To nie moda ani rodzice są winni anoreksji!

Pojawiła się całkiem nowa teoria dotycząca genezy anoreksji. Dotychczas obwiniano świat mody lub specyficzny model rodziny, teraz okazuje się, że przyczyną są zmiany w mózgu.
To nie moda ani rodzice są winni anoreksji!
01.04.2009

Anoreksja jest schorzeniem, które zatacza coraz szersze kręgi. Jej popularność to nie tylko wynik propagowania przez media wizerunków chudych osób. Psychologowie winą za pojawienie się zaburzeń najczęściej obarczają rodziców, którzy tworzą specyficzny, dysfunkcyjny model rodziny (został on nawet nazwany rodziną anorektyczną).

Okazuje się jednak, że nie wszyscy są podatni na zaburzenia odżywiania. Zdaniem dra Iana Framptona, konsultanta psychologii dziecięcej z londyńskiego Great Ormond Street Hospital, winę ponosi nasz mózg, a właściwie zaburzenia w jego funkcjonowaniu.

Podczas eksperymentu doktor przebadał 200 kobiet w różnym wieku, z USA, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie cierpiały na anoreksję. Okazało się, że u 70% z nich stwierdzono złe funkcjonowanie neuroprzekaźników (służą do zamiany sygnału elektrycznego na sygnał chemiczny w synapsie i do przekazywania tego sygnału z jednej komórki do innej - okablowanie mózgu), a u pozostałych zdiagnozowano usterki w pracy mózgu. To właśnie te usterki mają odpowiadać za anoreksję.

Uszkodzenia mózgu pojawiają się podczas rozwoju płodowego. Wpływ na nie mogą mieć diety i czynniki środowiskowe. Występują w jednym na kilkaset przypadków.

Podobne zaburzenia w pracy neuroprzekaźników występują u chorych na depresję, dysleksję. Według dra Framptona, to tylko kwestia czasu, kiedy uda się znaleźć lekarstwo, które pomoże w zaburzeniach pracy mózgu i uchroni przed anoreksją.

Susan Ringwood, szefowa organizacji Beat, pomagającej w leczeniu zaburzeń łaknienia, powiedziała, że badania mogą przyczynić się do stworzenia pierwszego leku bezpośrednio na anoreksję, podobnego w działaniu do antydepresantów. Pokazują też, że rodzice ofiar anoreksji nie muszą czuć się winni.

Zobacz także:

„Co mnie żywi, niszczy mnie” - niebezpieczny ruch pro-ana

Gdy piękna widzi w lustrze brzydką

Polecane wideo

Komentarze (597)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.07.2011 16:09
bzdurny artykuł
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.01.2010 14:59
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.01.2010 17:55
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.01.2010 08:46
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.01.2010 20:10
Haha. Wy to macie strasznie. Mam 1.77 m wzrostu, 55 kg. Od 4 lat trenuję siatkówkę, wpierdzielam za 2 osoby i przytyć nie mogę. Ze mną coś nie tak czy z wami? ;> xd Lekarz mówi, że wszystko ok, w życiu nic połamanego, skręconego, wybitego, N I C. A jednak twierdzę, że za chuda jestem, może nie anorektyczka, ale za chuda. Na dodatek cały czas jem fast food'y, pizze i inne tuczące rzeczy. ;o
odpowiedz

Polecane dla Ciebie