Masaż dobry na wszystko: Zmysłowy, ciążowy & przeciwbólowy (Musisz poznać techniki!)

Prawidłowo wykonany masaż ma działanie zdrowotne, odprężające i relaksujące. Sprawdź najlepsze techniki.
Masaż dobry na wszystko: Zmysłowy, ciążowy & przeciwbólowy (Musisz poznać techniki!)
19.03.2012

Historia masażu wywodzi się ze starożytności. Wtedy pełnił on funkcję uzupełniającą obrzędy religijne, związany był również z medycyną ludową. W XVI wieku masaż został uznany za oficjalną metodę leczenia. Warto wiedzieć, że istotny wpływ na rozpropagowanie masażu miała polska myśl naukowa. Dzięki publikacjom lekarza Izydora Zabłudowskiego masaż był traktowany na równi z innymi działami wiedzy medycznej. Masaż może działać leczniczo, relaksacyjnie, niekiedy także przygotowuje mięśnie do wysiłku. Rodzajów masażu jest bardzo dużo i wciąż ich przybywa. Do tych najpopularniejszych należy masaż klasyczny, sportowy, erotyczny, tkanek głębokich, punktowy, tajski, poprzeczny, osteopatyczny, manualny drenaż limfatyczny czy izometryczny. Warto jednak zauważyć, że coraz częściej konkretne techniki masażu uzupełniane są innymi.

Masaż klasyczny

Adam Zborowski, autor poradnika Masaż klasyczny twierdzi, że spośród wszystkich znanych metod masażu jest on najskuteczniejszy w leczeniu chorób narządu ruchu. Ale tradycyjny masaż polecany jest zarówno kobietom, jak i mężczyznom w każdym wieku, zwłaszcza tym, którzy chcą zatroszczyć się o swoje zdrowie. Masażem klasycznym można poprawić kondycję skóry i jej wygląd, metabolizm, usprawnić układ krążenia, wzmocnić stawy, rozluźnić napięte mięśnie czy po prostu się zrelaksować. Ta forma masażu bywa również doskonałym rozwiązaniem w przypadku sztywności karku, problemów z plecami czy szyją, a nawet migreny. Już po jednej sesji poczujesz się pełna energii, wrócą siły witalne, uzyskasz harmonię duszy i ciała. Najlepsze efekty daje jednak systematyczny masaż.

masaż

Masaż w ciąży

Kluczową rolę pełni masaż w ciąży, zwłaszcza że właśnie w tym okresie dość często występują dolegliwości wywołane nieprawidłową statyką ciała, np. bóle w okolicy lędźwiowej lub krzyżowej, nocne skurcze stóp, ud czy łydek. – W takich przypadkach oprócz normalnej gimnastyki wskazany jest masaż miejscowy połączony z ćwiczeniami rozluźniającymi. Może wykonać go sama ciężarna kobieta lub przy pomocy np. męża – twierdzi Bożena Karpińska w poradniku Zdrowie kobiety. Przy bólach krzyża stosuje się pozycję w klęku podpartym: wykonujemy wtedy elastyczne ruchy kręgosłupa połączone z oddechami. Następnie osoba pomagająca okrężnymi ruchami masuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Pamiętajmy, że masaż nóg musi być skierowany w stronę serca. Jak twierdzi Bożena Karpińska, może być to głaskanie, klepanie czy miękkie ugniatanie. Ważny jest również masaż stóp połączony z ruchem kości stępu i śródstopia. Należy pamiętać o wykonywaniu codziennego masażu skóry brzucha.

Masaż na bóle brzucha

Taki masaż pozwoli uniknąć rozstępów. Ale masaż brzucha jest równie dobry na dolegliwości menstruacyjne czy żołądkowe. W tym pierwszym przypadku masaż usprawni przepływ krwi. Najpierw należy mocno ugniatać ciało w bocznej okolicy lędźwiowej, następnie delikatnie uderzać pięściami to samo miejsce. Masuj i ugniataj środkową linię podbrzusza. Dłonie można umieścić po obydwu stronach pępka i przesuwać je ruchami góra-dół po dolnej części brzucha. Teraz połóż jedną dłoń na drugiej i delikatnie masuj brzuch poniżej pępka. Jeśli boli cię brzuch z innego powodu, połóż się na podłodze i zacznij masować podbrzusze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Supertechnika: wypchnij brzuch w górę, najwyżej jak potrafisz i wytrzymaj kilka sekund. Następnie rozluźnij mięśnie brzucha, poczekaj chwilkę i wciągnij brzuch. Wytrzymaj przez kilka sekund. Znowu rozluźnij mięśnie brzucha. Taki nietypowy masaż wykonuj przez trzy minuty.

masaż

Masaż zmysłowy

Nieco inną rolę pełni masaż zmysłowy, czyli erotyczny. – To idealna metoda, aby rozpieszczać swój zmysł dotyku, a jednocześnie skuteczny sposób na wywołanie pobudzenia. I to bez względu na to, czy masujesz, czy jesteś masowana – twierdzi dr Amy Cooper, autorka poradnika o seksualności. Zdaniem specjalistki lekki dotyk z użyciem oliwki lub balsamu na delikatnej, nagiej skórze kochanka to niemal pewny sposób, aby krew w nim zgęstniała. Działający na zmysły masaż pozwoli twojemu partnerowi rozluźnić się i poczuć się dobrze we własnej skórze. – Podczas masowania pamiętaj, żeby cały czas sprawdzać, czy osobie masowanej odpowiada tempo i ucisk, jaki stosujesz. Twój dotyk powinien być w miarę lekki, gładki i płynny. Bez względu na to, czy osoba masowana zacznie pod twoimi dłońmi wić się w erotycznej żądzy, czy zupełnie się odpręży, twój dotyk powinien być przede wszystkim doznaniem zmysłowym – podkreśla dr Amy Cooper.

Do masażu zmysłowego można użyć m.in. oliwki, sznura pereł, jedwabnej apaszki czy piórek.

Masaż dzieci

Masować warto także dzieci, zwłaszcza maluchy. Dotyk mamy na pewno wyciszy malca i sprawi, że niemowlę będzie rozwijało się w zdrowiu. Najpierw wymasuj plecki dziecka, a potem brzuszek, klatkę piersiową i nóżki. Podczas masowania pleców maluszka, delikatnie przesuwaj dłonie od pośladków ku górze. Na środku plecków oraz po bokach zataczaj kółka: zaczynaj od dużych, stopniowo przechodząc do coraz mniejszych. Przy masażu od barków w stronę pośladków można zdecydować się na zygzakowaty ruch dłoni. Przy masażu brzuszka malucha, dłonie należy najpierw kierować na boki, a potem ku górze i na dół. Opuszkami palców jednej dłoni możesz również zataczać kółka zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół pępuszka niemowlaka. Nóżki również masuje się, poruszając dłońmi na boki i przesuwając je ku górze. Podobne techniki stosuj w przypadku masażu klatki piersiowej dziecka.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Zmysłowy masaż całego ciała: Jak pieścić ukochanego?

Spraw, aby partner zakochał się w twoim dotyku.

VIDEO: Masaż i oklepywanie na POROST PIERSI (To sekretna technika GEJSZ!)

O tym pewnie nie miałaś pojęcia.

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.02.2016 17:17
Czy ktoś z Gdańska był w salonie masażu www.masazwgdansku.pl? Polecacie? Proszę o informacje :)
odpowiedz
alicja (Ocena: 5) 18.12.2012 18:50
ja znam świetny salon masażu w Warszawie. nazywa się Thai Sun. Masaże wykonują tam masażystki z Tajlandii, jest naprawdę świetny. polecam, sprawdźcie sami na thaisun.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2012 17:29
Lubisz zakupy? Nie chcesz przepłacać? Wejdź na naszą stronę internetowąwww.okazje-grupowe.com.pl znajdziesz wiele interesujących ofert przygotowanych specjalne dla Ciebie. www.okazje-grupowe.com.pl
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2012 14:28
Dokładnie zgadzam się z dziewczyną niżej. Masaż nie może być wykonywany przez kogoś, kto się na tym nie zna. Bo można pacjentowi jeszcze bardziej zaszkodzić. Nie po to masażyści mają tyle nauki z anatomii człowieka, żeby byle kto mógł wykonać to tak samo dobrze i poprawnie jak oni.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.03.2012 13:27
Masaż jest fantastyczny tak naprawdę na wszystko. Na każdy ból, na każdy problem. Pomaga się zrelaksować i odstresować. Od września robię kurs masażu klasycznego w Progresie i już swoje umiejętności sprawdzam na najbliższych. Są zachwyceni! Technik masażu jest wiele i tak naprawdę jak ktoś nie potrafi to nie powinien tego robić bo można drugiej osobie zrobić krzywdę. Chciałabym się zająć tym profesjonalnie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie