowe diety oczyszczające, które polegają na spożywaniu tylko i wyłącznie soków. Oczywiście najlepszym czasem na takie pozbycie się toksyn jest lato, kiedy sklepowe półki uginają się od świeżych owoców i warzyw sezonowych. Z powodzeniem można jednak przeprowadzić takie oczyszczenie również wiosną, jesienią i zimą. Należy przy tym sięgać wyłącznie po świeże owoce i warzywa.

Fot. Alina Karpenko / Unsplash

Do stworzenia owocowo-warzywnego koktajlu można wykorzystać różnego rodzaju sprzęt, w tym ręczne i automatyczne sokowirówki. Godna polecenia w tym zakresie jest wyciskarka wolnoobrotowa (między innymi wyciskarka Hurom H-AA Alpha, kolor czarny mat). W przeciwieństwie do sokowirówek, można w nich obrobić zarówno małe owoce, jak i warzywa liściaste. Poza tym, wyciskając sok, uzyskujemy naturalnie mętny produkt, który zachowuje najcenniejsze składniki owoców i warzyw, w tym enzymy, witaminy i minerały.

Stosuj zbilansowaną dietę

Owoce i warzywa to jednak nie wszystko. Chociaż wskazany jest kilkudniowy detoks, to absolutną bazą jest po prostu zdrowa i zbilansowana dieta. W tym zakresie warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Po pierwsze, postaw na naturalną żywność zamiast tej przetworzonej. Dobrze jest zatem odstawić wszelkie cukierki, żelki, wędliny, parówki, pasty do smarowania, zupki chińskie, konserwy i wszelkie gotowe potrawy. O tym, który produkt ma więcej, a który mniej składników naturalnych, dowiesz się z jego składu. Warto więc czytać etykiety produktów, zanim dokonasz zakupu

Fot. Mariana Medvedeva / Unsplash

Drugą zasadą jest odstawienie wszystkich, kalorycznych napojów, a zatem słodkich napojów gazowanych i energetycznych, alkoholu oraz wód smakowych. Zamiast tego, postaw na czystą wodę (nawet 2-3 litry dziennie), zieloną, białą lub czerwoną herbatę, różnego rodzaju napary ziołowe oraz świeżo wyciskane soki. Oczywiście lepiej samemu wyciskać soki (przy użyciu sokowirówek, wyciskarek ręcznych czy automatycznych, takich jak wspomniana wyżej wyciskarka Hurom H-AA Alpha). Trzecią zasadą zdrowej i zbilansowanej diety jest jedzenie regularnych i niezbyt dużych posiłków. Lepiej często, ale w umiarkowanych ilościach. Komponując posiłki, pamiętaj o równych proporcjach białka, węglowodanów i tłuszczów.

Zrezygnuj ze szkodliwych nawyków

Wszyscy je mamy, ale chcąc żyć zdrowiej, czas się z nimi pożegnać. Czy siadasz wieczorem przed telewizorem i oglądasz film w towarzystwie chipsów, prażynek i coli lub piwa? Czy na imprezie albo podczas przerwy w pracy zdarza ci się zapalić papierosa? Czy po każdym posiłku (lub przynajmniej często) sięgasz po słodycze? Czy jesz na chwilę przed snem? Niestety, wszystkie wskazane nawyki nie sprzyjają zdrowemu stylowi życia. Jeżeli już siedzisz na kanapie i oglądasz film, sięgnij lepiej po owocowe przekąski. Albo wyjdź na spacer zamiast marnować dzień przed telewizorem. Nie daj się wyciągnąć na papierosa! Zamiast tego, zjedz coś zdrowego albo znajdź sobie inne zajęcie. Odstaw słodycze, bo znajdziesz w nich tylko i wyłącznie niezdrowe cukry proste. Przypominamy też, że ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.

Fot. Denise Karis / Unsplash

Chociaż zrealizowanie wszystkich tych elementów może początkowo okazać się trudne, pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest siła przyzwyczajenia. Im dłużej wytrwasz w swoich postanowieniach, tym łatwiej będzie Ci utrzymać określony reżim postępowania.

Ruch to zdrowie!

Żadna, nawet zbilansowana dieta i świeże soki z wyciskarki nie zapewnią ci zdrowia, jeżeli nie zapewnisz sobie aktywności fizycznej. I nie chodzi tu o wyciskanie z siebie siódmych potów każedego dnia. Wystarczy naprawdę niewiele, aby poczuć się lepiej: 30 minut umiarkowanej aktywności fizycznej przez 5 dni w tygodniu albo 20 minut bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez 3 dni w tygodniu. Za taką aktywność możemy uważać nawet spacer po parku. Odstaw więc samochód i zamień go na rower lub własne nogi! To najprostszy sposób na zrealizowanie założenia o 30-minutowej aktywności w ciągu dnia.

Fot. Dane Wetton / Unsplash

W tej bardziej intensywnej wersji musisz już postawić na ćwiczenia na siłowni lub inne, zwiększające siłę mięśni i wytrzymałość. Oczywiście osoby powyżej 65 roku życia również powinny dążyć do regularnej aktywności fizycznej. Jednak ze względu na różne schorzenia w podeszłym wieku, należy je dostosować do własnych możliwości.

Zapewnij sobie efektywny wypoczynek

Aktywność fizyczna jest oczywiście ważna, zbilansowana dieta również. W tym wszystkim nie można zapominać o odpoczynku. Nasz organizm każdego dnia zasługuje na solidną regenerację. Nie wszyscy jednak potrafią efektywnie wypoczywać. Na pewno nie sprzyja temu urlop z dużą ilością alkoholu i imprezami do rana. Odpoczynkiem nie będzie również spędzenie wielu godzin przed ekranem komputera albo telewizora.

Fot. Christopher Campbell / Unsplash

Rozwiązanie? Dostosuj podejmowane zajęcia do rodzaju zmęczenia. Przy wykonywaniu codziennej pracy fizycznej z pewnością chętniej sięgniemy po interesującą książkę. Z kolei osoby, które w tygodniu borykają się ze stertą tekstów i ich mózg intensywnie i twórczo pracuje, na pewno poczują się lepiej podejmując jakąś aktywność fizyczną. Ważny jest również sen. Naukowcy kłócą się o to, ile czasu tak naprawdę powinniśmy spędzać w łóżku. Przyjmując jednak pewną średnią, należałoby stwierdzić, że regenerujący sen powinien wynieść od 7 do 8 godzin.

Noworoczne postanowienia – najważniejsza jest konsekwencja

Niezależnie zatem od tego, czy chciałabyś wdrożyć tylko część wspomnianych zasad czy też wszystkie na raz, w twoim postępowaniu podstawą jest konsekwencja. Nie możesz nastawiać się na jedynie chwilową zmianę, ale na kompletną modyfikację stylu życia. Więcej o urządzenich ułatwiających wytrwanie w noworocznych postanowieniach dowiesz się na stronie: hurom.pl.

 

Materiał promocyjny

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie