Miesiąc urodzenia ma znaczenie: Wpływa na Twój wzrost, wagę i pierwszą miesiączkę!

Nie mamy dobrych wiadomości dla urodzonych zimą...
Miesiąc urodzenia ma znaczenie: Wpływa na Twój wzrost, wagę i pierwszą miesiączkę!
17.10.2015

Podobno miesiąc urodzenia ma ogromne znaczenie. Opiera się na nim cała astrologia czy numerologia. W horoskopach dowiadujemy się, że urodzeni w styczniu mają problem z okazywaniem emocji, a ci z czerwca stawiają cudze zadowolenie ponad własnym. Wszystko opiera się jednak na wierze i sceptyka takie teorie nigdy nie przekonają. Co innego, jeśli pod uwagę weźmiemy naukowe dowody.

A tych nie brakuje! Jedno z najnowszych i najciekawszych badań w tym temacie zawdzięczamy naukowcom z prestiżowego University of Cambridge. To właśnie tam badacze postanowili sprawdzić, jak bardzo miesiąc urodzenia wpływa na nasz rozwój. Nie od psychologicznej, ale czysto fizycznej strony.

Okazuje się, że przyjście na świat w lutym albo wrześniu determinuje nasz późniejszy wzrost, wagę, a w przypadku kobiet – także moment osiągnięcia dojrzałości płciowej.

miesiąc urodzenia

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące tysięcy dorosłych ludzi. Poznali ich dokładne daty urodzenia, wzrost, wagę, a panie zapytano o wiek, kiedy pierwszy raz miesiączkowały. Następnie, stosując najróżniejsze metody badawcze, porównali je ze sobą. W ten sposób powstały trzy wykresy odnoszące się do każdego z poruszonych zagadnień. I wszystkie mają ze sobą coś wspólnego.

Można niemal jednoznacznie stwierdzić, że data urodzenia ma ogromny wpływ na nasz późniejszy rozwój. Wiemy już m.in., że dzieci, które przyszły na świat w miesiącach letnich – urodziły się cięższe, a w życiu dorosłym są wyższe od rówieśników z miesięcy zimowych. U kobiet z tej ostatniej grupy miesiączka pojawia się zbyt wcześnie.

Z tymi danymi trudno dyskutować. Może przynajmniej potwierdzisz je na własnym przykładzie?

x

WAGA

Nie ma większego zagrożenia dla życia noworodka, niż niedowaga. Zdrowe dziecko powinno ważyć jak najwięcej (pomijając ekstremalne przypadki, które nie mieszczą się w normie). W przypadku kobiet stwierdzono, że prawidłową masę urodzeniową wykazują te urodzone w lipcu, sierpniu i wrześniu. Zdecydowanie najgorszy wynik odnotowano u dzieci z lutego, stycznia i grudnia.

W przypadku mężczyzn zależność jest bardzo podobna, choć różni się szczegółami. I tym razem można jednak stwierdzić, że chłopcy urodzeni latem są zdrowsi i silniejsi od tych, którzy przyszli na świat zimą. Wiosna i późna jesień również działają na niekorzyść.

x

WZROST

Data urodzenia wpływa również na to, jak wysocy będziemy w przyszłości. Tym razem w badaniu nie rozgraniczano płci, bo w obydwu przypadkach wyniki są ze sobą zbieżne. Powyżej średniej znalazły się osoby, które przyszły na świat od marca do sierpnia. Poniżej – od stycznia do lutego i od września do grudnia.

Zdecydowanie najbardziej urośli ci, którzy urodzili się w maju, czerwcu i lipcu. Najniższe okazały się osoby urodzone w grudniu, styczniu, lutym i październiku.

x

PIERWSZA MIESIĄCZKA

Warto zacząć od tego, że im później dojrzewamy płciowo, tym jesteśmy zdrowsze. Przedwczesna pierwsza miesiączka może być oznaką osłabienia organizmu. Zazwyczaj chodzi o wiek 11-14 lat i tego przedziału dotyczy badanie.

Wykres jednoznacznie pokazuje, że z menstruacją najwcześniej mają do czynienia dziewczyny we wrześniu i listopadzie oraz w październiku i grudniu. Jesień i zima nie działa więc korzystnie na kondycję organizmu. Najpóźniej miesiączkują te z nas, które przyszły na świat w lipcu, czerwcu i sierpniu. W normie mieszczą się także nastolatki z marca, kwietnia i maja.

Potwierdzasz?

Polecane wideo

Komentarze (18)
Ocena: 4.39 / 5
Astro (Ocena: 5) 18.12.2015 16:36
Trochę mylące jest zdanie: :U kobiet z tej ostatniej grupy miesiączka pojawia się zbyt wcześnie", w drugiej zakładce. Jest jak najbardziej poprawne, ale jeśli ktoś czyta szybko (albo rozumuje, wolniej) jak ja. odczyta że kobiety z "lata" mają wcześniej okres. Dopiero potem jak czytamy dalej zgadza się większość, zwłaszcza po wykresach :)
zobacz odpowiedzi (1)
Asia (Ocena: 5) 25.11.2015 12:37
W moim przypadku wszystko się zgadza, ale raczej stawiam na genetykę niż astrologie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2015 14:06
Zawsze wydawało mi się, że na wzrost, wagę, datę pierwszej miesiączki i inne cechy mają wpływ geny. No cóż, ale widzę, że amerykańscy naukowcy znają się lepiej:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2015 13:11
U mnie w otoczeniu jest zupełnie na odwrót.
odpowiedz
Natalia (Ocena: 5) 17.10.2015 12:47
Urodziłam się w lipcu i nic się u mnie zgadza. Same bzdury.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie