Kolor oczu ma znaczenie! Co mówi o Twoim zdrowiu i charakterze?

Barwa tęczówki wpływa nie tylko na wygląd. Sprawdź, co odkryli naukowcy.
Kolor oczu ma znaczenie! Co mówi o Twoim zdrowiu i charakterze?
07.11.2015

Czy kolor oczu ma jakiekolwiek znaczenie? Wydaje się, że wyłącznie estetyczne. Niebieskie rozświetlają twarz i stwarzają wrażenie delikatności, ciemniejsze – dodają wyrazu i zadziorności. Jednak, jak przekonują naukowcy, nie tylko o wygląd chodzi. Zabarwienie tęczówki może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie, a nawet... osobowość. Potwierdzają to kolejne badania.

Tajemnica może tkwić w dziedziczności. Kolor oczu każdego człowieka nie jest dziełem przypadku, ale genów, które otrzymujemy w spadku po rodzicach. A skoro dzięki nim mamy oczy zielone albo szare, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy okazji „przejąć” także ryzyko niektórych chorób czy charakter.

Sprawdź, co mówią o Tobie i weź to sobie do serca. Z taką wiedzą o wiele łatwiej uniknąć problemów w przyszłości.

kolor oczu

ALKOHOLIZM

Niektórzy wciąż nie zdają sobie z tego sprawy, ale szczególnie zainteresowanie mocnymi trunkami to nie jedynie zachcianka. Wszystko wskazuje na to, że może to być cecha dziedziczna i zależna od genów. Potwierdziło to badanie oceniające zależność pomiędzy kolorem oczu i alkoholizmem. Okazało się, że właściciele niebieskich tęczówek są szczególnie narażeni. Piją częściej i to bez względu na inne czynniki, takie jak wiek, płeć czy pochodzenie.

kolor oczu

NOWOTWORY

Kolejna kiepska informacja dla właścicieli jasnych oczu. Według naukowców niebieska tęczówka sprzyja powstawaniu nowotworów, zwłaszcza raka skóry. To podstępna choroba, która szybko przenosi się także na inne organy naszego ciała. Dlaczego tak się dzieje? Jasne oczy idą zazwyczaj w parze z wyjątkowo jasną karnacją, a na tej o wiele częściej pojawiają się pieprzyki. Niektóre z nich mogą przerodzić się w nowotwór.

kolor oczu

CHOROBY OCZU

W tym przypadku natura okazała się bardziej sprawiedliwa, bo ryzyko dotyczy właścicieli niemal wszystkich kolorów oczu. Chodzi jednak o różne dolegliwości. Badania wykazały, że osoby niebieskookie o wiele częściej chorują na zwyrodnienie plamki żółtej, co prowadzi do uszkodzenia siatkówki. Z kolei właściciele oczu ciemnych są bardziej narażeni na zaćmę i jaskrę.

kolor oczu

OSOBOWOŚĆ

Badania dotyczące tej kwestii nie są tak konkretne, jak w przypadku chorób i schorzeń, ale naukowcy są zgodni, że coś jest na rzeczy. Obserwacje psychologiczne zdają się potwierdzać, że właściciele niebieskich oczu są wyjątkowo optymistycznie nastawieni do życia i świetnie radzą sobie w planowaniu. Z kolei brązowoocy są mniej radośni, ale potrafią dominować i z łatwością osiągają wyznaczone cele.

kolor oczu

ODCZUWANIE BÓLU

Naukowcy przyjrzeli się także naszej wytrzymałości. Pod lupę wzięto ciężarne kobiety i ich reakcje na ból związany z porodem. Okazało się, że im jaśniejsze oczy, tym lepsze radzenie sobie w niekomfortowych sytuacjach. Panie z tęczówkami w kolorze niebieskim, zielonym i szarym są bardziej wytrzymałe. Brązowookie potrzebowały znacznie więcej środków znieczulających i częściej miewały stany lękowe.

kolor oczu

UŻYWKI

Wiemy już, że osoby o niebieskich oczach znacznie częściej cierpią z powodu alkoholizmu, ale to niejedyne powiązanie pomiędzy kolorem tęczówki i uzależniającymi substancjami. Badania potwierdzają, że osoby o ciemnych oczach są szczególnie wrażliwe na wszelkiego rodzaju używki. Potrzebują o wiele mniej alkoholu, nikotyny czy narkotyków, aby uzyskać pożądany „efekt”. Niebieskoocy potrzebują znacznie większej dawki, bo są bardziej odporni na substancje psychoaktywne.

kolor oczu

KOLOROWA STATYSTYKA

Jeśli masz ciemne oczy, od brązu do czerni, raczej trudno uznać to za oryginalną cechę wyglądu. Wszelkie statystyki potwierdzają, że dotyczy to nawet 90 procent ludzi na całym świecie. Znacznie rzadsze są oczy niebieskie, którymi może się pochwalić ok. 7 procent z nas. Naprawdę unikalne są tęczówki szare (2 proc.), a zdecydowanie najrzadziej spotykane – zielone (1 proc.).

Polecane wideo

Komentarze (14)
Ocena: 4.36 / 5
Aniela (Ocena: 4) 27.02.2018 11:58
wszystkie oczy są piękne bez względu na kolor, ale żeby dobrze nam służyły trzeba o nie dbać! Ja codziennie biorę retionoprotector, to suplement diety ze strony nowoczesnezioła, który pomaga przy schorzeniach wzroku, ja widzę efekty i nie żałuję, że spróbowałam.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.11.2015 21:31
Ja pierdziu. Ja mam dwukolorowe xd
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 08.11.2015 20:43
Mam ciemne oczy i jestem z tego względu bardzo zadowolona. Dla mnie są oryginalne, a w moim otoczeniu są sami niebieskoocy, jak to w Europie. Myślę, że 80% wszystkich brązowookich to Afroamerykanie.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2015 15:46
Ale zielone czy niebieskie też mogą być ciemne niestety w artykule tego nie uwzglednili... Ja mam zielone ale widać to dopiero z bardzo bliska bo z daleka wielu mówiło mi ze mam...czarne a oczy mam dość duże... Znam też wielu ludzi którzy mają granatowe wręcz grafitowe oczy. A sam artykuł jest trochę bez sensu bo tak naprawdę rozwija temat tylko niebieskookich...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.11.2015 00:30
Faktem jest, że na świecie jest najwięcej ciemnookich ( no bo Azjaci, Murzyni, większość Arabów i mieszkańców Ameryki Południowej/Środkowej. Jeśli jednak chodzi o samą Polskie to mam wrażenie, że tych niebieskookich jest u nas zdecydowanie najwięcej, później są piwne, a na trzecim miejscu "mieszane".
odpowiedz

Polecane dla Ciebie