Syndrom ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY, czyli kiedy normalnie spisz, a ciągle marzysz o drzemce

Jeśli przesypiasz całą noc, a mimo to najchętniej nie wstawałabyś z łóżka, bądź czujna – organizm daje ci sygnał, że coś jest nie tak.
Syndrom ŚPIĄCEJ KRÓLEWNY, czyli kiedy normalnie spisz, a ciągle marzysz o drzemce
09.03.2012

Długość snu to indywidualna sprawa każdego człowieka. Potrzebna liczba godzin snu zmienia się wraz z wiekiem. Niemowlęta muszą spać nawet po 14 godzin, podczas gdy dziecko w wieku wczesnoszkolnym już tylko 10. Dorosłym między 19. a 30. rokiem życia wystarczy 7-8 godzin odpoczynku, a osobom w przedziale wiekowym 31-49 lat nie więcej niż 7. Z kolei emeryci powinni spać tylko przez 6 godzin, aby zregenerować siły i wypocząć.

Niekiedy jednak śpimy mocno przez całą noc, a potem przez cały dzień czujemy się senne. Popołudniu marzymy o drzemce, wieczorem zasypiamy przed telewizorem albo przy książce, a gdy rano dzwoni budzik… Właśnie. To znak, że z twoim organizmem coś się dzieje.

Walczymy z sennością

Spokojnie, słanianie się na nogach i permanentna ochota na drzemkę nie zawsze oznacza poważną chorobę. To naturalne, że zimą większość z nas czuje się osłabiona i traci energię. Niestety, nie możemy zapaść w sen zimowy i obudzić się dopiero na wiosnę. Również o tej porze roku typowa jest wzmożona senność: wszystko przez przesilenie. To sezonowe osłabienie możesz przezwyciężyć domowymi sposobami. Jakimi?

śpiąca królewna

- Dużo się ruszaj. To podstawa, zwłaszcza zimą, gdy opadamy z sił. Solidna porcja ruchu na świeżym powietrzu dotleni twój mózg i ciało. Nawet ćwiczenia w domu będą jak porządny kopniak i z pewnością skutecznie pobudzą organizm do funkcjonowania na najwyższych obrotach.

- Zapewnij sobie dużą dawkę światła, aby ograniczyć produkcję melatoniny, która działa „nasennie”. To kolejny powód, dla którego warto jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Ustaw łóżko tak, aby nad ranem budziły cię promienie słoneczne. Przebywaj w widnych pomieszczeniach. Unikaj pracy w półmroku, często wyglądaj przez okno – zwłaszcza podczas wykonywania obowiązków.

- Nad ranem obudzi cię szybki prysznic, najlepiej z naprzemiennie gorącą i zimną wodą. Ta czynność skutecznie pobudzi krążenie i sprawi, że natychmiast staniesz na nogi; szczególnie na początku wiosny.

- Jeśli czujesz, że musisz się zdrzemnąć, pozwól sobie na to. Ważne jednak, aby był to odpoczynek nie dłuższy niż 15-20 minut. W przeciwnym wypadku obudzisz się rozbita, a w nocy nie będziesz mogła usnąć.

- Postaw na zdrowie. Pij dużo mineralnej niegazowanej wody dziennie (co najmniej półtora, dwa litry), jedz kilka niedużych posiłków, sięgaj po warzywa i owoce. Nieodpowiednia dieta również może powodować senność. Dobrym rozwiązaniem jest picie herbaty z guaraną, która doda ci energii. Kawa? Jeśli nie możesz się bez niej obejść, powinno być jej maksymalnie pięć filiżanek dziennie. W osobnym tekście przeczytasz, co jeść, aby dodać sobie energii w senny dzień.

śpiąca królewna

Osoba cierpiąca na depresję może stracić zainteresowanie nauką czy pracą, porzucić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia, zacząć tracić na wadze bądź przeciwnie – tyć. W depresji mogą pojawiać się myśli samobójcze czy próby targnięcia się na własne życie. Depresję leczy psychiatra.

Jeśli jesteś ciągle niewyspana i zasypiać w najmniej odpowiednich momentach (w pracy czy prowadząc samochód), a do tego masz problemy z koncentracją czy czujesz się ociężała, niewykluczone, że cierpisz na hipersomnię, czyli patologicznie wzmożoną senność, którą bezwzględnie trzeba leczyć.

Odpocznij!

Jeżeli chętnie przespałabyś cały dzień, przyczyny mogą być jeszcze inne – infekcje, uraz głowy, guzy mózgu, ciąża czy nadużywanie alkoholu. Niekiedy powód jest bardziej prozaiczny: senność zwykle towarzyszy przepracowaniu i przemęczeniu. Zatem zanim pójdziesz do specjalisty, odpocznij od codziennych obowiązków; weź urlop, zmień otoczenie na kilka dni. Pozwól organizmowi się zrelaksować. Na dobry sen skuteczne jest również wypicie szklanki ciepłego mleka przed położeniem się do łóżka. Śmiało sięgaj po preparaty ziołowe dostępne w aptekach, które pomogą ci wyspać się w nocy. Taki napar możesz przygotować również w domu na własną rękę. Będziesz potrzebować: po 15 g liści mięty i kopru włoskiego, 10 g kwiatu rumianku i 30 g kminku. Wszystkie składniki dobrze wymieszaj i zaparzaj po łyżeczce herbatki przez około 10 minut w niepełnej szklance wrzącej wody.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

Jak spać, żeby się wyspać?

To rady dla wszystkich śpiochów.

Jak wygodnie spać?

Metody, dzięki którym będziesz smacznie spała przez całą noc.

śpiąca królewna

Kiedy senność oznacza chorobę?

Zastosowałaś się do powyższych rad, a mimo to senność nie mija? W takim wypadku nie obędzie się bez wizyty u specjalisty. Nadmierna senność może bowiem oznaczać poważną dolegliwość, którą trzeba leczyć, np. anemię (niedokrwistość) czy niskie ciśnienie tętnicze. Niekiedy przyczyną nieodpartej potrzeby odpoczynku bywa niedoczynność tarczycy. Jeśli ospałości towarzyszy m.in. wzmożone uczucie zimna, większa waga ciała, zaparcia, sucha skóra czy spowolniona akcja serca, niedoczynność tarczycy jest bardzo prawdopodobna. Stwierdza się ją na podstawie badania poziomu hormonów we krwi. Przyczyną senności może być również przewlekła mononukleoza, czyli zakaźna choroba wirusowa. Mogą jej towarzyszyć: gorączka, ból gardła i powiększenie węzłów chłonnych. Mononukleozę rozpoznaje się na podstawie badań laboratoryjnych: morfologii krwi i przeciwciał.

To może być cukrzyca albo depresja

Nadmierna senność niekiedy jest jednym z objawów zaburzenia gospodarki węglowodanowej, a to oznacza, że może występować w cukrzycy. Uwaga: jeżeli istnieje podejrzenie cukrzycy, należy wykonać doustną próbę obciążenia glukozą. To ważne, ponieważ nieleczona cukrzyca nierzadko wiąże się z wieloma powikłaniami ze strony nerek, serca czy oczu. Więcej o cukrzycy piszemy w oddzielnym artykule. Permanentna ochota na drzemkę może również być oznaką depresji, której towarzyszy spadek energii życiowej czy zaburzenia snu. Pojawia się wtedy poczucie beznadziei, smutku, winy, pesymizmu.

Polecane wideo

Komentarze (22)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 13.11.2015 23:54
Miewałam duże huśtawki nastrojów. Czasem nawet w ciagu jednego dnia potrafiłam poczuć się świetnie, a potem tragicznie. Nie wiedziałam kompletnie czym to jest spowodowane. Szukając sposobów na rozwiązanie tego problemu trafiłam na stronę moc-energii .pl gdzie zamówiłam oczyszczanie energetyczne. Już kilka dni po rytuale zaczęło być lepiej. Teraz czuję się dobrze przez większość czasu, zauważyłam że trudniej niż kiedyś jest mnie zdenerwować. Tak więc czasem nasze problemy tkwią w psychice, negatywnej energii która płynie przez nasze ciało i nie daje nam cieszyć się życiem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.03.2012 22:12
Haha uwielbiam wasz dział "medyczny", zawsze się można pośmiać :) co to jest "przewlekła" mononukleoza?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2012 22:12
Zastanawiam się, po co odsyłacze, typu ''Więcej o cukrzycy piszemy w oddzielnym artykule.'' jak i tak nie działa...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2012 17:09
niskiego cisnienia sie raczej nie leczy. moj internista zalecil mi duzo kawy i czesto alkohol, co jako studentka traktuje jako diete idealna:D a mam cisnienie (nawet podczas uprawiania sportu) maksymalnie 90/60, czasem 80/55.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.03.2012 15:55
wziac urlop? ciekawe kiedy,jesli sie jest uczennica
odpowiedz

Polecane dla Ciebie