KROK PO KROKU: Jak prawidłowo myć zęby?

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda… Czy to wystarczy, aby twoje dziąsła były zdrowe, a zęby czyste, mocne i śnieżnobiałe?
KROK PO KROKU: Jak prawidłowo myć zęby?
17.11.2008

Staranna higiena jamy ustnej pozwala nam cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, czystymi, zdrowymi zębami i świeżym oddechem. Jednak mycie zębów to dużo bardziej skomplikowany rytuał niż nam się wydaje. Nasz zaprzyjaźniony lekarz stomatolog zdradza nam, jak robić to prawidłowo:

1. Wybieraj szczoteczki o średniej twardości, ponieważ lepiej ścierają nalot. Jeśli jednak walczysz z nadwrażliwością zębów i dziąseł, używaj szczoteczek z miękkim włosiem.

2. Zdecydowanie lepiej niż szczoteczki tradycyjne sprawdzają się te elektryczne. Rewelacyjnie usuwają nalot i skuteczniej docierają do szczelin międzyzębowych.

3. Przed każdym myciem zębów należy użyć nici dentystycznej, która pomoże pozbyć się wszystkich resztek z przestrzeni międzyzębowych. Jest to szczególnie ważna czynność, ponieważ szczotkowanie usuwa tylko 60% płytki nazębnej!

4. Istnieją trzy główne metody czyszczenia zębów:

Metoda okrężna – główkę szczoteczki ustawiamy prostopadle do oczyszczanej linii zębów i szczotkujemy je kolistymi ruchami.

Metoda wymiatająca – główkę szczoteczki ustawiamy pod kątem 45 stopni i wykonujemy nią małe, okrężne ruchy przy dziąsłach, a następnie wymiatające od dołu do góry i na odwrót, od góry do dołu.

Szorowanie – szczoteczkę przesuwamy poziomo, kolejno po wszystkich zębach, również przy linii granicznej z dziąsłami.

5. Po umyciu zębów dokładnie płuczemy jamę ustną wodą. Inaczej pozostaną tam bakterie i resztki pasty.

6. Co drugi lub trzeci dzień, po każdym szczotkowaniu, płuczemy zęby specjalnie do tego przeznaczonym płynem (do codziennego użytku stosuj płukanki z mniejszą dawką fluoru).

Pamiętaj! Guma do żucia nie może zastąpić szczotkowania zębów, a jedynie wspomóc działanie pasty. Najlepiej wybieraj gumy bez cukru, z zawartością ksylitolu, który chroni zęby przed atakiem niebezpiecznych kwasów i działa silnie antybakteryjnie.

Polecane wideo

Komentarze (97)

Ocena: 4.95 / 5
Katarzyna (Ocena: 4) 15.05.2018 16:20
Warto do pielęgnacji włączyć również dobry wszechstronnie działający płyn do płukania jamy ustnej, np.: https://www.listerine.pl/pC582yn-do-pC582ukania-jamy-ustnej/pC582yn-do-pC582ukania-jamy-ustnej-listerine-total-care-
odpowiedz
amanda52 (Ocena: 5) 07.11.2017 15:59
Ile ja w życiu poznałam teorii na temat prawidłowego mycia zębów. Niektóre to aż po prostu zwalały z nóg. Na szczęście jestem teraz pod opieką jednego dentysty z Dental Park w Modlniczce i stosuję jedną, dobrą metodę. A mój uśmiech wygląda super.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 25.09.2014 17:19
Chciałam coś powiedzieć. Byłam u dentysty prywatnie i jak zapytał się mnie jak myję zęby to pokazałam ,że właśnie poziomo. A tak tylko ścieracie zęby, i w ogóle nie usuwacie brudu. A więc szczotkuję zęby się pionowo góra dól zasuwacie szczoteczką. Ale jak kto woli. ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2014 13:16
za rady* sorry
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.07.2014 13:15
Dzięki za radę napewno mi się to przyda!! :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie