Przerażające zaburzenia psychiczne (Opowieści jak z horroru!)

Ludzka psychika bywa nieprzewidywalna. I bardzo groźna!
Przerażające zaburzenia psychiczne (Opowieści jak z horroru!)
22.05.2014

Wydaje się, że ludzkie ciało i psychika nie mają przed nami żadnych tajemnic. Stan wiedzy medycznej w XXI wieku jest ogromny. Specjaliści są w stanie zaobserwować, wyjaśnić i wyleczyć coraz więcej dolegliwości. Także tych występujących bardzo rzadko. Są jednak choroby, zwłaszcza natury emocjonalnej, o których większość nigdy nie słyszała. Osoby cierpiące z ich powodu nie mają łatwego życia, bo w tym przypadku diagnoza jest bardzo trudna, a leczenie mocno ograniczone.

Opis żadnego zaburzenia nigdy nie brzmi dobrze, bo zawsze wiąże się z czyimś cierpieniem. Są jednak przypadłości, których terminologia medyczna jest tak przerażająca, że z powodzeniem mogłyby się znaleźć w najbardziej wyszukanym horrorze. Niestety, tym razem to nie wymysł autora, ale rzeczywistość. Psychika niektórych skrywa w sobie wyjątkowo mroczne tajemnice...

Poznajcie zaburzenia psychiczne, które na szczęście nie występują zbyt często, ale sama świadomość, że niektórzy muszą się z nimi mierzyć, u zdrowych wywołuje gęsią skórkę!

zaburzenia psychiczne

SYNDROM JEROZOLIMSKI

Urojenie występujące u pielgrzymów odwiedzających Izrael, w tym szczególnie Jerozolimę. Osoby wierzące przebywające w miejscach, w których rozgrywały się wydarzenia biblijne, same zaczynają się postrzegać jako... postaci z tamtych czasów. Najczęściej dotyka młodych mężczyzn, którzy pod wpływem silnych emocji uważają siebie za Jezusa czy Jana Chrzciciela.

zaburzenia psychiczne

ZESPÓŁ OBCEJ RĘKI

Chory jest przekonany, że jedna z jego kończyn... tak naprawdę nie należy do niego. Zaburzenie polega na tym, że ręka postrzegana jest jako ciało zupełnie obce i żyjące niezależnie od całej reszty. Cierpiący na tę przypadłość uważają, że nie kontrolują jej odruchów, a to może doprowadzić do poważnych konsekwencji. „Obca” kończyna jest w stanie pobić lub okaleczyć chorego wbrew jego woli.

zaburzenia psychiczne

ZESPÓŁ MUNCHHAUSENA

Osoba cierpiąca na tę przypadłość jest uzależniona od przebywania w szpitalu. Całe swoje działanie koncentruje na tym, by znowu trafić na szpitalne łóżko. W tym celu nie musi symulować innych chorób, bo potrzeba jest tak silna, że jest w stanie się okaleczyć, połknąć niebezpieczną substancję, doprowadzić do własnego kalectwa. Nigdy nie zdradza swoich zamiarów, twierdząc, że rany odniosła w wypadku, a groźną substancję ktoś jej podłożył.

zaburzenia psychiczne

ZESPÓŁ CAPGRASA

Zaburzenie to występuje zazwyczaj w przypadku chorych na schizofrenię. Osoba dotknięta chorobą jest przekonana, że jej życiowy partner, dzieci, rodzice lub inne bliskie osoby zostały... podmienione. Wyglądają i zachowują się tak, jak znani jej ludzie, ale w rzeczywistości nimi nie są. Chory żyje w ciągłym napięciu, bo jego zdaniem jest ofiarą spisku, a w najmniej oczekiwanym momencie podmieniony małżonek czy dziecko są w stanie zrobić mu krzywdę.

zaburzenia psychiczne

APOTEMNOFILIA

Niezwykle groźne zaburzenie psychiczne, które może doprowadzić nie tylko do powierzchownego okaleczenia, ale wręcz kalectwa. Chory odczuwa silną potrzebę amputowania jednej ze swoich kończyn, którą uznaje za chorą i groźną dla reszty organizmu. Znane są przypadki osób, które dopięły swojego, odcinając np. nogę przy pomocy piły mechanicznej. Zaburzeniu często towarzyszy pociąg do osób, które przeszły amputację.

zaburzenia psychiczne

ZESPÓŁ COTARDA

Bardzo rzadkie zaburzenie, które może towarzyszyć depresji. Chory z niewyjaśnionych przyczyn i wbrew wszelkim faktom, jest przekonany o tym, że jego organy wewnętrzne zanikają, rozpadają się lub wręcz gniją. Zaobserwowano także przekonanie o własnej śmierci. Osoba dotknięta chorobą twierdzi, że już nie żyje, więc nie musi się niczego obawiać. Często podejmuje ryzykowne zachowania, które prowadzą do faktycznej śmierci.

zaburzenia psychiczne

ZESPÓŁ FREGOLIEGO

Urojenie, któremu towarzyszy poczucie ciągłego prześladowania. Chory jest przekonany, że niektórzy ludzie, z którymi na co dzień obcuje, to w rzeczywistości jedna osoba wchodząca w różne ciała. Prześladowca zmienia swój wizerunek, by zrobić mu krzywdę.

Komentarze (10)

Ocena: 4.5 / 5
Gericzka (Ocena: 5) 31.03.2018 12:11
Powiem krótko: lek. Anna Białek z Asana w Zawierciu - twoja szansa na powrót do normalnego życia!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.11.2015 22:57
Napisz komentarz...Miałam problemy z psychiką. Dręczyły mnie negatywne myśli, pomimo że moje Zycie układało się nie najgorzej. Aby poradzić sobie z tymi myślami zamówiłam rytuał oczyszczenia energetycznego na stronie moc-energii.pl – i rzeczywiście po 2 tygodniach od odprawienia negatywne myśli przestały mnie dręczyć. Czuję się od nich wolna, co pozwala cieszyć mi się życiem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2014 19:25
Zapomnieli dodać o kilku takich co naprawdę się nadają do horroru :D Np. pewnie mało kto wie, ale w medycznej klasyfikacji chorób psychicznych jest taka pozycja jak "trans i opętanie" lub zaburzenie transowe i opętaniowe (klasyfikacja ICD-10, pozycja F44.3). Diagnozę tę stawia się rzadko, gdy objawy nie pasują do innych chorób a przypominają to co potocznie nazywa się opętaniem, oczywiście wcześniejsza diagnostyka wymaga też wykluczenia symulacji. Z tego co wiem, na tą chwilę nauka uznaje opętanie jako zjawisko będące stanem umysłu. Z innych ciekawych schorzeń jest jeszcze dysocjacyjne rozszczepienie osobowości -człowiek ma 2 lub więcej osobowości i zwykle nie wie co robi jego alter-ego oraz go nie kontroluje.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2014 18:00
Fajny artykuł, ale pominęli jeszcze jedną niezwykłą chorobę- chory 'nie widzi' (nie rozpoznaje) twarzy innych osób.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2014 15:21
Napisz komentarz...Pierwszy dobry artykuł od dłuższego czasu...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo