Jak radzić sobie z alergią w dorosłym wieku?

Alergia to nie tylko domena dzieci. Część z nas walczy z nią od dzieciństwa, czasem jednak alergia ujawnia się w późniejszym wieku. Jak się z nią uporać?
Jak radzić sobie z alergią w dorosłym wieku?
fot. materiały prasowe
07.05.2019

Alergie charakteryzują się różnego typu silnymi dolegliwościami po kontakcie z uczulającymi pokarmami czy pyłkami. Aby uniknąć niebezpiecznych reakcji konieczne jest poznanie, co nam szkodzi.

Jakie dolegliwości są skutkiem alergii?

Alergią nazywamy nadmierną reakcję układu immunologicznego na kontakt z określoną substancją - alergenem. Każda osoba może być uczulona na różne substancje - konkretne pokarmy, pyłki roślin, sierść, pierze, jady owadów, pleśnie czy też roztocza. W zależności od rodzaju alergenu i drogi, jaką dostaje się do organizmu, mówimy m.in. o alergii pokarmowej i wziewnej. Szacuje się, że różnego rodzaju alergie dotyczą do 40% Polaków.

„Objawy alergii pojawiają się natychmiast bądź do dwóch godzin od kontaktu z alergenem. Najczęściej dolegliwości dotyczą tej części ciała, która miała kontakt z alergenem - przykładowo jamy ustnej i przewodu pokarmowego w przypadku pokarmu bądź układu oddechowego w alergii na pyłki, chociaż nie jest to regułą. Rzadziej pojawiają się ogólnoustrojowe reakcje na alergen, gdy ten przedostanie się do krwi” – mówi dietetyk Katarzyna Startek, specjalista Zdrowegeny.pl – internetowej platformy, która oferuje badania wykonywane najnowocześniejszymi metodami przez największe laboratoria diagnostyczne w Polsce.

Alergie pokarmowe najczęściej skutkują zespołem alergii jamy ustnej bądź dolegliwościami ze strony jamy brzusznej. Pierwszy przypadek wiąże się z obrzękiem, pieczeniem i swędzeniem, które występuje w jamie ustnej, gardle oraz krtani. Natomiast najczęściej występują wzdęcia brzucha, biegunki, zaparcia, bóle brzucha, mdłości oraz wymioty. Z alergią oddechową najczęściej wiąże się alergiczny nieżyt nosa (nasilony katar, kichanie, swędzenie) i spojówek oraz astma oskrzelowa. U części osób za to można obserwować objawy skórne (tzw. egzema), co może być reakcją na pokarmy, alergeny wziewne czy kosmetyki.

Jak poznać przyczynę alergii?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie są testy alergiczne. Istnieją różne metody diagnostyki alergii, jednak coraz częściej wykonywane są testy na alergie z krwi polegające na pomiarze stężenia przeciwciał IgE swoistych dla alergenów. Badania te przeważają nad popularnymi testami skórnymi m.in. brakiem konieczności odstawiania leczenia na kilkanaście dni przed badaniem, dzięki czemu nie narażamy się na wystąpienie przykrych objawów.

Testy alergiczne z krwi dostępne są w panelach skierowanych na konkretny rodzaj alergenów, np. panel pokarmowy, oddechowy, pediatryczny (najczęstsze alergeny u dzieci) czy atopowy (najczęstsze alergeny u osób z chorobami alergicznymi). Możliwe jest także wykonanie obszernych badań, które diagnozują nawet po kilkaset alergenów - takie testy dają najdokładniejsze informacje dla osób, u których podejrzewa się alergie.

Diagnostyka to pierwszy krok ku zdrowiu. Dalej następuje szereg działań mających na celu uniknięcie objawów - niestety z alergii rzadko udaje się wyleczyć. Przede wszystkim zaleca się rezygnację ze spożywania szkodliwych pokarmów czy z kontaktu z uczulającymi zwierzakami. Objawowe leczenie stanowi stosowanie antyhistaminików oraz sterydów. Jedyną potwierdzoną metodą leczenia jest immunoterapia alergenowa, która jednak wymaga regularnych wizyt u specjalisty przez kilka lat.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 15:42
Ja przyjmuje leki, biorę witaminy mam aplikację apsik dzięki niej mogę patrzeć co pyli i jakoś funkcjonuje. Jestem przyzwyczajona, nie mam alergii od wczoraj.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie