Jak znaleźć przyczynę bólu brzucha i szybko go wyeliminować?

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie zmagała się z bólem brzucha. Dolegliwość ta należy do najczęściej występujących. Bóle brzucha mogą wynikać z zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego lub różnych chorób i dolegliwości. Znalezienie ich przyczyny pomoże nam w ich wyleczeniu.
Jak znaleźć przyczynę bólu brzucha i szybko go wyeliminować?
26.06.2018

Materiał partnera

Nie ma chyba osoby, która nigdy nie zmagała się z bólem brzucha. Dolegliwość ta należy do najczęściej występujących. Bóle brzucha mogą wynikać z zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego lub różnych chorób i dolegliwości. Znalezienie ich przyczyny pomoże nam w ich wyleczeniu.

Na różne postaci bólu brzucha skarży się regularnie 20–30% osób dorosłych. Na szczęście w większości przypadków ból ten wynika z zaburzeń czynności przewodu pokarmowego, takich jak niestrawność czy nadkwasota. Dlaczego „na szczęście”? Gdyż z tego rodzaju bólem możemy poradzić sobie, uciekając się do domowych metod oraz leków dostępnych bez recepty. Silny bądź przewlekły ból, a także współwystępowanie innych, niepokojących objawów (np. gorączki) powinny nas jednak skłonić do wizyty u lekarza.

Przyczyny bólu brzucha

Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha zaliczyć należy zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego. Dolegliwości bólowe wywoływać mogą ponadto choroby zapalne oraz schorzenia związane z powstawaniem nadżerek oraz owrzodzeniem błony śluzowej.  Inną przyczyną bólu mogą być choroby prowadzące do niedrożności jelit, przewodów żółciowych lub trzustkowych. O wiele rzadziej ból brzucha wywołują choroby metaboliczne oraz neurologiczne. Niekiedy ból w podbrzuszu mogą wywoływać także schorzenia i dolegliwości narządów będących częścią układów moczowego i rozrodczego[1]. Ból brzucha może być zlokalizowany w różnych obszarach jamy brzusznej; może mieć różne natężenie oraz charakter (skurczowy, kolkowy, piekący, gniotący itd.). Lokalizacja, rodzaj, natężenie i czas trwania bólu decydują o diagnozie oraz środkach, które należy podjąć, aby go wyleczyć.

Bóle nadbrzusza i śródbrzusza

Ból w nadbrzuszu to zwykle objaw schorzeń żołądka i przełyku. Ból o charakterze palącym, piekącym, a także kłującym, może być wywołany przed zgagę, nadkwasotę, niestrawność, refluks żołądkowo-przełykowy, obecność nadżerek śluzówki żołądka bądź chorobę wrzodową. Do objawów refluksu, wrzodów i nadżerek można zaliczyć także tzw. niekardiologiczne bóle klatki piersiowej. Mają one charakter ostry, ale trwają krótko[2].

Na wynikającą z różnych przyczyn dyspepsję (niestrawność) skarży się 20–30% populacji, przy czym u niektórych dolegliwości te występują okazjonalnie, zaś u innych – przewlekle[3]. W określeniu konkretnej przyczyny przewlekłych dolegliwości nadbrzusza pomoże wizyta u lekarza rodzinnego, który często zleca wykonanie badania endoskopowego (gastroskopii) wraz z pobraniem wycinka, który jest badany pod kątem obecności bakterii Helicobacter pylori, a także USG jamy brzusznej.

W doraźnym leczeniu zastosowanie znajdują preparaty zobojętniające kwas solny w żołądku, a także zioła: Rumianek na przykład pomaga w trawieniu i łagodzi dolegliwości bólowe, zaś siemię lniane powleka śluzówkę żołądka. Dalsze leczenie obejmuje zarówno farmakoterapię, jak i zmianę diety oraz trybu życia. Do stosowanych preparatów należą blokery H2, np. ranitydyna, inhibitory pompy protonowej, leki prokinetyczne, takie jak itopryd, jak również leki rozkurczowe, jak Buscopan, w przypadku pacjentów odczuwających przewlekły ból. Konieczne jest wprowadzenie lekkostrawnej diety oraz częste (5–6 razy dziennie) spożywanie niezbyt obfitych posiłków. Należy unikać wszelkich pokarmów nasilających objawy; zwykle należą do nich potrawy tłuste, ostre, ciężkostrawne, słodycze, mocna kawa i alkohol. Dolegliwości nasila także palenie tytoniu oraz stres. Ostatni posiłek należy spożyć najpóźniej 3 godziny przed snem. Nie należy dopuszczać do pojawienia się uczucia głodu i ssania w żołądku[4].

Bóle w śródbrzuszu mogą być wywołane skurczem mięśni gładkich narządów przewodu pokarmowego (żołądka i jelit). Mogą im towarzyszyć wzdęcia, burczenie, bulgotanie – jeśli nie są przewlekłe, wynikają z zaburzeń czynnościowych. W tym wypadku zastosowanie znajdują środki rozkurczowe, a także zioła (mięta, dziurawiec, rumianek, koper włoski) oraz niektóre przyprawy (kminek, majeranek).

Bóle podbrzusza

Ból podbrzusza o charakterze kolkowym zazwyczaj wywoływany jest przez skurcze jelita grubego. Przyczynami tych skurczów mogą być wysokie ciśnienie wewnątrz okrężnicy oraz nagromadzenie się gazów jelitowych. Wydalenie gazów i oddanie stolca zazwyczaj przynoszą ulgę. W takich przypadkach zastosowanie znajdują m.in. środki likwidujące wzdęcia, leki rozkurczowe, napary ziołowe, a w przypadku bólu spowodowanego zaparciem – łagodne środki przeczyszczające. Warto jednocześnie zaznaczyć, że przewlekłe bóle z towarzyszącymi zaparciami o nieokreślonym pochodzeniu mogą świadczyć o zaparciowej postaci zespołu jelita drażliwego.

Bóle w podbrzuszu mogą też świadczyć o dolegliwościach układu moczowego lub płciowego. Mogą to być charakterystyczne bóle menstruacyjne, które łagodzi się środkami rozkurczowymi i przeciwbólowymi, bądź ból połączony z pieczeniem i dyskomfortem podczas oddawania moczu. Zwykle są to symptomy infekcji układu moczowego, którą można leczyć m.in. furaginą podawaną wraz z witaminą C i preparatami z żurawiną, bądź też antybiotykiem.

Ostry lub przewlekły ból brzucha to objaw poważniejszego schorzenia. Może mieć różne przyczyny, jak np. zatrucie pokarmowe, zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie trzustki, choroby dróg żółciowych, kolka nerkowa, choroby organiczne układu pokarmowego, niedrożność jelit, nieswoiste zapalenie jelit, nietolerancja pokarmowa i inne. Przypadki te wymagają konsultacji lekarskiej i ukierunkowanego leczenia[5].

 

Bibliografia

1. https://gastrologia.mp.pl/objawy/68344,bol-brzucha
2. https://gastrologia.mp.pl/choroby/zoladek/50640,dyspepsja, https://gastrologia.mp.pl/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks
3. https://gastrologia.mp.pl/choroby/zoladek/50640,dyspepsja
4. https://gastrologia.mp.pl/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks,1
5. http://www.czytelniamedyczna.pl/506,podstawy-diagnostyki-roznicowej-bolow-brzucha.html

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gosek (Ocena: 5) 31.03.2020 22:58
Czasem przewlekły ból brzucha to może być IBS, tak jak u mnie i wtedy najbardziej pomaga zmiana diety i mniej stresu. Fajne wsparcie pracy jelit daje mi też maślan sodu zawarty w kapsułkach debutiru. Jest super łatwy w stosowaniu, a bardzo pomocny i w dobrej cenie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie