Drastyczne metody na palaczy

Zamieszczanie na paczkach papierosów zdjęć zdeformowanych i zainfekowanych w wyniku palenia narządów jest niesmaczne, ale skuteczne.
Drastyczne metody na palaczy
13.10.2008

Kolejnym państwem, które nakazało umieszczać na paczkach papierosów makabryczne zdjęcia, jest Wielka Brytania. Od 1 października na każdej paczce musi znajdować się drastyczna fotografia. Do wyboru są: płuca przeżarte dymem tytoniowym, zepsute zęby, krtań zniszczona przez raka, a nawet nieboszczyk w trumnie.

Według sir Liama Donaldsona z brytyjskiego parlamentu, choćby jedna osoba, która rzuciła nałóg albo nie sięgnęła po papierosy przez zdjęcia, jest sukcesem.

Entuzjazmu parlamentarzystów w związku z nową kampanią nie podzielają członkowie lobby tytoniowego „Forest":

„Oczywiście, że jesteśmy za tym, aby uświadamiano ludziom, jakie konsekwencje i zagrożenia niesie ze sobą ta przyjemność. Jednak zdjęcia są zbyt drastyczne, a ich publikowanie to próba zmuszenia klientów, aby przestali kupować w pełni legalny produkt" („La Vanguardia", tłum. Onet.pl).

Jednak, jak pokazują badania, siła oddziaływania makabrycznych zdjęć jest bardzo duża. Jako pierwsza na taki krok w kampanii antynikotynowej zdecydowała się w 2001 roku Kanada. W następstwie okazało się, że 31 procent rzucających palenie, jako powód rezygnacji z nałogu podawało zdjęcia z paczek. Po Kanadzie, na takie drastyczne posunięcie w walce z uzależnieniami zdecydowały się kolejne państwa: Australia, Brazylia, Wenezuela, Singapur, Indie, Nowa Zelandia, Urugwaj i Tajlandia. Pierwszym krajem europejskim, który poszedł w ich ślady, jest Wielka Brytania.

Przeciwnicy palenia chcą, aby zdjęcia co jakiś czas zmieniać na bardziej drastyczne, tak by nie opatrzyły się palaczom. Chcieliby też, aby na paczkach nie były eksponowane marki papierosów, a fotografie z tyłu paczki przerzucić na przód.

Warto zwrócić uwagę, że palenie powoduje najwięcej przedwczesnych zgonów. W samej Wielkiej Brytanii z powodu nałogu umiera rocznie 87 tysięcy osób (rak płuc, choroby serca i układu oddechowego).

Może i kampania jest brutalna, ale niesamowicie skuteczna. Patrząc na wyniki innych działań prewencyjnych i uświadamiających, drastyczne zdjęcia powinny trafić na paczki papierosów w Polsce.

Polecane wideo

Komentarze (226)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.02.2011 19:24
Sama kiedys palilam i wiem dobrze ze obrazek nie nakloni nalogowego palacza do rzucenia papierosow ale moze chociaz nakloni go do ograniczenia ich...w moim przypadku z nalogiem pomogla mi ciaza i jestem szczesliwa ze tak sie stalo(bylam czesto na siebie zla ze taka mala rzecz ma na demna wladze ale to juz koniec) kazdemu palaczowi zycze aby i on kiedys mogl papierosowi powiedziec nie
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 21.02.2011 15:37
jejku to powinny zobaczyć dziewczyny z rynku
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.02.2011 14:03
najgorsze sa te palace kobiety ktore sa w ciazy na wlasne zyczenie krzywdza wlasne nie narodzone dzieci a potem płacza ze ich maluchy choruja albo umieraja to definitywnie ich i tylko ich wina
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2009 20:16
myśle że większość palaczy widziało takie zdjęcia, nic to nie da jeśli będą je codziennie widzieć na paczkach szlugów ale ciekawe te zjdęcia co taką dziure gościu ma w twarzy xD
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.01.2009 10:58
[quote="Gosc"]ide zajarać z wrażenia:P[/quote] haha :D nie, no ja nie palę i się bardzo z tego cieszę :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie