Męczą Cię gazy i wzdęcia? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Męczą Cię gazy i wzdęcia? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!
28.07.2018

Na wzdęcia uskarża się prawie połowa Polek (49%), najczęściej dotyczą kobiet w wieku 25-39 lat. Jeśli takie dolegliwości jak ból brzucha, skurcze, gazy i wzdęcia nie są Ci obce, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, skąd się one biorą i jak im zapobiec. Stosując nasze porady, znacząco polepszysz swój komfort, a także pozbędziesz się charakterystycznego wzdętego brzucha, który może pojawić się po posiłku.

Skąd się biorą gazy i wzdęcia?

Wzdęcia (Czym są wzdęcia?) opisywane są jako powiększenie obwodu brzucha, co jest efektem zwiększonej ilości gazów w przewodzie pokarmowym. Warto zaznaczyć, że każda z nas odczuwa inaczej tą dolegliwość – nie ma jednych konkretnych wytycznych mówiących, ile gazów musi zostać nagromadzonych, aby mówić w ogóle o wzdęciach. W ujęciu medycznym zaliczane są do zaburzeń czynnościowych dotyczących czucia trzewnego i motoryki jelit, co w praktyce sprowadza się do tego, że każdy człowiek cechuje się inną nadwrażliwością i inaczej reaguje na te zaburzenia.

Natomiast gazy naturalnie występują w świetle jelita. Mogą zarówno pochodzić z powietrza połykanego podczas konsumpcji posiłków, jak i być wytworem fermentacji resztek pokarmowych zachodzącej w jelitach. Część gazów wchłania się do krwi i jest wydalana z powietrzem oddechowym, reszta musi znaleźć ujście w innych sposób, a mianowicie w postaci wiatrów. Szacuje się, że zdrowy człowiek oddaje gazy od kilkunastu do nawet 25 razy na dobę, zatem jest to całkowicie naturalne, a co najważniejsze – nie powinno być blokowane!

Skąd się biorą gazy? Ich nagromadzeniu sprzyja mówienie podczas jedzenia, stres i szybkie spożywanie pokarmów, żucie gumy, spożywanie produktów uznawanych za wiatropędne jak rośliny strączkowe i warzywa kapustne; picie napojów gazowanych, a także palenie papierosów. Ponadto wzdęcia mogą być wynikiem nietolerancji laktozy, fruktozy (zawartej w sokach owocowych, owocach i miodzie), a także nadmiernego spożycia nierozpuszczalnych frakcji błonnika pokarmowego.

Zapobiegaj bólom brzucha po posiłku

Pamiętaj, że bóle brzucha mogą mieć różne przyczyny i to od nich zależy, jak powinny być leczone. Ogólny ból brzucha to taki, który obejmuje więcej niż połowę brzucha i trudno jest określić konkretne miejsce występowania bólu. Może być spowodowany przez wirusową infekcję, zwaną grypą żołądkową; może też być wynikiem niestrawności lub nadmiernego nagromadzenia się gazów. Dolegliwości najczęściej występują zaraz po posiłku i zwykle ustępują następnego dnia rano. Jeżeli jednak objawy się zaostrzają, przyczyną może być niedrożność jelit. Innym rodzajem są skurcze brzucha, a konkretnie skurczowe bóle brzucha, które zazwyczaj są objawem poważniejszej choroby i jeśli nie miną po 24 godzinach, powinnaś zgłosić się do lekarza.

Pierwszym krokiem zapobiegania niekomfortowemu bólowi brzucha powstałemu w wyniku wzdęć jest dbanie o prawidłową dietę, drugim – aktywność fizyczna. Ruszaj się każdego dnia! Specjaliści przekonują, że nawet mały ruch w postaci 15-minutowych ćwiczeń ma zbawienny wpływ na cały organizm ludzki i nie tylko przyspieszysz metabolizm, ale także ułatwisz uwolnienie nagromadzonych pęcherzyków powietrza.

Zdrowa dieta to podstawa!

Już wspomnieliśmy, że najważniejsze w zapobieganiu gazom jest dbanie o dietę. Przede wszystkim zaprzyjaźnij się z takimi przyprawami jak kminek, majeranek czy koper, ponieważ sprzyjają trawieniu. Omijaj jedzenie powodujące niestrawność i wzdęcia jak cebula czy fasola, a także potraw smażonych. Jedz częściej i mniejsze porcje, nie przejadaj się, nie jedz też szybko – niech każdy posiłek będzie powolną celebracją smaków, nie zasiadaj do niego w pośpiechu. Na trawienie mogą pomóc napary z siemienia lnianego, dziurawca, mięty pieprzowej i bazylii, które warto pić małymi łyczkami po posiłku (pół szklanki jest w zupełności wystarczające). Codziennie wypijaj minimum 1,5 litra wody niegazowanej – ona też ma wpływ na komfort trawienny!

Co warto spożywać? Dieta powinna zawierać produkty spożywcze, które nie powodują nadmiernego wytwarzania gazów. Takimi produktami są mięso, w szczególności drób i ryby, jajka, świeże warzywa jak pomidory, cukinia i sałata, owoce jagodowe, awokado, oliwki, ryż oraz jogurty, kefiry i maślanki. Te ostatnie, a mianowicie sfermentowane napoje mleczne, są rekomendowane, ponieważ pozytywnie wpływają na mikroflorę jelitową i przyspieszają perystaltykę jelit. Spożywaj świeże i nieprzetworzone pokarmy i czytaj etykiety – unikaj sztucznych dodatków jak barwniki czy konserwanty.

Ratunku! Co wziąć na wzdęcia?

Wzdęciom przede wszystkim powinnaś zapobiegać. Jeśli jednak jesteś po obfitym posiłku, sięgnij po przywołane już wyżej napary ziołowe. Możesz również po posiłku żuć liście mięty lub plasterki imbiru. Na pewno pomoże ruch i świeże powietrze – nie kładź się i nie oddawaj się sjeście, zdecydowanie lepiej jest wybrać się na spacer, dzięki temu unikniesz wrażenia ociężałości i senności po posiłku, a także przyspieszysz pozbywanie się gazów z organizmu.

Jak wzdęcia i gazy są dokuczliwe, możesz sięgnąć po dostępne w aptekach preparaty, najlepiej ziołowe. Każdy lek powinien być skonsultowany ze specjalistą, a przed podjęciem samodzielnego leczenia najlepiej udać się na wizytę do lekarza – wtedy zyskasz pewność, że dolegliwości nie są objawem poważnej choroby, a także będziesz mieć zagwarantowane odpowiednie leczenie.

Jeśli natomiast wzdęciom towarzyszą tak zwane objawy alarmowe, jak wieczorne bóle brzucha i częste biegunki, natychmiast udaj się do lekarza! Wykona on szereg badań mających na celu określenie przyczyn tych objawów. Najczęściej są to: badania kału pod kątem obecności pasożytów, kalprotektyny i krwi utajonej, test oddechowy badający tolerancję laktozy i fruktozy, a także badanie przesiewowe w kierunku celiakii.

Czytaj także: Udany urlop z dobrą dietą - sposób na wzdęty brzuch - Papilot.pl

 

Źródła:

 

  • http://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/wzdecia-i-gazy/
  • https://zdrowie.tvn.pl/a/wzdecia-brzucha-i-gazy-domowe-szybkie-i-skuteczne-sposoby
  • https://zdrowie.tvn.pl/a/co-na-wzdecia-domowe-sposoby-ziola-dieta-na-wzdecia
  • https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/wzdety-brzuch-po-jedzeniu-przyczyny-i-sposoby-na-wzdecia-po-posilku.html

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
maniq (Ocena: 5) 31.03.2020 23:48
Przede wszystkim warto poznać produkty, które wywołują u nas wzdęcia i gazy. Dla mnie problematyczny jest przede wszystkim nabiał, po śmietanie to już najgorzej - prawie zawsze mam biegunki. Jednak od kiedy wyeliminowałam te szkodzące mi produkty z diety, więcej się ruszam i łykam debutir z maślanem sodu to czuję się dużo lepiej. Wypróżniam się regularnie i nie mam wzdęć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie