Sucha skóra, spadek energii, chandra - jak poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami sezonowymi?

Dotykają każdego z nas.
Sucha skóra, spadek energii, chandra - jak poradzić sobie z powszechnymi dolegliwościami sezonowymi?
fot. unsplash
05.11.2019

Za oknem coraz zimniej, a niskie temperatury i zmiana pogody nie sprzyja naszemu zdrowiu i samopoczuciu. Zanim jednak zima dopadnie nas na całego, warto już teraz zabezpieczyć się przed wszelkimi drobnoustrojami i spadkiem formy. Co zrobić, żeby uniknąć powszechnych dolegliwości z którymi boryka się większość z nas? Oto kilka sposobów!

Zobacz też: Budzisz się w środku nocy? Prawdopodobnie przed snem popełniasz 6 błędów

8 sposobów na uniknięcie dolegliwości jesienno - zimowych

fot. unsplash

1. Spadek energii

Kiedy na dworze robi się zimno i ciemno odczuwamy duży spadek energii. Wszystkiemu winne są niedobory witaminy D, dlatego w sezonie jesienno-zimowym powinniśmy wpuszczać do pomieszczeń jak najwięcej światła dziennego. W miarę możliwości siadajmy jak najbliżej okna i odsłaniajmy rolety. Krótki spacer w słońcu doładuje Cię energią.

2. Ból mięśni i stawów

Zimą odczuwamy również dolegliwości związane ze stawami oraz mięśniami. Eksperci uważają, że to niskie ciśnienie (spowodowane spadkiem temperatury) powoduje, że tkanki miękkie wokół stawów rozszerzają się, wywołując ostrzejszy ból. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się rozciąganie ciała, chociażby kilka minut każdego dnia. Spożywanie dużej ilości pokarmów bogatych w kwasy tłuszczowe omega 3, takich jak łosoś czy orzechy mogą złagodzić stany zapalne.

3. Sucha skóra

Sucha, napięta i szorstka skóra potrzebuje szczególnej uwagi i pielęgnacji. Zimne powietrze i wiatr niestety podrażniają delikatny naskórek, a ogrzewanie w pomieszczeniach dodatkowo ją wysusza. Dlatego przed wyjściem na dwór nie zapominaj o zastosowaniu tłustego kremu, który stworzy warstwę ochronną, a tuż przed pójściem spać obniżaj temperaturę w sypialni. Świetnie sprawdzą się również nawilżacze powietrza, a ich tańszym zamiennikiem mogą być miski z wodą porozstawiane nad grzejnikami. fot. unsplash

4. Grypa

Jesień i zima to czas wzmożonych zachorowań na przeziębienie i grypę. Choć wydaje nam się, że jest nieunikniona istnieje kilka rzeczy, jakie możemy zrobić, aby jej zapobiec. Po pierwsze, dokładne mycie rąk ciepłą wodą. Rób to kilka razy dziennie ze szczególną starannością. W domu i w pracy unikaj używania tych samych ręczników czy kubeczków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Kiedy poczujesz pierwsze objawy przeziębienia, zostań w domu i wygrzej się pod kołdrą.

5. Odmroziny

Odmroziny to małe, czerwone plamki, które powstają na skutek zimna. Mróz i wilgoć sprawiają, że naczynia krwionośne obkurczają się tworząc bolesne i swędzące obrzęki. Zazwyczaj występują na palcach dłoni i stóp. Aby zapobiegać odmrozinom zawsze noś rękawice i ciepłe skarpetki, aby zapobiegać dostaniu się wilgoci, a tuż po przyjściu do domu osuszaj stopy.

6. Chandra

Brak słońca, krótkie dni i niesprzyjające temperatury wywołują w nas uczucie przygnębienia. Siedzenie w domu nie pomoże nam przezwyciężyć chandry, dlatego bardzo ważne jest wyjście na zewnątrz i kontakt z ludźmi. Aktywność fizyczna oraz znalezienie nowego hobby również poprawi Twoje samopoczucie i sprawi, że zapomnisz o niesprzyjających warunkach pogodowych.

7. Słaba kondycja włosów

Elektryzujące włosy, swędząca skóra głowy czy łupież są również spowodowane zmianą pogody. Staraj się jak najczęściej nawilżać włosy olejkiem lub serum i nie myć ich w gorącej wodzie, żeby zapobiegać przesuszeniu skóry głowy.

Zobacz też: Detoks organizmu? Jedz te 6 rzeczy, a oczyści się sam

Polecane wideo

Waga to tylko liczba. Zobacz, ile ważą szczupłe dziewczyny
Waga to tylko liczba. Zobacz, ile ważą szczupłe dziewczyny - zdjęcie 1
Komentarze (5)
Ocena: 5 / 5
Ewelina (Ocena: 5) 06.03.2022 15:42
Zawsze mi się zimą nasilają problemy skórne. Bez emolientów ani rusz, a moim hitem jest balsam emolientowy Atoderm Intensive Baume z Biodermy. Szybko się wchłania, nawilża i wreszcie nic mnie nie swędzi.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.04.2020 16:58
ja w tym okresie zawsze biorę witaminy, teraz brałam medere meme look mederelab.pl/produkt/meme-look-produkt/?utm_source=MC&utm_medium=BL&utm_campaign=OG bo chcę maksymalnie zapuścić włosy :D udało się, urosły ekspresowo, a ja czułam się bardzo dobrze, wcześniej w tym okresie zawsze byłam śpiąca i nic mi się nie chciało
odpowiedz
iza (Ocena: 5) 17.01.2020 11:52
co do suchej skóry zimą to też mogę polecić Atopis. Krem i balsam są świetne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.11.2019 11:11
Co do wysuszonej skóry to ja zaczęłam używać serii Atopis i sobie z tym problemem super radzi
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.11.2019 16:21
na podniesienie nastroju, lekkie pobudzenie a także przeciwdziałanie jesiennej depresji i ograniczaniu odczuwania stresu (objawy somatyczne stresu ) polecam różeniec górski. suplement diety w tabletkach. ważne aby był standaryzowany. działanie antydepresyjne ma podobne do sertraliny czyli syntetycznego leku który ma jednak wiele działań ubocznych. różeniec jest bezpieczniejszy, naturalny i w każdej chwili można go przestać brać. 😉 działa. sprawdziłam ja. sprawdził mój brat. 1 tabletka rano, pierwsze efekty w ciągu tygodnia. POCZYTAJCIE O NIM!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie