Tak alkohol niszczy Twoją urodę!

Jeśli zdarza ci się nadużywać alkoholu, przekonaj się, jak wpływa to na twój wygląd.
Tak alkohol niszczy Twoją urodę!
21.10.2013

Po drinki sięgamy w różnych okolicznościach – gdy coś świętujemy, chcemy poprawić sobie nastrój albo dla towarzystwa. Lampka wina to dobry sposób na rozluźnienie się i odstresowanie – a według naukowców może być też zdrowa. Wino zawiera bowiem cenne przeciwutleniacze, zatem spożywanie alkoholi niskoprocentowych z umiarem może pomóc nam zachować dobre zdrowie. Gorzej, jeśli przesadzamy z trunkami. Nadmiar alkoholu to nie tylko ból głowy i inne skutki uboczne następnego dnia. Gdy spożywasz go za dużo, cierpi na tym przede wszystkim twój wygląd. O wielu konsekwencjach możesz nawet nie mieć pojęcia.

adriana lima

Uwaga, odwodnienie!

Jednym z głównych skutków spożywania alkoholu jest odwodnienie organizmu. Przykład: jeśli wypijesz 250 ml wina, to w ciągu dwóch godzin wraz z moczem stracisz więcej niż 500 ml wody. To sporo, zwłaszcza jeśli w tym czasie nie uzupełniamy ubytku wody – a zazwyczaj, gdy spożywamy alkohol, nie pijemy nic więcej. Skutkiem tego jest odwodnienie, które negatywnie wpływa na kondycję skóry. Co się wtedy dzieje? Twoja cera się przesusza i nadmiernie reaguje na działanie różnych czynników zewnętrznych – zmian temperatury, warunków atmosferycznych, kosmetyków, zanieczyszczeń. Cera traci blask, a długotrwałe odwodnienie sprzyja powstawaniu zmarszczek i pogłębieniu tych już istniejących.

Mapa pajączków

Spożywanie alkoholu w nadmiarze podnosi ciśnienie krwi i przyśpiesza tętno, co potęguje uczucie ciepła. Odpowiedzialny jest za to aldehyd octowy, który rozszerza naczynia krwionośne, powodując uczucie gorąca. Oprócz bólu głowy pojawiają się inne skutki uboczne w postaci zaczerwienionej skóry, wyprysków itp. Jeśli picie alkoholu jest długotrwałe i nadmierne, ściany naczyń włosowatych tak się napinają, że z czasem aż wybuchają pod skórą. W efekcie na twarzy powstaje mapa tzw. pajączków – nieprzypadkowo u nałogowych alkoholików policzki oraz nos są mocno zaczerwienione. Z tego powodu spożywanie zbyt dużych ilości alkoholu szkodzi zwłaszcza osobom z cerą naczynkową. W ich przypadku negatywne skutki spożycia zbyt wielu drinków będą bardzo szybko widoczne.

Zaognione podrażnienia

Liczne badania potwierdziły, że przesadzanie z trunkami przyśpiesza procesy starzenia się organizmu, co u kobiet jest szczególnie widoczne. Sprzyja temu nie tylko odwodnienie. Alkohol wypłukuje z organizmu witaminy z grupy B i witaminę A oraz wapń, które w dużej mierze odpowiadają za młody, zdrowy wygląd. Nieprzypadkowo alkoholiczki wyglądają na starsze o 10 lat niż są w rzeczywistości. Poza tym nadmierne spożywanie drinków zaognia stany zapalne skóry – jeśli masz trądzik, łuszczycę czy popękane naczynka, po nocy spędzonej z kieliszkiem twoja skóra może być bardzo podrażniona. A takich zmian może nie ukryć nawet najlepszy makijaż.

Siano na głowie

Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu nie najlepiej wpływa na twoje włosy – również w tym wypadku odpowiada za to odwodnienie. Kosmyki przesuszone, które nie mają zapewnionego odpowiedniego poziomu nawilżenia, stają się matowe, podatne na złamania i wypadanie. Im częściej zaglądasz do kieliszka i im więcej alkoholu spożywasz, tym szybciej doczekasz się rozdwojonych końcówek. Twoja czupryna będzie w końcu wyglądała jak pozbawione wyrazu, osłabione i niezdrowe siano. Dzieje się tak również dlatego, że alkohol wypłukuje z organizmu cynk odpowiedzialny za dobrą kondycję włosów. Zresztą, czy spotkałaś kiedyś mającą słabość do alkoholu kobietę ze wspaniałą, lśniącą i gęstą fryzurą?

Puste kalorie

Nie zapominaj również, że alkohol to puste kalorie. Przesadzanie z trunkami naprawdę sprzyja nadwadze. W kieliszku wódki jest ponad 100 kalorii, a butelka piwa ma ich ok. 250. To sporo. Z tych kalorii organizm nie ma żadnego pożytku, więc odkłada je w postaci tłuszczu. Warto przy okazji pamiętać, że kobiety mają gorsze zdolności metabolizmu alkoholu od mężczyzn, więc w naszym przypadku nadużywanie drinków jest szybciej widoczne. Odwodnienie prowadzi również do powstawania wzdęć. Poza tym istnieje jeszcze jedna pułapka – piciu drinków zazwyczaj towarzyszy spożywanie kalorycznych przekąsek, nad którymi często tracimy kontrolę. A duże piwo z sokiem, słone paluszki i chipsy serowe na pewno nie są sposobem na zachowanie szczupłej sylwetki.

Nam szkodzi bardziej

Uczeni z amerykańskiego National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism doszli do smutnych wniosków. Zdaniem naukowców przesadzanie z alkoholem jest znacznie bardziej niebezpieczne dla kobiet niż mężczyzn. Kobiety mają bowiem więcej tłuszczu i mniej wody od mężczyzn, a także niższy poziom enzymów istotnych w przetwarzaniu alkoholu w organizmie. Dlatego szybciej doświadczają negatywnych konsekwencji spożywania zbyt dużej ilości drinków. W naszym przypadku upijanie się może poważnie uszkodzić organy wewnętrzne i przyczynić się do rozwoju groźnych chorób. Uczeni twierdzą, że w przypadku kobiet nie istnieje pojęcie `bezpiecznej dawki alkoholu`, po którą mogłybyśmy bezkarnie sięgać.

To jednak nie wszystko. Nadużywanie alkoholu wpływa destrukcyjnie na cały organizm, nie tylko na wygląd – uszkadza nerki, wątrobę, szkodzi żołądkowi, mózgowi i ośrodkowemu układowi nerwowemu. Ale spokojnie. Nie musimy od razu stać się abstynentkami. Lampka wina wypita wieczorową porą nie zaszkodzi. Ważne, by alkohol po prostu pić z umiarem.

EPN

Polecane wideo

Komentarze (40)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.11.2016 20:31
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2015 11:30
Alkohol powoduje odwodnienie tkanek, dlatego ważne jest żeby po jego spożyciu nawadniać się. U mnie przy bólach głowy na kacu sprawdza się orsalit nutris, który nawadnia i wzmacnia.
odpowiedz
felicja (Ocena: 5) 03.10.2015 12:06
alkohol niszczy zdrowie, urode, kazy o tym wie, organizm potrzebuje najbardziej uzupelnic wode w organizmie, po takiej zabawie, dlatego ja jesli juz obudze sie z kacem, to zaraz siegam po doustny plyn nawadniajacy Orsalit, dzieki ktoremu organizm odzyskuje rownowage wodno - elektrolitowa, wraca do sil, a kac mija znacznie szybciej i lagodniej! warto miec takie srodki po imprezei, bo sama woda nie wystarcza!
odpowiedz
ika (Ocena: 5) 24.05.2014 00:04
Wreszcie jakiś porządny artykuł na tym portalu!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.10.2013 15:25
Nie pijcie, ponad tydzień temu umarła mi mama, przez alkohol. Miała 40 lat. Nałóg wygrał, nie mogę w to uwierzyć.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie