Co dziesiąta z nas jest uczulona na nasienie. ALERGIA NA SPERMĘ bywa niebezpieczna!

Zagrożonych kobiet jest więcej niż sądzono. Kontakt z alergenem może się skończyć wstrząsem anafilaktycznym.
Co dziesiąta z nas jest uczulona na nasienie. ALERGIA NA SPERMĘ bywa niebezpieczna!
14.06.2013

Współcześnie alergie nie powinny nikogo dziwić. Szacuje się, że już za 10-20 lat większość ludzi na świecie będzie na coś uczulonych. Pyłki kwiatów, pokarmy, składniki leków... Lista potencjalnie groźnych substancji jest naprawdę spora. Od jakiegoś czasu wiadomo, że znajduje się na niej także męskie nasienie. Do tej pory naukowcy przewidywali, że alergia na spermę może dotyczyć co najwyżej 5 procent kobiet. Okazuje się, że zagrożonych może być ponad dwukrotnie więcej!

Z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Manchester Metropolitan University wynika, że problem może dotyczyć nawet 12 procent z nas. Nie jest to jednak alergia w tradycyjnym rozumieniu, gdyż w języku naukowców brak tolerancji organizmu dla spermy nazywany jest nadwrażliwością na spermę. Niech jednak nikogo nie zwiedzie ta delikatna terminologia. W skrajnych przypadkach kontakt uczulonej kobiety z męskim nasieniem może się skończyć nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Skutecznym środkiem zapobiegawczym jest... powstrzymywanie się od uprawiania seksu, ale to na szczęście nie jedyne rozwiązanie. Równie dobrze sprawdza się tradycyjna prezerwatywa, która uniemożliwia kontakt kobiety z nasieniem. To jednak rozwiązanie nie dla każdego, bo kontakt taki jest niezbędny jeśli staramy się dziecko. Jeśli wcześniej doszło np. do wstrząsu anafilaktycznego, nie można ryzykować ponownie. Możliwe jest laboratoryjne wyodrębnienie ze spermy niepożądanych w tym przypadku składników i zaaplikowanie wyłącznie części niezbędnej do zapłodnienia.

Najważniejsze jest to, by nie wstydzić się tego problemu. Jeśli cokolwiek wskazuje na to, że cierpisz na tego typu alergię, pod żadnym pozorem nie ukrywaj tego przed lekarzem. Współczesny stan wiedzy nie pozwala na leczenie tego problemu, ale sama diagnoza jest bardzo ważna. Naukowcy badający to zjawisko mają nadzieję, że ich raport pozytywnie wpłynie na komfort życia kobiet na całym świecie.

Okazuje się także, że najbardziej skłonne do tej niezwykłej alergii są młode kobiety, zazwyczaj w wieku 20-30 lat. Nieprzyjemne objawy mogą wystąpić natychmiast (czyli w czasie stosunku) lub nawet godzinę później. Wśród nich wymienia się zdenerwowanie, silne swędzenie miejsca narażonego na kontakt z alergenem, wypryski skórne, a także ból towarzyszący oddawaniu moczu. O ile większość z nich można połączyć z ewentualnym uczuleniem, tak irytację już nie tak łatwo. Jeśli więc wbrew obiektywnym powodom po stosunku bywasz bardzo rozdrażniona, powinnaś wziąć to pod uwagę.

Rozpoznanie nie jest wcale proste. Wciąż wielu lekarzy myli reakcję alergiczną na nasienie z uczuleniem na inne substancje, a ewentualne problemy skórne narządów rodnych – z chorobami przenoszonymi drogą płciową. W czasie badań nad tym zjawiskiem naukowcy przeprowadzili testy skórne, których wyniki nie mogą być dla nas pocieszające. Wynika z nich, że reakcję alergiczną wywołują np. białka nazywane glikoproteinami, a to oznacza, że kobieta uczulona na nasienie jednego mężczyzny, musi się liczyć z takimi samymi objawami w przypadku każdego innego partnera. Wcześniej sądzono, że problem dotyczy spermy konkretnego mężczyzny.

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2013 21:55
Ja po każdym seksie oralnym, kiedy połykam spermę partnera, mam problemy żołądkowe typu wzdęcia, rozwolnienie. Czy któraś z Was ma też podobne dolegliwości?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2013 13:15
Ja miała takie uczulenie jak stosowałam plastry antykoncepcyjne nagle nie wiedzieć czemu miałam straszną wysypkę na nogach albo na brzuchu, która na szczęście szybko schodziła, lekarz powiedział, że to nic i kazał mi wapno pić, ale jakoś tak się stało, że zamieniłam plastry na gumki i nie mam tej wysypki nawet jak moja skóra np. na brzuchu, czy piersiach zetknie się z nasieniem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2013 10:03
skad ja to znam, niestety trafilo na mnie, czasem objawy sa mniejsze, czasem wieksze ale zawsze mi towarzysza. bol po stosunku nie do zniesienia
zobacz odpowiedzi (2)
mężatka (Ocena: 5) 14.06.2013 08:09
U mnie występuje swędzenie................od razu po seksie muszę się umyć. Strasznie swędzi..........CZY TO BĘDZIE UCZULENIE? Noi w życiu jedynym moim partnerem seksualnym jest był i będzie mój mąż. CZY POWINNAM SIĘ ZBADAĆ? JAK BĘDĘ UCZULONA TO CO? NIE BĘDZIEMY MOGLI SIĘ KOCHAĆ?..........a planujemy drugie dzidzi.....i muszę jakoś przeżyć to straszliwe swędzenie.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2013 05:56
znam taką kobietę, naprawdę grubo z tym, nie mogła mieć dziecka w naturalny sposób i nie było stać ja na in vitro, dlatego adoptowali dziewczynkę. w sumie dobrze, ze jakies dziecko znalazło dom, ale wiadomo to bardzo boli jak nie możesz sama mieć własnego dziecka..
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie