Dlaczego jesteś ciągle zmęczona? Przyczyna może być groźniejsza niż myślisz...

Noc nie zapewnia ci odpoczynku, a po paru godzinach funkcjonowania najchętniej poszłabyś spać… Znasz to z autopsji? Wspólnie szukamy przyczyny.
Dlaczego jesteś ciągle zmęczona? Przyczyna może być groźniejsza niż myślisz...
14.10.2013

Zmęczenie jest naturalną reakcją organizmu na przepracowanie, nadmiar emocji, stres czy osłabienie. Gdy kończą się nam rezerwy energetyczne, słabniemy, mamy trudności z koncentracją, chce nam się spać. Zmęczenie może być ośrodkowe, czyli ogólne albo obwodowe, inaczej mięśniowe, spowodowane intensywnym i/lub długotrwałym wysiłkiem fizycznym. Zdarza się jednak, że zmęczenie pojawia się stale, nie mijając nawet pomimo odpoczynku, utrudniając czy nawet uniemożliwiając funkcjonowanie i powodując obniżenie formy fizycznej oraz psychicznej.

Opowiada o tym 23-letnia Beata z Kielc. `Od jakiegoś czasu ciągle chodzę jak śnięta. Spałabym po dwanaście godzin, ale nawet to nie sprawia, że tryskam energią. Jestem bardzo zmęczona i już koło południa tracę wszystkie siły. Studiuję i zastanawiam się, gdzie może leżeć przyczyna`.

To może być choroba

Ciągłe zmęczenie nie zawsze oznacza chorobę. Może być skutkiem przepracowania, nudy, nieodpowiedniej diety (duże ilości żywności przetworzonej, słodycze, nadmiar alkoholu, fast foody), a nawet braku dopływu świeżego powietrza. Zdarza się też, że ospałość i brak energii to skutek przyjmowania niektórych leków, również tych stosowanych bez recepty. Warto także wiedzieć, że zmęczenie bywa reakcją organizmu na brak witamin i składników odżywczych.

 

- Jeśli senność dopadnie cię w pracy, wstań zza biurka, porozciągaj się, zaczerpnij świeżego powietrza, przespaceruj się po korytarzach;

- Każdego dnia wygospodaruj czas na odpoczynek;

- Wietrz mieszkanie, szczególnie przed snem;

- Jeśli tego potrzebujesz, utnij sobie drzemkę w ciągu dnia, ale nie dłuższą niż ok. 20 minut;

- Regularnie ćwicz. Umiarkowana aktywność fizyczna sprawia, że zyskujesz energię, zmęczenie mija, a humor ci się poprawia.

EPN

 

- Fizyczne i psychiczne zmęczenie doprowadzające do długotrwałego, ekstremalnego wyczerpania i chorób;

- Bóle mięśni w całym ciele (uczucie jak przy grypie), stawów, głowy, gardła;

- Niespokojny sen.  

Zespołowi chronicznemu zmęczenia mogą też towarzyszyć alergie, problemy z trawieniem, dreszcze i poty nocne, bolesne węzły chłonne, bóle w klatce piersiowej, zaburzenia widzenia, wrażliwość na pokarmy, zawroty głowy, drażliwość, lęki, ataki paniki, wahania nastroju, depresje.

Kiedy po pomoc?

Do lekarza warto pójść, jeśli zmęczenie utrzymuje się przez długi czas i zaczyna utrudniać funkcjonowanie. Niepokojący jest zwłaszcza stan, gdy nie czujemy się wypoczęci po okresie relaksu. Zacznij od lekarza rodzinnego, który zleci badania, by wykluczyć lub zdiagnozować chorobę. Natomiast w przypadku obniżonego nastroju pomyśl o zgłoszeniu się do psychologa lub psychiatry, który pomoże ci ustalić przyczynę obniżenia sprawności umysłowej i wynikającego z niego ciągłego zmęczenia. Lekarz może również zaproponować stosowanie leków, które pomogą ci wrócić do formy. Leczenie polega na łagodzeniu objawów z jednoczesnym badaniem przyczyn, które ten stan podtrzymują.

kobieta

Lecz bywa też objawem wielu chorób i nie należy go lekceważyć. Schorzenia, którym towarzyszy osłabienie oraz zmęczenie, to m.in. anemia, problemy z tarczycą, mięśniami, cukrzyca, toczeń, białaczka, zapalenie wątroby, AIDS, choroby płuc czy nerek. Często występuje często w połączeniu z innymi symptomami, takimi jak np. zmiany nastroju (niepokój, depresja, zaburzenia snu), może być też objawem braku odporności albo kłopotów z oczami – zdarza się bowiem, że schorzenia wzroku mylimy ze zmęczeniem całego organizmu.

Około 50 proc. osób cierpiących z powodu zespołu przewlekłego zmęczenia leczyło się w przeszłości psychiatrycznie.

Zespół chronicznego zmęczenia

Jeśli zaczynasz mieć problemy z pamięcią i koncentracją, nękają cię częste bóle głowy oraz mięśni i czujesz się permanentnie wycieńczona, może to świadczyć o chorobie, jaką jest zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia. Osoby cierpiące na tę dolegliwość odczuwają często zmęczenie czy wręcz wyczerpanie nawet w czasie wykonywania prostych codziennych czynności. Diagnozuje się ją, jeśli objawy utrzymują się przez ponad pół roku. Są to:

- Zmęczenie wymuszające obniżenie poziomu dotychczasowych aktywności;

- Złe samopoczucie;

Najlepszy sposób postępowania w przypadku zespołu przewlekłego zmęczenia polega na ułożeniu wspólnie z terapeutą programu odpowiednio ustalonych ćwiczeń, które pomogą stopniowo zwiększać aktywność. Ważne jest, by równocześnie z planem ćwiczeń wprowadzić zrównoważoną dietę. Pomóc mogą też: ziołolecznictwo (rudbekia, jeżówka, lukrecja, rozmaryn, dzika róża), homeopatia, tai chi.

Co jeszcze możesz zrobić?

- Unikaj długotrwałego stresu, który przyczynia się do rozwoju wielu groźnych chorób. Pomyśl o zmianie pracy, jeśli to ona pogarsza twój nastrój;

- Stosuj techniki relaksacyjne – może być to czytanie książek, słuchanie spokojnej muzyki, drzemka, joga, masaż. Rób to, co sprawia ci przyjemność;

 

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 5 / 5
Kaśka (Ocena: 5) 18.04.2019 20:26
Podrzucam link do fajnego artykułu poradni, do której ja chodzę na terapię https://www.psychologgia-plus.pl/blog/bezsennosc-skad-sie-bierze/. Często stres nie pozwala na odpoczynek. Na dłuższą metę to może wpędzić nawet w depresję. Dzięki pomocy terapeutki poradziłam sobie z paranoją - przynajmniej w części. Nadal nad tym pracujemy, ale nie wpadam już w panikę. :)
odpowiedz
Mietek (Ocena: 5) 18.02.2019 09:51
Generalnie ludzie mają zachwianą równowagę kwasowo-zasadową, bo jedzą za dużo mięsa, za dużo jedzą i w stresie. Byłem ospały bez energii. W końcu wziąłem się za siebie i przeszedłem na dietę opartą na sokach wg. zasad /terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po paru dniach poczułem przypływ energii. Zdrowie uległo poprawie jak i wygląd. Zrezygnowałem z używek i słodyczy.
odpowiedz
renia (Ocena: 5) 28.04.2018 15:02
ja tak miałam przez stres w pracy. było go tak dużo, że nawet nie potrafiłam odpocząć po pracy, w domu bo ciągle o nim myślałam. ale na szczęście koleżanka poleciła mi Extraspasminę i dzięki niej potrafię teraz odpoczywać. Połknę w razie potrzeby jedną kapsułkę i chwile później jestem już odprężona.
odpowiedz
Patrycja (Ocena: 5) 30.01.2017 22:15
Mam 18 lat ważę 42 kg i wogole nie chce mi się jest jestem zmęczona :( reaguje płaczem... Na widok jedzenia robi mi się słabo. Boli mnie w klatce piersiowej. Boje się bo mój tata zmarł na raka płuc
zobacz odpowiedzi (1)
paweł (Ocena: 5) 04.10.2016 17:24
Ostatnio czytałem o podbojach Dżyngis-Chan i jego roślinie która dodawała mu energii. Prawdopodobnie swoje podboje zawdzięcza właśnie temu korzeniowi. Dżyngis-Chan gwałcił codziennie po kilkadziesiąt kobiet. Było to wielkie obciążenie dla jego organizmu. Dodatkowo korzeń marala dawano koniom i dzięki czemu były wstanie pokonywać o wiele dłuższe dystanse. Podczas Olimpiady w Seulu w 1988 roku korzeń mara, służył Rosjanom jako „Legalny Doping”, dzięki któremu zdobyli większość medali. Zalecam zakupić sobie i brać przez dwa tygodnie. Interesuję się tym i pisze bloga http://www.mamenergie.pl/ na temat zwiększenia swoje poziomu energii. http://www.mamenergie.pl/
odpowiedz

Polecane dla Ciebie