Implanty zębowe-sposób na piękny uśmiech!

Implanty zębowe przywracają estetyczny uśmiech i pełną funkcjonalność zębów.Nic więc dziwnego, że implantologia uważana jest za największe osiągnięcie współczesnej stomatologii.
Implanty zębowe-sposób na piękny uśmiech!
15.06.2016

Braki w uzębieniu są nie tylko problemem natury estetycznej. W przypadku utraty jednego bądź kilku zębów jakość zgryzu ulega pogorszeniu. Należy sobie uświadomić, że strata nawet jednego zęba prowadzi do niekorzystnych zmian w całej jamie ustnej. Pozostające uzębienie musi przejąć funkcję utraconych zębów, co prowadzi do przeciążenia i może być przyczyną rozchwiania zdrowych zębów. Ponadto ustawienie zębów sąsiednich i zębów w przeciwstawnym łuku zębowym ulega zmianie. Tkanka kostna w miejscu usuniętego zęba ulega zanikowi, co ma realny wpływ na wygląd i kształt szczęki, a nawet całej twarzy. Leczenie implantologiczne skutecznie zapobiega tym niekorzystnym zmianom w obrębie jamy ustnej.

Dotychczas tzw. złotym standardem w stomatologii było stosowanie ruchomych protez, które miały za zadanie wypełnić przestrzeń między zębami. Niestety, protezy wiążą się z dużym dyskomfortem dla pacjenta, nie pozwalają na dokładne gryzienie potraw, utrudniają wypowiedzenie wielu słów oraz – jak sama nazwa wskazuje – mogą się przemieszczać. Wprowadzenie na rynek implantów zębowych zrewolucjonizowało dzisiejszą stomatologię.

Co to jest leczenie implantologiczne i jakie ma zastosowanie?

Implantami zębowymi nazywamy niewielkie, najczęściej tytanowe śruby, które wszczepia się w kość szczęki. Implanty zastępują naturalny korzeń utraconego zęba. Na implancie mocuje się porcelanową lub ceramiczną koronę, której odcień można dopasować do naturalnych zębów. W praktyce oznacza to dla pacjenta, że implanty zapewniają 100-procentowy komfort użytkowania i doskonale imitują naturalne zęby. To najnowocześniejsze i najdoskonalsze rozwiązanie w przypadku braku pojedynczych lub kilku zębów. Ponadto implanty sprawdzają się także u osób z całkowitym bezzębiem, gdyż pozwalają odbudować utracone zęby. Są sposobem na piękny, estetycznie wyglądający uśmiech (www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/implanty-stomatologiczne).

Zabieg wszczepienia implanta zębowego powinien być przeprowadzony przez doświadczonego stomatologa implantologa. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie jest bolesna, a pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Zabieg polega na nacięciu dziąsła i osadzeniu implanta w kości. Następnie lekarz zaszywa nacięcie. Po leczeniu okolica pozabiegowa jest wrażliwa i wymaga szczególnego traktowania. „Po zabiegu przez kilka dni pacjent może się czuć trochę obolały, jednak nie powinien to być ostry ból. Swoim pacjentom po zabiegu zalecam przyjmowanie środka przeciwbólowego, aby zmniejszyć dyskomfort do minimum. Często pacjenci zgłaszają, że w dniu zabiegu przyjęli tylko jedną dawkę środka, więcej nie było potrzeby.” – dzieli się swoimi doświadczeniami dr Tomasz Falkowski, stomatolog z długoletnim doświadczeniem, który w swojej praktyce przeprowadził wiele udanych zabiegów implantologicznych.

Po zabiegu zabronione jest spożywanie alkoholu i palenie tytoniu do czasu ustabilizowania się procesu gojenia rany. Zalecenia są podobne jak po zabiegu ekstrakcji zęba: nie należy płukać i stosować płukanki do zębów, natomiast zęby trzeba szczotkować delikatnie i ostrożnie, aby nie spowodować krwawienia z rany pozabiegowej.

Przez kolejne 3-6 miesięcy po zabiegu następuje tzw. proces osseointegracji, podczas którego dochodzi do zrośnięcia się wszczepionego implantu z kością. Przez cały ten okres pacjent jest pod opieką lekarza, który przeprowadził zabieg. Po zakończeniu procesu osseointegracji następuje przygotowanie do odbudowy protetycznej. Niezbędne jest wykonanie nie tylko samej korony, ale również łącznika protetycznego, za pomocą którego implant łączy się z koroną protetyczną. Leczenie uznaje się za zakończone po założeniu łącznika, a następnie zamocowaniu na nim korony.

Artykuł sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie