Ile lat ma Twój materac? Dowiedz się, kiedy warto wymienić go na nowy

Jeżeli coraz gorzej się wysypiasz, powodem może być przestarzały materac.
Ile lat ma Twój materac? Dowiedz się, kiedy warto wymienić go na nowy
fot. Vladislav Muslakov / Unsplash
13.01.2020

Całe rzesze Polaków narzekają na problemy ze snem. Nie mogą zasnąć, często budzą się w nocy, sypiają nieefektywnie, są rano zmęczeni, choć spędzili w łóżku tyle godzin, co zwykle. Jeszcze inni wstają rano z bólem kręgosłupa. Przyczyny mogą tkwić w nich samych i mieć podłoże zdrowotne, także psychiczne. Ale nie tylko. Często o niewysypianiu się decydują złe warunki do spania, w tym niewłaściwe łóżko.

Kiedy pora zmienić mebel do spania lub materac?

Zanim zaczniesz skarżyć się lekarzowi na bezsenność, wybudzenia lub permanentne zmęczenie wynikające z niewyspania, weź pod lupę swoją sypialnię. Najistotniejsza wskazówka brzmi: do sypiania służy łóżko lub stelaż z dobrym materacem. Wersalki, kanapy i sofy to meble przeznaczone przede wszystkim do siedzenia. Owszem, można na nich sypiać, ale efekty mogą być dalekie od oczekiwań.

Jeszcze gorzej jest, gdy tapicerowany mebel ma już swoje lata i jest „wyleżany”. Kręgosłup nie układa się na nim prawidłowo, mięśni nie sposób porządnie rozluźnić, toteż nocny wypoczynek nie zapewnia tego, co powinien. Ból karku lub pleców odczuwany po wstaniu z łóżka to też wyraźny sygnał, że czas na zmianę. Powinni o niej pomyśleć także posiadacze łóżek z materacami, które mają już swoje lata. Współczesne technologie pozwalają tworzyć podłoża do spania o jakości nieporównywalnej z tym, co można było kupować piętnaście, czy nawet dziesięć lat temu.

Fot. materiały prasowe

Zmienić – tak, ale na co?

Z wyjątkiem sytuacji, w których ciasnota polskiego „M” skazuje na używanie rozkładanej wersalki lub kanapy, zalecane jest łóżko lub stelaż pod materac. Gdy nie da się dokonać takiej wymiany, można pokusić się o tzw. materac nawierzchniowy. Jest to materac wykonany z pianki o grubości kilku centymetrów, a przeznaczony do położenia na dotychczasowym meblu do spania. Może on znacząco poprawić komfort snu, zwłaszcza jeśli zostanie optymalnie dobrany do rodzaju i rozmiarów mebla oraz masy ciała użytkownika.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak łóżko, stelaż i materac sprężynowy kieszeniowy lub piankowy. Nie sposób przesądzić, który będzie lepszy, na pewno jednak osoby ważące ponad 100 kg powinny wybierać wersje sprężynowe. Materace piankowe i sprężynowe, a także nawierzchniowe, można wygodnie zamawiać w internecie. Warto unikać przy tym produktów najtańszych. Lepiej postawić na jakość, np. na wyroby szwedzkiej firmy Hilding, produkującej wygodne, zdrowe i trwałe materace z 15-letnią gwarancją. W wyborze pomóc może ci artykuł: „Piankowe, sprężynowe czy kieszeniowe? Poznaj rodzaje materaców i ich charakterystykę”.

Fot. materiały prasowe

Pamiętaj, że materac powinien mieć odpowiednią wysokość (grubość), aby odpowiednio amortyzował twoje ciało podczas snu. Przyjmuje się, że minimum to 20 cm. Jeśli masz łóżko małżeńskie, warto szukać takiego materaca, który zapewnia punktowe ugięcia. Sprawi to, że żadne z was nie będzie odczuwało ruchów wykonywanych przez partnera.

Dodatkowe kryteria wyboru

Właściwie dobrany materac nie jest ani za twardy, ani za miękki. Powinien dopasowywać się do kształtu i pozycji ciała oraz dawać mu optymalne podparcie, a zarazem zbytnio się nie zapadać. Istotne jest, by kręgosłup mógł wracać do swojej właściwej pozycji, a mięśnie były maksymalnie rozluźnione. Miłośnicy podnoszonych zagłówków powinni wybierać materace piankowe – to one najlepiej ułożą się na ich łóżkach lub stelażach. Kto preferuje twardsze podłoże, powinien spać „na płasko”.

Warto na koniec dodać, że materace piankowe są lżejsze od sprężynowych. Ma to szczególne znaczenie w wypadku łóżek małżeńskich, docenią je też osoby starsze lub cierpiące na problemy z kręgosłupem. Lżejszy materac łatwiej jest ułożyć, zdjąć z łóżka albo przewrócić na drugą stronę.

 

Materiał promocyjny

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Zuzaa (Ocena: 5) 23.01.2020 10:43
My z mężem długo spaliśmy na kanapie zdecydowanie za długo. Wymieniliśmy na łóżko i materac hilding salsa i jesteśmy aż zaskoczeni że tak można się wyspać. Aż żałujemy że tyle czekaliśmy bo materac jest naprawdę bardzo wygodny i jednak warto o to zadbać.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie