Możesz oszukać migrenę!

Na razie nie ma jeszcze lekarstwa, które rozprawiłoby się z migreną raz na zawsze. Są jednak sposoby, dzięki którym ataki bólu będą lżejsze i rzadsze. Wypróbuj, a poczujesz ulgę.
Możesz oszukać migrenę!
05.10.2008

Migrena dręczy ponad 10 procent Polaków – najczęściej kobiety. Pierwsze ataki pojawiają się zwykle przed trzydziestką. Nie sposób je przeoczyć. Towarzyszy im bowiem szereg uciążliwych symptomów. Nim pojawi się ból, możesz odczuwać mdłości, stracić apetyt, bez powodu się pocić, denerwować czy mieć problemy z koncentracją. U niemal 20 procent chorych migrenę poprzedza tzw. aura, czyli zaburzenia wzroku (widzisz mroczki, zygzaki, kolorowe plamy, masz światłowstręt).

Uprzedź ból

Gdy tylko poczujesz, że zbliża się migrena, weź łagodzące ją leki.

W pigułce i kapsułce: Na tym etapie mogą okazać się skuteczne nawet środki bez recepty, np. Etopiryna (ok. 3 zł), Aspirin (tabletki musujące

w wersji 500 mg, ok. 8,50 zł) czy kapsułki Ibuprom Sprint Caps (ok. 8 zł).

Uwaga! Nie stosuj kilku preparatów naraz. Łączenie ich nie wzmocni przeciwbólowego efektu, może zaś prowadzić do przedawkowania. Jeśli dostępne bez recepty leki nie przynoszą ci ulgi, poproś lekarza o przepisanie silniejszych środków przeciwbólowych albo specyfików przeznaczonych specjalnie do leczenia migreny (zwierają tzw. tryptany i alkaloidy sporyszu).

Kuracja ziołowa: Z przeciwmigrenowych właściwości słyną m.in. macierzanka, złocień maruny i ziele wierzbówki. Ekstrakty z nich zwierają np. Mariomigran (sok ziołowy, ok. 8 zł), Migren (kapsułki, ok. 30 zł), Globus (herbatka, ok. 9 zł) czy Migren Patch (plaster, który przylepia się na czole, ok. 8 zł).

Gdy atak już trwa…

Najlepsze, co możesz wtedy zrobić, to odciąć się od bodźców, które nasilają migrenę.

Weź na przeczekanie: Atak migrenowy może być spowodowany przez stres, jasne, zwłaszcza migające światło (np. z jarzeniówek lub ekranu komputera), a także hałas, intensywne zapachy i zaduch. By ból zelżał, warto zasłonić okna i położyć się (jeśli dasz radę, to się przespać) w wywietrzonym, cichym pokoju.

Ulga dla głowy: Kojące działanie ma delikatny masaż głowy – opuszkami palców rób małe kręgi. Możesz przy okazji (np. do masowania skroni) użyć maści majerankowej (ok. 2,50 zł). Terapeutyczne właściwości mają zawarte w niej olejki eteryczne. Po skończonym zabiegu warto położyć na czole i oczach zimny okład – to także uśmierza ból.

Terapia na przyszłość

Nie uda ci się całkowicie wyeliminować ataków, ale możesz sprawić, by były o wiele rzadsze.

Specjalna dieta: Jadaj często (np. 5 razy dziennie), ale małe porcje – zbytnie łakomstwo, jak i chodzenie z pustym żołądkiem potrafią wywołać migrenę. Postaraj się, by w twoim menu znalazło się jak najmniej produktów prowokujących ataki. Ogranicz: picie alkoholu (zwłaszcza wysokoprocentowych trunków i czerwonego wina), unikaj czekolady, kakao, długo dojrzewających żółtych serów, słonych, tłustych wędlin i owoców cytrusowych.

Wyczuj swój rytm: Zrywanie się o świcie, zarywanie nocy i ich późniejsze odsypianie to igranie… z migreną. By uniknąć ataków bólu, postaraj się wieść w miarę regularny tryb życia. W nowym grafiku uwzględnij koniecznie 7 – 8 godzin na sen. Takiej właśnie dawki potrzebujesz, by twój organizm przezwyciężył stres i zmęczenie (także zwiększają ryzyko wystąpienia migreny).

Złap oddech: Czy wiesz, że przeciwbólowe działanie mają spacery? Pomagają one dotlenić organizm i poprawiają krążenie krwi – tego zaś twoja głowa potrzebuje najbardziej. By jednak spacerowa terapia przyniosła prawdziwe ukojenie, pamiętaj, że w chłodne lub wietrzne dni powinnaś zakładać czapkę albo chustkę (osoby z migreną są wyjątkowo wrażliwe na przeciągi).

(Źródło: „Przyjaciółka", autorka Diana Ożarowska-Sady)

Polecane wideo

Komentarze (37)

Ocena: 5 / 5
Julia (Ocena: 5) 18.09.2017 10:16
Ja oszukuję migrenę z pomocą Beauty First Spa Warszawa. Tam po prostu mają tak fajne zabiegi i tak fajne miejsce do wypoczynku, że stres i złe myśli mnie opuszczają,a więc i migrena!
odpowiedz
krakers (Ocena: 5) 28.06.2016 20:11
ja oszukuję migrenę za każdym razem jak tylko się pojawia. na szczęście wskazówki znalazłem dzięki stronie abcmigrena.pl . Teraz żadna migrena mi nie straszna. Jestem przygotowany na każdy atak.
odpowiedz
Franka1213 (Ocena: 5) 19.11.2015 06:48
To ja podrzucam jeszcze jedno świetne miejsce z dużą ilością informacji o migrenie - abcmigrena.pl :) Od kilku miesięcy to moja ulubiona stronka, szczególnie że można tam prowadzić dzienniczek migrenowy, który bardzo pomaga w poznaniu czynników mogących wywołać atak.
odpowiedz
Pacjent z Wrocławia (Ocena: 5) 06.04.2014 19:47
Osoby które dotknął problem Migreny i zabiera im chęć do życia zachęcam do odwiedzenia gabinetu dr Piotra Nogala, lekarza – okulisty. Dr nogal jako pierwszy na świecie odkrył metodę SKUTECZNEGO leczenia migreny. Można o tym przeczytać w archiwalnych wydania Gazety Wrocławskiej (3 marca 2014) i Angory (24 marca 2014), a także zobaczyć dr Piotra Nogala w materiale Video na stronach VOD Pytania na Śniadanie. Zachęcam także od odwiedzenia strony www.nogalmedicine.pl na której można znaleźć informacje o Doktorze, jego odkryciu, a także dowiedzieć się gdzie Doktor Piotr Nogal przyjmuje pacjentów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.04.2009 18:05
[quote="Gosc"]Mnie na migrene pomaga miły stosunek z mężem i migrena znika:) Polecam[/quote] Niestosowny żart osoby, która nie wie o czym tu piszemy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie