Bądź zdrowa dzięki owocom

Owoce jagodowe nie tylko dostarczają naszemu organizmowi witamin potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania, ale mają też zbawienny wpływ na oczy, serce, układ krążenia i zmniejszają ryzyko nowotworów.
Bądź zdrowa dzięki owocom
19.06.2008

Okres wiosenno-letni wpływa na ilość spożywanych owoców, wszystko przez ich mnogość i dostępność. Z każdej strony na straganach uśmiechają się do nas czerwone truskawki, już niedługo ich miejsce zajmą maliny i jagody. Swoją intensywną barwę owoce zawdzięczają antocyjanom - to one dają im tyle dodatkowych zalet, oprócz walorów smakowych.

Truskawki zawierają dużo witaminy C, już niewielka ich ilość zapewni jej dzienną dawkę. Dzięki temu spowolnimy proces starzenia. Zawarty w truskawkach kwas elagowy niszczy substancje rakotwórcze, które nasz organizm chłonie ze środowiska. Mało kto wie, że truskawki obniżają gorączkę i działają przeciwbólowo. Mają w sobie te same związki co aspiryna, czyli salicylany. Natomiast kwas askorbinowy wygładzi twoją skórę.

Każdy zna rozgrzewające właściwości soku z malin, tak chętnie pitego podczas zimowych przeziębień. Te czerwone owoce mają dużo błonnika, który obniża poziom cholesterolu i cukru w organizmie. Maliny działają odchudzająco, w kontakcie z wodą szybciej napełniają jelita, a tym samym zwalczają uczucie głodu. Zawierają ten sam co truskawki kwas elagowy, przez co zmniejszają ryzyko nowotworów i działają przeciwzapalnie.

Jagody mają dobry wpływ na nasze oczy, chronią przed wolnymi rodnikami. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy większość dnia spędzają przed komputerem. Kierowcy powinni zwrócić uwagę na jagody, ponieważ ich spożywanie pomaga zwiększyć ostrość widzenia w nocy. Tak jak truskawki i maliny dzięki antocyjanom chronią przed nowotworami, szczególnie płuc, a zawarty w nich przeciwutleniacz zmniejsza ryzyko nowotworu jelita grubego.

Polecane wideo

Komentarze (32)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2011 18:49
To świetny artykuł. Moim zdaniem można do owoców spokojnie dodać najnowsze herbaty Irving, np. Irving czarną z dziką różą, ponieważ to jedyna herbata, która zawiera kawałki owoców i przez to jest smaczniejsza i bardziej wskazana. No, i bliżej jej do owoców:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2008 01:39
Kocham owoce..a zwłaszcza truskawki i arbuzy!!! mniammmm ;D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.06.2008 23:45
Uwielbiam truskawki, maliny i jagody. Gdy rozpoczyna się na te owoce sezom - zajadam się nimi codziennie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2008 14:29
Uwielbiam wszystkie owoce,ale z wymienionych zdecydowanie rządzą truskawki:D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.06.2008 01:46
KOCHAM NAJBARDZIEJ OWOCE. ;PP ja dużo odżywiam :))
odpowiedz

Polecane dla Ciebie