Cicha zmora kobiet. Jak radzić sobie z chorobą Hashimoto?

Związane z nią dolegliwości bywają bardzo uciążliwe i mogą ciągnąć się latami.
Cicha zmora kobiet. Jak radzić sobie z chorobą Hashimoto?
fot. Joyce Huis / Unsplash
29.10.2019

Problemy z tarczycą? Na pierwszy rzut oka nie widać ich i nie czuć, bo przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy przebiega bezboleśnie i długo (nawet latami!), niszcząc ten gruczoł i stopniowo zmniejszając produkcję tych hormonów, które wytwarza tarczyca.

Hashimoto – bezbolesny koszmar kobiet

Chociaż mężczyźni także chorują, najwyższa zachorowalność dotyczy kobiet pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Hashimoto dotyka kobiety 10-20-krotnie częściej niż mężczyzn. Objawy tej są szczególnie dotkliwe. Nie dlatego, że są o wiele bardziej nasilone, ale dlatego, że niektóre z nich szczególnie mogą wpłynąć na stan psychiki, co dodatkowo utrudnia funkcjonowanie.

Hashimoto daje o sobie znać w różny sposób, a objawy nie zawsze są takie same. Część z nich wynika z powiększenia tarczycy (powstania wola) w początkowym etapie choroby, inne z jej zmniejszania się (mogą się na niej pojawiać guzki) lub też z jej niedoczynności skutkującej ograniczeniem wydzielania hormonu. Zmiany te, co ciekawe, nie powodują bólu w szyi w okolicach tarczycy.

Konsekwencje dla ciała i ducha

Objawów z czasem robi się coraz więcej – wynika to z wyniszczenia gruczołu, który nie daje rady produkować tyle samo hormonów tarczycy, co zdrowy gruczoł. Pacjentki najczęściej skarżą się na zmęczenie, które odbiera motywację i chęć działania, co ma wyjątkowo negatywny wpływ na codzienne życie.

Niezwykle przykre dla kobiety skutki Hashimoto  – wypadanie włosów i przyrost masy ciała – mogą prowadzić nawet do depresji, która bardzo często towarzyszy pozostałym objawom i jeszcze bardziej utrudnia leczenie. Pacjentki ze zdiagnozowaną chorobą często są bardziej wrażliwe na zimno, mają zaparcia, obrzęki rąk i twarzy oraz chrypkę. Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć problem z tarczycą, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza i dietetyka, który dobierze odpowiednie zalecenia. W  komponowaniu odpowiedniej diety dla osób cierpiących na Hashimoto specjalizuje się poradnia dietetyczna online Foodwise.

Konsekwencje braku leczenia

Następstwa nieleczonego Hashimoto mogą być bardzo poważne, dlatego dietetycy kliniczni z Foodwise pracują online, żeby móc pomagać każdemu pacjentowi, który potrzebuje wsparcia dietetyka, niezależnie od tego, gdzie ten mieszka i czy ma czas na odwiedzanie gabinetu specjalisty.

Pacjentki i pacjenci zgłaszają się do Foodwise z różnymi problemami: od otyłości, niepłodności – które mogą być spowodowane niedoczynnością tarczycy – po poważne choroby serca, nowotwory, alergie i nietolerancje. Dla wielu z nas trudno sobie wyobrazić, jak wiele chorób można leczyć dzięki połączeniu działania leków i odpowiedniej diety. Dzięki ograniczeniu niektórych pokarmów i wprowadzeniu innych można nie tylko zminimalizować objawy, ale nawet wspomagać leczenie!

Zadanie dla specjalisty – co może dietetyk kliniczny?

Wokół Hashimoto narosło wiele mitów. Pacjentki i pacjenci z podobnymi objawami często czują się bezsilni, kiedy kontaktują się ze specjalistami z Foodwise. Objawy depresyjne nie ułatwiają życia – nie pomaga też fakt, że nie wynaleziono skutecznej metody leczenia przewlekłego zapalenia limfocytowego tarczycy. Aktualnie najpopularniejsze jest więc leczenie niedoczynności tarczycy poprzez uzupełnianie hormonów, których gruczoł nie jest w stanie odpowiednio szybko produkować.

Do leczenia należy podejść z rozwagą – niektóre składniki pokarmowe mogą wchodzić w reakcje z lekami, którymi leczy się niedoczynność tarczycy i zmniejszać ich skuteczność. Działać w ten sposób może nadmiar błonnika czy też „niewinny” sok grejpfrutowy.

Bardzo ważne jest stosowanie diety, która dostarczy takich składników odżywczych, które wspomogą syntezę hormonów tarczycy. Taką dietę mogą ułożyć doświadczeni dietetycy na podstawie wyników badań i wypełnionego po założeniu konta na stronie www.foodwise.pl wywiadu.

Chcesz zminimalizować nieprzyjemne objawy? A może po prostu chcesz zrzucić zbędne kilogramy? Może nawet twoim problemem nie jest Hashimoto, ale inna choroba czy zaburzenie? Dietetycy  Foodwise, zdobywający wiedzę na oddziałach szpitali w całej Polsce, to właściwe osoby, do których z pewnością warto się zwrócić.

 

Materiał promocyjny

Komentarze (6)
Ocena: 3.83 / 5
gość (Ocena: 5) 14.11.2019 13:53
dziewczyny najpierw badania, to bardzo istotne zeby zrobić badania odpowiednie, pod tym kątem, fajne badania tarczycowe ma diagnostyka, myślę, ze najpierw tam warto się zdiagnozowac
odpowiedz
JENNA (Ocena: 5) 30.10.2019 20:01
A ja uważam, że to fajny artykuł. Podkreślają w nim to co najważniejsze, że dieta powinna być przygotowana dla konkretnej osoby. Dlatego nie ma złotej rady. Musisz uzupełnić wywiad, dietetyk musi Cię poznać. Ja zamierzam skorzystać z usług Foodwise - dać szansę, bo nic innego dla mnie nie działa. Może ta dieta będzie ok :)
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 30.10.2019 10:11
Tytuł nijak się ma do treści artykułu. Nie ma w nim ani jednej rady jak radzić sobie z chorobą Hashimoto. Tylko baaardzo ogólne informacje czego dotyczy choroba i informacja o płatnym serwisie z dietami...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 30.10.2019 09:52
Ten artykuł to tylko reklama. Nic więcej.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.10.2019 09:49
Hashimoto to wg mnie pseudochoroba. Wystarczy zwalczyć niezdrowe nawyki żywieniowe np zrezygnować z pieczywa, makaronów i innych produktów zawierających wątpliwej jakości mąki a zacząć jeść te ze zdrowych zbóż jak płaskurka, samopsza czy stare odmiany orkiszu i wyniki od razu się poprawiają. To tylko kwestia zdrowej diety - przetestowałam to na sobie
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie