Czy masz problem z alkoholem?

Możliwe, że nie podejrzewasz, a masz problem z nadużywaniem procentów. Amerykańscy badacze opracowali test, który pomaga sprawdzić, czy jest się alkoholikiem (alkoholiczką) lub czy wstąpiło się na prostą drogę, by się nim (nią) stać.
Czy masz problem z alkoholem?
27.09.2008

Oczywiście wszystko jest dla ludzi, również alkohol, pod warunkiem, że masz ukończone 18 lat. Jak mówił kiedyś w filmie „Psy" bohater grany przez Czarka Pazurę: „bo pić, to trzeba umić". Nie rozchodzi się jednak tylko o tę umiejętność, trzeba również wiedzieć ile i kiedy.

Niestety, trudno jest się kontrolować - kilka piw, kieliszków wina, drinków... pijemy, nie licząc ich, myśląc, że dzisiaj jest nasz dzień. Prawdę tę weryfikuje następny - budzimy się z potwornym kacem i dziurami w pamięci.

Naukowcy ze szpitala Johna Hopkinsa w Baltimore opracowali test, który pomaga zdefiniować, w jakim stadium problemu się znajdujesz i czy powinnaś się zacząć leczyć.

Takie testy na pozór wydają się naiwne, jednak ich skuteczność i wiarygodność potwierdza w rozmowie z „Super Expressem" dr Barbara Diem-Chmielewska, psychiatra leczący uzależnienia od alkoholu:

„Tak, można im wierzyć. Niektórzy na pytanie, czy picie przeszkadza rodzinie, odpowiedzą pewnie, że nie, że po prostu czasem żona się czepia. Robią to głównie mężczyźni".

Do testów należy podejść poważnie i szczerze odpowiadać, nie ma co oszukiwać, bo w ten sposób okłamujemy samych siebie.

Polecane wideo

Komentarze (132)

Ocena: 5 / 5
sonia (Ocena: 5) 05.04.2017 13:31
Sama miałam kiedyś spory problem. Przez długi czas wypierałam się, jednocześnie chowając puszki po browarach pod łóżkiem. To straszne, ile byłam w stanie wypić wieczorem w środku tygodnia. Gdy pojawiły się problemy ze zdrowiem, postanowiłam dobrowolnie zgłosić się na terapię do Wiosennej. Kilka tygodni spędzone z dala od codziennych spraw dały mi naprawdę wiele. Teraz już alkoholu nie tykam. Wiem jak łatwo jest przesadzić.
odpowiedz
marcin (Ocena: 5) 07.01.2015 01:11
Mam 19 lat , za 2 miesiące 20 i mam 9 na 'tak'. Zaczęło się niewinnie bardzo jakoś 4 lata temu, ale baaardzo rzadko piłem będąąc w gim ale już zdarzło mi się robić to samotnie. Dopiero od jakiegoś 1,5 roku szukam każdej okazji, smakuje mi nawet vip z biedronki.. ba, wole nawet jego od Lecha, bo jest dużo mocniejszy. Ale co mi zostalo, pić tylko. +kocham vodke i bimber
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2014 21:14
Jam mam 12 na tak i wale 3 browary dziwnie chyba mam problem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2014 18:04
2. o jestem normalna :D
odpowiedz
Ona20ścia (Ocena: 5) 09.09.2013 16:19
Widzę że dużo ludzi ma problemy z tym :( W naszym świecie gdzie człowiek goni za kasą ... stres ciągle i pogarda do drugiego człowieka , tutaj piszemy do siebie a może na ulicy właśnie się mijaliśmy . Ja potrafie wypić pół litra sama w pokoju BEZ POPITY ..... ludzie to jest chore najgorsze jest to że jestem świadoma że robie źle a nie umiem tego zatrzymać :(( okropny wynik tego testu to ja ta z dolnego komentarza.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie