Co koniecznie powinnaś zrobić przed pójściem spać? 7 porad na dobranoc

To gwarancja lepszego snu!
Co koniecznie powinnaś zrobić przed pójściem spać? 7 porad na dobranoc
fot. unsplash
13.05.2019

Dobry sen jest kluczowy dla naszego zdrowia. Raporty pokazują, że co trzecia osoba dorosła nie sypia wystarczająco długo. Nawał pracy i obowiązków domowych sprawia, że nasz sen bardzo się skraca i schodzi na dalszy plan. Niedosypianie niesie ze sobą wiele konsekwencji i nie kończy się to tylko na braku energii czy podkrążonych oczach. Jednym z poważniejszych skutków niedosypiania są problemy psychiczne, takie jak depresja czy wahania nastroju. Dlatego ważne jest, aby wypracować rutynę, która pomoże Ci w zasypianiu.

Oto kilka rzeczy, które powinnaś robić przed snem, aby wysypiać się i wstawać w dobrym nastroju.

Zobacz też: Oldschoolowe triki urodowe, które działają lepiej niż najdroższy kosmetyk

fot. unsplash

1. Trzymaj się stałych godzin snu

Aby nasz sen był jak najbardziej wydajny powinniśmy trzymać się stałych godzin snu. Taka rutyna pomaga w walce z bezsennością i przyzwyczaja nasz organizm. Badania mówią, że osoba dorosła powinna sypiać 7 godzin dziennie. 

2. Rozciągnij ciało

Nie musisz od razu wykonywać godzinnego stretchingu. Wystarczy, że zrobisz kilka prostych ćwiczeń, które przygotują Twoje ciało do snu. Rozciąganie przed snem poprawia krążenie, łagodzi stres i opuchliznę. Sprawia, że nasze ciało przybiera wygodną pozycję, co wpływa na szybsze zaśnięcie.

3. Odłóż elektronikę jak najdalej łóżka

Przyzwyczailiśmy się do zasypiania z telefonem w ręku, co bardzo źle wpływa na jakość snu. Sztuczne światło, które emitują urządzenia zakłóca sen, dlatego powinniśmy na godzinę przed pójściem spać wyłączyć telewizor i odłożyć telefon. Warto też pokusić się o kupno tradycyjnego budzika.

4. Wysiłek fizyczny

Zmęczone ciało domaga się snu. Dlatego wieczorny trening jest naprawdę świetną opcją. Jednak nie rób tego przed samym pójściem do łóżka, bo będziesz wtedy nazbyt pobudzona i nie zaśniesz. Najlepiej, aby trening odbył się co najmniej 2 godziny przed spaniem.

5. Zjedz mały posiłek

Kolacja jest bardzo ważna i nie ma nic gorszego niż pójście spać głodnym... Pusty żołądek nie sprzyja dobremu snu, bo możesz wybudzić się w środku nocy i domagać się jedzenia. Z drugiej strony pójście spać z pełnym żołądkiem też nie jest do końca zdrowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zjedzenie małej, ale pożywnej kolacji, np. kanapki z indykiem na ciemnym pieczywie.

6. Unikaj kofeiny

Pamiętaj, że kofeina to nie tylko kawa. Zawarta jest również w herbatach, napojach gazowanych, czy czekoladzie.

7. Przygotuj się na kolejny dzień

Lista zadań na poranek nie daje Ci spać w nocy? Postaraj się nie odkładać na rano prasowania ubrań czy przygotowywania posiłków do pracy. Położenie się do łóżka ze spokojną głową ułatwi zasypianie i poranne czynności.

Zobacz też: Dieta CRAM robi właśnie furorę. Rezultat jest oszałamiający

Oldschoolowe triki urodowe, które działają lepiej niż najdroższy kosmetyk
Oldschoolowe triki urodowe, które działają lepiej niż najdroższy kosmetyk - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie