Organizm wysyła Ci te sygnały, gdy brakuje mu witamin! Obserwuj się

Nie musisz od razu biec do apteki, wystarczy zmodyfikować dietę.
Organizm wysyła Ci te sygnały, gdy brakuje mu witamin! Obserwuj się
źródło: Flickr
20.03.2018

W okresie wiosennego przesilenia jesteśmy szczególnie narażone na utratę cennych witamin z organizmu. Na szczęście nasze ciało jest tak skonstruowane, że wysyła sygnały, gdy czegoś mu brakuje. Wystarczy jedynie uważnie się obserwować i szybko reagować.

Jeśli zauważysz krwawienie z dziąseł, zaczniesz czuć bóle stawów, suchość skóry lub od dłuższego czasu będzie męczyć cię niestrawność, to bardzo możliwe, że brakuje Ci witaminy C. Braki uzupełnisz jedząc większą ilość cytrusów, kapusty i papryki.

Zobacz również: 6 oznak, że starzejesz się... zbyt szybko

Obfite pocenie się, swędząca skóra, zwiększona wrażliwość na ból i uczucie permanentnego zmęczenia, to objawy niedoboru witaminy D, którą czerpiemy głównie z promieni słonecznych.  W sezonie zimowym, większość z nas ma ją w organizmie w niewystarczającej ilości, dlatego, gdy tylko zrobi się ciepło, to jak najczęściej wychodźmy na spacery i wygrzewajmy się do słońca. Dodatkowo warto włączyć do diety większą ilość ryb, jaj i wątróbki.

Brak apetytu, nieświeży oddech i problemy z jelitami wywołane są niewystarczającą ilością witaminy B3. Szczególnie warto zadbać o uzupełnienie braków, ponieważ ta witamina odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Znajdziesz są przede wszystkim w mięsie, nasionach zbóż, roślinach strączkowych i zielonych liściastych warzywach. 

Z kolei niedobór witaminy A powoduje łuszczenie się skóry, problemy z widzeniem po zmroku (tzw. kurza ślepota), łamliwość paznokci. Braki uzupełnisz jedząc produkty pochodzenia zwierzęcego: masło, twaróg, jogurty.

Zobacz również: 7 sposobów na zachowanie witamin w owocach i warzywach

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
ania (Ocena: 5) 22.05.2018 21:18
miałam stwierdzony niedobór witaminy A, lekarz zalecił mi zmianę diety i sok salus ze skrzypu na poprawę płytki paznokcia i lepsza cerę, po kilki miesiącach stosowania przynosi efekty
odpowiedz

Polecane dla Ciebie