Co robić w razie zatrucia?

Alkohol, grzyby, tlenek węgla, e-papieros... Co robić, kiedy sobie zaszkodzimy?
Co robić w razie zatrucia?
09.05.2012

Zatrucia pozostają jedną z częstszych przyczyn nagłego zatrzymania krążenia w grupie osób poniżej 40. roku życia. To właśnie z powodu ostrego zatrucia do polskich szpitali co roku trafia kilka tysięcy pacjentów, a kilkaset umiera. „Większość zatruć zamierzonych stanowią wśród dorosłych próby samobójcze. Zatrucia przypadkowe wynikają zaś z niezamierzonego użycia bądź spożycia substancji trującej. Są one szczególnie częste wśród dzieci, dlatego należy unikać pozostawiania substancji niebezpiecznych w ich zasięgu, a tym bardziej nie przelewać czy przesypywać takich substancji do opakowań po produktach spożywczych bez uprzedniej zmiany oznakowania” – informują Tomasz Sanak, specjalista ratownictwa medycznego i Maja Grzanka, instruktor pierwszej pomocy w informatorze poświęconym zatruciom oraz zasadom udzielania pierwszej pomocy. Jak zatem postępować w przypadku zatrucia?

Zatrucie pokarmowe

To gwałtowne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, zwykle objawiające się biegunką i wymiotami. Obserwuje się je w krótkim czasie po spożyciu żywności skażonej drobnoustrojami lub trującymi substancjami chemicznymi. Do najczęściej spotykanych zatruć pokarmowych należą te wywołane przez bakterie – pałeczki Salmonella. Najczęstszym nośnikiem pałeczek są produkty zawierające surowe jajka (domowe kremy, majonezy, lody) oraz rozdrobnione przetwory mięsne (pasztety, pierogi). Często spotykane jest również gronkowcowe zatrucie pokarmowe czy zatrucie jadem kiełbasianym.

Działanie: w pierwszych godzinach od wystąpienia objawów należy przede wszystkim pić dużo wody lub herbaty i zastosować głodówkę. Toksyny bakteryjne pochłania węgiel medyczny, aby jednak działał, trzeba wziąć nawet do 40 tabletek na dobę. Jeśli objawy zatrucia pokarmowego nie miną w ciągu 24 godzin, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza (lub na pogotowie).

Zatrucie

Zatrucie tlenkiem węgla (czadem)

To bezbarwny, bezzapachowy gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania gazu ziemnego, węgla czy koksu. „Tlenek węgla łączy się z hemoglobiną, tworząc karboksyhemoglobinę, która traci zdolność przenoszenia tlenu do tkanek” – zwracają uwagę Tomasz Sanak i Maja Grzanka. Najczęściej występują bóle i zawroty głowy, poza tym nudności, osłabienie, zaburzenia równowagi, sinoblada skóra (chociaż w najcięższych zatruciach jest żywoczerwona). Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera. Tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. Jak informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, czad to gaz silnie trujący i nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim się rozprzestrzenia. O dramacie na Podkarpaciu przeczytasz tutaj.

Działanie: najważniejsze w zatruciu czadem jest jak najszybsze usunięcie poszkodowanego ze skażonego pomieszczenia. Należy rozluźnić poszkodowanemu ubranie i wezwać służby ratownicze. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Zatrucie e-papierosem

Popularne e-papierosy działają na zasadzie inhalacji. A nawet niewielka ilość wdychanej nikotyny może doprowadzić do zatrucia. Wystarczy kilka sekund, żeby nikotyna zaczęła działać. Typowe objawy zatrucia to: wymioty, biegunka, zmęczenie, halucynacje, myślotok, utrata przytomności, a w skrajnych przypadkach nawet zgon. Dlatego e-papierosy należy przechowywać z dala od dzieci i zwierząt, a przy uzupełnianiu kartridży, robić to powoli, spokojnie i warunkach zapewniających pełne bezpieczeństwo. Ważne, by nikotyna nie dostała się na skórę.

Działanie: pierwsza pomoc polega przede wszystkim na odcięciu się od źródła zatrucia –odstawienie papierosa. Jeżeli nikotyna dostała się na skórę, to miejsce trzeba jak najszybciej przemyć mydłem. Domowym sposobem na zatrucie e-papierosem jest wypicie mocnej herbaty, jednak każdy przypadek należy traktować bardzo poważnie i najlepiej jak najszybciej wezwać lekarza.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

DZISIAJ IMPREZA? Uważaj na drinki, bo mogą zawierać groźne bakterie! (Fuj!)

Zanim sięgniesz po drinka, przeczytaj ten artykuł.

Dekalog zdrowia palaczki

Palisz? Dbaj o siebie ze szczególną troską!

Zatrucie

Zatrucie alkoholem

„Objawy zatrucia alkoholami zależą od spożytej dawki i obejmują: pobudzenie, nudności, wymioty, ból brzucha, ból i zawroty głowy, oczopląs, zaburzenia koncentracji, zaburzenia oddychania czy hipotermię. Powikłaniem ciężkiego zatrucia może być zachłyśnięcie lub nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego” – alarmują Tomasz Sanak i Maja Grzanka. Typowa jest również śpiączka, drgawki czy senność. Najczęstsze zatrucia to: zatrucie alkoholem etylowym, metylowym, izopropylowym, propylowym czy alkoholem wyższym (rozpuszczalniki przemysłowe). O zatruciu alkoholowym piszemy również tutaj.

Działanie: osobę, która zatruła się alkoholem, powinno się ułożyć w pozycji bezpiecznej na boku. Trzeba natychmiast wezwać lekarza, ponieważ leczenie musi przebiegać wyłącznie w warunkach szpitalnych. Przy zatruciu alkoholem wywoływanie wymiotów ma sens wyłącznie we wczesnym okresie zatrucia.

Zatrucie grzybami

Jest wyjątkowo podstępne. Objawy nie występują od razu, ale dopiero po kilkunastu godzinach lub nawet po kilku dniach i są nie tyle znakiem spożycia trucizny, ale uszkodzenia narządów wewnętrznych (wątroby, nerek czy ośrodkowego układu nerwowego). Statystyki mówią, że co drugie zatrute grzybami dziecko umiera (o chłopcu, który zatruł się muchomorem, przeczytasz w osobnym tekście). Objawy zatrucia grzybami uzależnione są od typu substancji trującej, która znajduje się w danym gatunku, a także od liczby spożytych grzybów. Typowe objawy zatrucia np. borowikiem szatanem czy tęgoskórem to silny ból brzucha, zaburzanie żołądkowe, biegunka, gorączka czy wymioty. Przy zatruciu muchomorem sromotnikowym (objawy mogą się pojawić nawet po 48 godzinach) występuje skąpomocz, żółtaczka, skaza kwrotoczna, ostra niewydolność nerek i wątroby.

Działanie: przy zatruciu grzybami należy wywołać wymioty, a następnie zabezpieczyć wymiociny i resztki potrawy grzybowej do badania mykologicznego. Trzeba niezwłoczne wezwać lekarza lub zgłosić się do szpitala.

Polecane wideo

Komentarze (17)
Ocena: 5 / 5
mania (Ocena: 5) 22.12.2014 09:16
przy pierwszych objawach należy zacząć przyjmować orsalit i probiotyki żeby uzupełnić elektrolity-bo najgroźniejsze jest odwodnienia.Później można zacząć działać dietą i szukać przyczyny.Ale nawadnianie to podstawa.
odpowiedz
Jaga (Ocena: 5) 31.03.2014 20:00
Niedawno temat zatruć był u mnie bardzo aktualny. Nawet nie wiem czym się zatrułam ale odczułam to znacznie. Cały dzień mnie męczyło. Na szczęście po węglu leczniczym i dużej ilości orsalitu nutris uspokoiło się. Później dorzuciłam jeszcze probiotyki do tego i pomogło
odpowiedz
asia (Ocena: 5) 26.02.2014 21:38
przy zatruciu lepiej nie zatrzymywać w organizmie tego co go zatruwa, warto zastosować odpowiednią lekką dietę, do tego dużo picia a najlepiej orsalit płyn nawadniający który skutecznie uzupełni utraconą wodę i elektrolity
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.02.2013 22:04
mnie na szczęscie do tej pory przytrafiło się tylko zatrucie pokarmowe, na szczescie też znam juz lactoral, probiotyk do picia który szybko radzi sobie z biegunką, reguluje pracę układu pokarmowego przez co skraca czas jej trwania
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.01.2013 00:05
hej czy ktoś się orientuje co oznaczają zielone wymioty ? Nie jestem ale w ciąży ...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie