Jak pokonać senność?

Jedna z was zadała nam to bardzo istotne pytanie. Przedstawiamy przepis na energetyczny doping oraz ostrzegamy przed niebezpiecznymi chorobami związanymi z sennością.
Jak pokonać senność?
02.11.2008

„Witam!

Piszę do Was, bo mam problem. Od jakiegoś czasu potrzebuję dużo snu. Zasypiam ok 23, budzę się po 6. Gdy wracam ze szkoły ok 15.30 jem obiad i najczęściej idę spać, bo nic nie mogę zdziałać. Tak samo na lekcjach, obniżyłam się w nauce, ponieważ głównie wynoszę dużo z lekcji, a dlatego, że ciągle chce mi się spać, nie skupiam się na tym, co mówią nauczyciele. W dodatku wieczorami i po popołudniowym śnie, który trwa nawet do 3 godzin, mam straszą chęć na słodycze i jak nie zjem nic słodkiego, jest mi po prostu źle. Nie wiem czy to coś poważnego, dlatego chciałabym, abyście pomogli mi dowiedzieć się coś na ten temat i doradzili, co mam robić.

Serdecznie pozdrawiam całą redakcję oraz czytelników Papilota ;)

Marrrffffaaa”

Niekiedy, szczególnie gdy mamy przed sobą ciężkie zadanie, nadmierna senność może wiązać się z dyskomfortem porównywalnym z bezsennością. Dorosłemu człowiekowi powinno w zupełności wystarczać około 8 godzin snu na dobę. W okresie jesiennym, kiedy jesteśmy wrażliwsi na sezonowe depresje, możemy odczuwać głęboką niechęć przed porannym wstawaniem i mieć kłopot z wytrzymaniem na pełnych obrotach do późnych godzin nocnych. Wiąże się to z naturalną reakcją naszego organizmu na wcześnie zapadający zmrok. Są jednak sposoby, aby wskrzesić w nas energię i chęć do życia.

Odpowiednia dieta

Głód powoduje senność, więc powinniśmy spożywać produkty bogate w substancje odżywcze, które dodają energii. Słodycze nie są jednak dobrym wyborem - podwyższają poziom cukru we krwi na krótko i tylko pobudzają apetyt. Lepiej zaufać bananom, które zawierają tryptofan - aminokwas, który przekształca się w hormon szczęścia. Godne polecenia są także sardynki, pestki dyni oraz soczewica - bogate w żelazo. W ostateczności, można sięgnąć po czekoladę.

Pobudzające herbatki

Zamiast kawy, która źle wpływa na cerę, sięgnij po herbatki pobudzające i dodające energii. W ich składzie zwykle znajdziemy guaranę. Inną substancją pobudzającą, ale nie uzależniającą, jest mateina. Najbogatszym jej źródłem jest herbata Yerba Mate - napar z ostrokrzewu paragwajskiego.

Łagodne środki ziołowe

Zniwelują senność oraz wzmocnią odporność. Co to takiego? Preparaty z żeń-szeniem, dostępne w każdej aptece.

Krótka gimnastyka

Gdy poczujesz, że oto zbliża się atak senności, wykonaj kilka szybkich, energicznych ćwiczeń - skłony, przysiady, wymachy rękami, etc. Znajdź też chwilę na dotleniający mózg spacer. Przeczytajcie, jak ćwiczyć w biurze, w artykule Biurowy fitness dla pracoholiczek.

Uwaga: Senności nie wolno bagatelizować, ponieważ może być objawem wielu chorób! Jeśli mimo zastosowania powyższych rad ospałość nadal nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który zleci wykonanie badań, żeby wykluczyć między innymi cukrzycę, stwardnienie rozsiane, schorzenia nerek czy nawet narkolepsję.

Naszej Czytelniczce sugerujemy wizytę u lekarza, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na cukrzycę. To poważna, cywilizacyjna choroba, o której więcej przeczytacie tutaj. A tu znajdziecie dietę cukrzycową.

Czekamy na Wasze listy pod adresem redakcja(at)papilot.pl.

Polecane wideo

Komentarze (134)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2015 19:47
Też przez to przechodziłam…. byłam załamana, nic mi się nie chciało, ciągle bym spała…. Pomogło mi oczyszczenie aury ze strony energiaduchowa.pl , po takim zabiegu stanęłam na nogi i znowu zaczęłam się starać, aby moje życie szło w odpowiednim kierunku.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2015 20:44
Tak szczerze też mam problem z snem skórcz mięśni brzusznnych mam . Często jem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2015 20:37
Jedz pasztet będziesz silna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2015 20:36
Kupa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2009 19:00
również wciąż jestem senna. kiedyś myślałam,że to przez to,że się nie wysypiam. spałam po trzy,cztery godziny w nocy-potem odsypiałam za dnia. i tak się wlokło przez parę miesięcy. jednak teraz wszystko z trybem zasypiania jest wporządku. chodzę spać o regularnej godzinie (ok 22). budzę się o 7. mimo to wciąż jestem senna, często zasypiam nawet na lekcjach! otoczenie zauważyło że nie jestem całkiem ,,ok,, i dziś byłam na pobraniu krwi. wyniki już niedługo, sama podejrzewam poprostu anemię.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie