Wszystko, co powinnaś wiedzieć o saunie: Jak działa na urodę? Kto nie powinien z niej korzystać?

Chcesz połączyć relaks z korzystnym wpływem na zdrowie? Nic prostszego – ruszaj do sauny.
Wszystko, co powinnaś wiedzieć o saunie: Jak działa na urodę? Kto nie powinien z niej korzystać?
25.08.2013

Sauna nie jest nowym wynalazkiem. Za jej ojczyznę uważa się Finlandię, gdzie saunę znano ponoć już 2 tys. lat temu. Pierwsze sauny były zwykłymi rowami, które kopano na zboczach. Budowano w nich kominki, w których podgrzewano kamienie, a następnie polewano je wodą – dzięki temu tworzyła się para, która potęgowała uczucie ciepła. W takich obiektach mieszkano i zażywano kąpieli. Najbardziej znany typ sauny, który pozostał niezmieniony mimo upływu stuleci, to prostokątna, drewniana chata z otwartym piecem kamiennym. Co ciekawe, sauny budowali również Słowianie.

Szybko odkryto, że pobyt w saunie ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Nowoczesne sauny mają nieco niższą niż niegdyś temperaturę, za to znacznie większą wilgotność powietrza. W saunie spędza się od kilku do kilkunastu minut, a po takiej sesji należy wziąć chłodną kąpiel. Najpopularniejsze rodzaje saun to: sucha (może w niej panować nawet 120 stopni), mokra (wilgotność podnosi się w niej wraz z polewaniem kamieni wodą), parowa i łaźnia mokra (wilgotność wynosi 100 proc.). Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się także sauny na podczerwień, w których elementem grzewczym są promienniki podczerwieni.

O czym jeszcze warto pamiętać?

- Korzystając z sauny, włosy powinno się okryć ręcznikiem;

- Przeciwwskazaniem do sesji w saunie jest posiadanie endoprotezy stawu biodrowego;

- Pobyt w wysokiej temperaturze powoduje dwu- lub nawet trzykrotny wzrost stężenia adrenaliny;

- Błędem jest korzystanie z sauny po wysiłku fizycznym;

- Ludzie regularnie korzystający z sauny aż dziesięciokrotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia;

- W saunie nie należy spędzać więcej niż 30 minut;

- Podczas wizyt w saunie trzeba robić masaż ciała.

EPN

sauna

Dla zdrowia i urody

Specyficzny klimat panujący w saunie ma wiele prozdrowotnych właściwości. Przede wszystkim poprawia krążenie krwi. Pomaga leczyć choroby kardiologiczne takie jak nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, przewlekłe schorzenia: napięcie mięśni grzbietu czy przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów, astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę zwyrodnieniową stawów, przewlekłe zapalenie oskrzeli, bóle reumatyczne czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Sauna pomaga się odprężyć, pozwala odpocząć po intensywnych wysiłku fizycznym, wzmacnia odporność i zwiększa wydolność organizmu. Poleca się ją także przy problemach z korzonkami, stresie, nadciągniętych mięśniach, problemach ze snem czy przy bólach stawów.

Badania potwierdziły, że sesja w saunie przynosi takie same korzyści co szybki spacer. Sauna zmniejsza agresywność i reguluje stany napięcia umysłowego, pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Systematyczne korzystanie z sauny chroni przed przeziębieniami i infekcjami, korzystnie wpływa także na kondycję skóry. Po wizycie w saunie poprawia się ukrwienie skóry, staje się ona elastyczna, oczyszczona, napięta i gładka. Odzyskuje swój zdrowy, naturalny koloryt, zaczyna lepiej oddychać. Sesje w saunie są pomocne w leczeniu zmian trądzikowych. Z sauny powinny też korzystać osoby dbające o linię i te, które chcą się odchudzić – głównie z powodu właściwości podkręcających tempo przemiany materii, jakie ma sauna. Systematyczne wizyty w saunie są sposobem hartowania organizmu.

O tym pamiętaj

Z sauny powinno się korzystać 2-3 razy w tygodniu, przy czym pierwsza wizyta nie powinna trwać dłużej niż 5-10 minut; dopiero z czasem można wydłużać ten czas. Do sauny należy wejść minimum godzinę po posiłku, nigdy po spożyciu alkoholu. Przed sesją trzeba wziąć ciepły prysznic (używając mydła) i dokładnie się osuszyć, natomiast po wyjściu z sauny kolejny raz należy wziąć prysznic, tam razem naprzemiennie ciepłą i zimną wodą. W czasie pobytu w sanie nie wolno się smarować żadnymi kremami, ponieważ zmniejsza to zdolność organizmu do wytwarzania potu. Uwaga: przyśpieszone bicie serca, osłabienie, uczucie ucisku w klatce piersiowej czy zawroty głowy oznaczają, że powinniśmy zakończyć sesję w saunie.

Osoby, które nie najlepiej znoszą wysoką temperaturę, w czasie pobytu w saunie powinny chłodzić twarz i okolice serca zimną wodą. Po skończonej wizycie powinno się przez pół godziny wypoczywać i pić umiarkowaną ilość wody. Można również pić sok pomidorowy ze względu na dużą zawartość potasu.

Kto nie może?

Nie każdy może jednak korzystać z sauny. Głównymi przeciwwskazaniami są: ostre stany reumatyczne, niewydolność serca, krążenia i wieńcowa ze stenokardią spoczynkową, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego oraz inne choroby serca i nadciśnienie (najlepiej korzystać wtedy po konsultacji z lekarzem), ostre i przewlekłe choroby zakaźne, ostre choroby gorączkowe, w tym również początkowy okres przeziębienia, ostre stany zapalne, wrzody, guzy, ogniska zakażenia (np. przy bólu zęba), otwarte rany, choroby weneryczne, padaczka, jaskra, stulejka, impotencja, daltonizm, skłonność do krwawień, niektóre choroby skóry, nerek, wątroby, układu krążenia, niedokrwistość, ciąża (szczególnie powikłana zatruciem pokarmowym albo niedokrwistością) oraz zaburzenia wydzielania wewnętrznego.

Polecane wideo

Komentarze (11)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 12.09.2013 21:41
sauna jest dobra dla osób z nadciśnieniem, ale nie powinny korzystać z niej osoby z nadciśnieniem?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2013 17:52
Mam anemię, zawsze jak jestem na basenie to z sauny korzystam. Dlaczego nie powinnam?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2013 17:50
Najpierw czytamy "pozwala odpocząć po intensywnych wysiłku fizycznym" a potem: "Błędem jest korzystanie z sauny po wysiłku fizycznym".
zobacz odpowiedzi (1)
amn (Ocena: 5) 25.08.2013 15:58
Ja niestety nie mogę korzystać z sauny,bo mam problemy z naczynkami tzn. mi pękają;(
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2013 11:25
'Sauna (...) pozwala odpocząć po intensywnym wysiłku fizycznym' 'Błędem jest korzystanie z sauny po wysiłku fizycznym' to jak w koncu jest? jest to błedem czy jednak pozwala odpoczac? ;)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie