Cała prawda o palaczach: Ilu Polaków pali? W jakim wieku zaczynamy? Czy wolimy e-papierosy?

Co czwarta kobieta w Polsce nie wyobraża sobie dnia bez papierosa. Jesteś jedną z nich?
Cała prawda o palaczach: Ilu Polaków pali? W jakim wieku zaczynamy? Czy wolimy e-papierosy?
06.06.2015

Od kilku lat obserwuje się spadek popularności wyrobów tytoniowych. Palenie papierosów jest już nie tylko niemodne, ale wręcz źle o nas świadczy. Po latach funkcjonowania w oparach gryzącego dymu, wreszcie możemy odetchnąć pełną piersią. Uzależnionych od nikotyny przegoniono z miejsc pracy, przystanków komunikacji miejskiej i lokali gastronomicznych. Co wcale nie oznacza, że zupełnie wyginęli. Wciąż jest ich sporo.

Unia Europejska sprawdziła, czy uzależnionych rzeczywiście ubywa. Badanie Eurobarometr przeprowadzono we wszystkich krajach wspólnoty, w tym także w Polsce. O ile w pozostałych kwestiach często pozostajemy w tyle, tak w paleniu papierosów nie mamy sobie równych. Odnotowano narody trujące się jeszcze bardziej od nas, ale nie ma ich zbyt wiele.

Kto w Polsce nie wyobraża sobie dnia bez „dymka”? Kiedy zaczynamy palić? Ile papierosów dziennie wypalamy? I jak wypadamy na tle reszty Europy?

kobieta z papierosem

Wskaźnik uzależnionych od nikotyny w całej Unii Europejskiej wyniósł w 2014 roku (tego okresu dotyczy najnowszy Eurobarometr) 26 procent. Tylu Europejczyków nałogowo pali papierosy. W porównaniu z rokiem 2012, odnotowano spadek o 2 punktu procentowe. 

Palaczy w Polsce jest więcej, niż europejska średnia. Uzależnionych jest 28 procent naszych rodaków, w tym – 33 procent mężczyzn i 24 proc. kobiet. O wiele za dużo, ale nie sposób nie dostrzec iskierki nadziei. Przez 2 lata wskaźnik ten spadł o 5 procent, bo w 2012 roku paliło 33 procent Polaków.

Najmniej palaczy jest w takich krajach jak Szwecja (11 proc.) czy Finlandia (19 proc.). Najwięcej – w Bułgarii (35 proc.) i Grecji (tam pali aż 38 procent obywateli).

kobieta z papierosem

Statystyczny uzależniony potrzebuje do pełni szczęścia 14,2 papierosa, bo tyle wypala każdego dnia. W tym konkretnie – 15,6 papierosa przypada na mężczyznę i 12,9 na kobietę. Zdecydowana większość europejskich palaczy (77 procent) „konsumuje” od 6 do 20 papierosów dziennie. Co dziesiąty Europejczyk wypala ponad jedną paczkę. Pod tym względem Polska jest także powyżej średniej, bo przeciętny rodak potrzebuje 15,6 papierosa każdego dnia.

Eurobarometr sprawdził również, kiedy zaczyna się nasza smutna przygoda z uzależnieniem od nikotyny. Statystyczny mieszkaniec Unii Europejskiej zaczyna palić w wieku 17,5 lat. Choć może się wydawać, że także pod tym względem przebijemy resztę stawki, w rzeczywistości nie jest aż tak źle. U nas ten wiek to ok. 19 lat. Co piąty europejski uzależniony zaczął przed 15. urodzinami.

Czy moda na zdrowy styl życia sprawiła, że coraz chętniej rzucamy ten nałóg? Teoretycznie tak, ale w praktyce różnie nam to wychodzi...

kobieta z papierosem

Zdecydowana większość palaczy przynajmniej raz próbowało zerwać z nałogiem, ale sukces osiągają nieliczni. Najchętniej z papierosami rozstają się Holendrzy (86 proc.) i Duńczycy (81 proc.). Portugalczycy i Bułgarzy są najmniej skłonni do przemiany.

Badanie wykazało również, że e-papierosy jako sposób na rzucenie palenia, to metoda mocno dyskusyjna. Korzystało z nich 12 procent Europejczyków, ale tylko 14 proc. z nich udało się w ten sposób wyeliminować tradycyjne papierosy z życia. Najczęściej ich użytkownikami są osoby poniżej 24. roku życia.

Mamy jeszcze sporo do zrobienia. A czy Ty kiedykolwiek paliłaś lub wciąż trujesz się toksycznym dymem?

Polecane wideo

Komentarze (11)

Ocena: 4.73 / 5
Klara (Ocena: 5) 08.06.2015 10:56
Paliłam dosyć długo, ale postanowiłam przerzucić się na elektryki i to było to. Kupiłam zestaw od Tabaque i od razu odłożyłam analogi. To był dobry ruch :)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.06.2015 12:27
,,U nas ten wiek to ok. 19 lat" - MATURA haha, u mnie też się tak to zaczęło...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2015 23:02
Ja niestety od pół roku palę, wkeciłam się nie wieddzieć kiedy myślałam, że to kontroluję, ale jest źle. Na szczeście nie jest to jeszcze głębokie uzależnienie, bo np na tydzień udało mi się zrezygnować i nie ciągnęło mnie, zdarza się, ze nie palę dwa dni . PAlę od 2-5 dziennie. Mam ciężki czas i to jedyna rzecz, która sprawia mi jakąś przyjemność
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2015 18:28
Facet z tutką w buzi wygląda karykaturalnie :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.06.2015 17:22
Palenie jest bezsensu. Jeśli już ktoś pali, to przynajmniej niech się liczy z innymi, nie zasmradza. Bierne palenie jest tak samo szkodliwe. Nienawidzę palaczy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie