Wstydliwy problem – zapalenie pęcherza

Jesienią nietrudno o infekcję dróg moczowych. Istnieją jednak skuteczne sposoby na uniknięcie tej nieprzyjemnej dolegliwości oraz metody jej leczenia, jeśli już się przydarzy.
Wstydliwy problem – zapalenie pęcherza
26.10.2008

Zaczyna się dość niepozornie – częściej oddajemy mocz, boli nas brzuch, skarżymy się na złe samopoczucie. Bardzo ważne, aby reagować już na pierwsze objawy infekcji dróg moczowych. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem prowadzić do zapalenia nerek i niepłodności.

Jak zapobiegać?

Przede wszystkim, pij dużo płynów - intensywne oczyszczanie dróg moczowych wypłukuje z organizmu bakterie. Szczególnie często sięgaj po sok żurawinowy, który redukuje liczebność i aktywność mikrobów w pęcherzu. Staraj się też nigdy nie zwlekać z opróżnianiem pęcherza, ponieważ bakterie mają wtedy więcej czasu na nadmierne rozmnażanie się. Przed infekcjami dróg moczowych chronią również specjalne ziołowe preparaty z apteki (np. Urosept). Pamiętaj, że ryzyko tego typu zapaleń wzrasta, gdy nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Podmywaj się więc rano i wieczorem, używając łagodnych żeli w płynie o kwaśnym ph. Zrezygnuj też z noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów oraz zbyt długich kąpieli w basenie.

Jak leczyć?

Jeśli zwykłym objawom infekcji towarzyszą wymioty, wysoka temperatura i krwawienia, od razu skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zaleci wykonanie dokładnych badań moczu (posiew i antybiogram), a na podstawie wyników dobierze odpowiedni antybiotyk.

W przypadku przewlekłych i nawracających infekcji dróg moczowych pomocna okazuje się produkowana na zamówienie „autoszczepionka”, powstała na bazie bakterii występujących w moczu pacjenta. Oprócz tego, dobre efekty przynosi stosowanie terapii fagowej. Wykorzystane w tej kuracji fagi są zupełnie nieszkodliwe dla organizmu i niszczą konkretne zarazki.

Polecane wideo

Komentarze (83)
Ocena: 5 / 5
Mailna (Ocena: 5) 24.08.2017 13:58
Przy zapaleniu pęcherza nie ma co bawić się w domorosłego szamana, tylko brać urofuraginum max i już. Po pierwszym dniu już nic mnie nie piekło, a po 7 dniach kuracji w ogóle zapomniałam o zapaleniu.
odpowiedz
Lawka (Ocena: 5) 08.08.2017 13:47
Tak jak koleżanka pisała niżej, zapalenie pęcherza nie jest niczym wstydliwym. Mogą je mieć częściej kobiety, ale zdarza się też mężczyznom. No, ale tabletka urofuraginum max brana codziennie przez 7 dni i po kłopocie :)
odpowiedz
Mira (Ocena: 5) 24.07.2017 16:49
Dla mnie zapalenie pęcherza to żaden wstydliwy problem, tylko naturalna rzecz. Ale fakt, lepiej to szybko wyleczyć niż bujać się z nim co miesiąc. Ja biorę tabletki z furazydyną, a do tego piję herbatkę z rumianku.
odpowiedz
marta (Ocena: 5) 19.11.2015 09:47
kiedyś się bardzo męczyłam z zapaleniem pęcherza, był to nieodłączny element każdych wakacji, teraz wole temu zapobiegać, wiec biorę żurascin uro z ekstraktem z żurawiny i pokrzywy, faktycznie nie muszę już się martwić o pęcherz :)
odpowiedz
roksana (Ocena: 5) 12.11.2015 13:09
Faktycznie najlepsza żurawina! Gdy byłam w ciąży zaczęłam brać pregnofer uro, który też zawiera żurawinę a do tego kolendre. Ani razu nie zdarzyło mi się zachorować na zapalenie pęcherza :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie