Z telewizji do księgarni

17 Czerwca 2009

Gdy na Zachodzie nastała moda na pisanie książek przez gwiazdy, polscy celebryci poszli w ich ślady. Na polskim rynku ukazało się wiele publikacji tego typu, jednak czy są warte uwagi?

Z telewizji do księgarni

Wśród gwiazd telewizyjnych programów poradnikowych nastała moda na publikację książek. Na polskim rynku także ukazało się wiele publikacji tego typu, czy są jednak warte uwagi?

Gwiazdy w kuchni

Nigella Lawson, domowa bogini, gwiazda brytyjskich programów kulinarnych emitowanych także na polskich kanałach, ma na swoim koncie 6 pozycji książkowych. W Polsce wydane zostały 3 publikacje: "Nigella Ekspresowo" (75 zł), "Nigella Gryzie" (65zł), "Lato w kuchni przez okrągły rok" (65 zł) - to bardzo popularne książki kucharskie. Niezwykłą zaletą poradników Nigelli jest język - przepisy napisane są bardzo lekko i nieformalnie. Książek pani Lawson powinny jednak wystrzegać się osoby będące na diecie. Fotografie w nich zamieszczone sprawiają, że wprost trudno pohamować żądzę niczym nieskrępowanej konsumpcji.

Na polskim podwórku książkę kucharską wydała była modelka i dziennikarka telewizyjna, Agnieszka Maciąg. Może się wydawać, że modelka nie będzie wiedzieć zbyt wiele o kuchni, jednak biorąc do ręki książkę "Smak życia", czyli uroda zaczyna się w kuchni" (50 zł) można być mile zaskoczonym. Przepisy na zdrowe, często wegetariańskie dania, pochodzące z różnych kuchni, stworzone są tak, by każdy mógł je przygotować. Prezentowane potrawy orientalne mają adnotację, gdzie można kupić potrzebne nam składniki lub jak zastąpić je dostępnymi nam produktami. Jednak przy tej książce należy też ostrzec: Uwaga, pyszne zdjęcia!

Gwiazdy i dzieci

Poradniki dla rodziców stanowią bardzo dużą część rynku wydawniczego, Gwiazdy postanowiły zająć się też tą tematyką. Paulina Smaszcz–Kurzajewska, prowadząca program „Mamo to Ja” oraz poranne „Pytanie na śniadanie”, głośno przyznaje, że dzieci są dla niej wszystkim. Postanowiła przelać swoją pasję oraz miłość na papier i w ten sposób powstała książka "Mama i tata to my! Obalamy mity o zdrowiu i żywieniu dzieci" (35 zł). Autorka w jednej publikacji zawarła odpowiedzi udzielone przez ekspertów, na dręczące rodziców pytania oraz radości i smutki związane z wychowaniem dzieci. Poradnik napisany jest z punktu widzenia zwykłej mamy, więc zawiera wiele cennych porad, których w książkach stworzonych przez ekspertów nie znajdziemy. Jedyna wada to widoczny w liczbie wymienianych produktów sponsoring firm z branży dziecięcej.

Poradniki eksperckie autorstwa Doroty „SuperNiani” Zawadzkiej to kolejne hity wydawnicze. Psycholog znana z programów „SuperNiania” i „Świat według dziecka” jest autorką wielu książek poświęconych świadomemu wychowaniu dzieci. Najpopularniejsze to: "I ty możesz mieć SuperDziecko" (40 zł), "I ty możesz być SuperTatą" (40 zł) oraz świeżo wydane "Moje dziecko. Jak mądrze kochać i dobrze wychowywać" (35 zł). Popularna SuperNiania okazała się lepszą prowadzącą program telewizyjny niż autorką książek. Poradniki opisują metody stosowane w programie, lecz trudno znaleźć w nich konkretne rozwiązania dla dzieci w różnym wieku.

Gwiazdy i styl

Porady dotyczące ubierania się oraz stylu życia są niezwykle popularne. Programy typu makeover biją rekordy oglądalności. Modowe specjalistki - Trinny Woodall i Susannah Constantine - można w polskiej telewizji oglądać w programach „Jak się nie ubierać” oraz „Trinny i Susannah rozbierają”. Ich książki "Jak się nie ubierać" (40 zł) i "Księga kobiecych sylwetek" (90 zł) zawierają Porady dotyczące dobierania strojów do różnych typów sylwetek, zawierają teorię, którą w praktyce możemy zobaczyć w programie.

Inną pozycją obowiązkową jest "Perfekcyjna Pani Domu" (40 zł), autorstwa brytyjskiej „bogini czystości” - Anthei Turner. Autorka jest europejską odpowiedzią na sukces Marthy Stewart w USA. Jej program o prowadzeniu domu to międzynarodowy hit. Porady dotyczące sprzątania i utrzymywania domu w czystości, połączone są z informacjami dotyczącymi organizacji przyjęć. Przyjęciom i przyjmowaniu gości Anthea poświęciła swoją drugą książkę - "Perfekcyjna Pani Domu. Przyjęcia z klasą" (40 zł). Publikacja zawiera bardzo przydatne Porady, a czytając ją, naprawdę ma się wrażenie, że obowiązki domowe to czysta przyjemność.

Polecamy te książki wszystkim Papilotkom, które od czasu do czasu muszą się zmierzyć z niespieralnymi plamami, wielkim sprzątaniem albo po prostu chcą zostać perfekcyjnymi lub prawie perfekcyjnymi paniami domu.

Gwiazdy telewizyjnych programów poradnikowych czasami radzą sobie lepiej z pisaniem, czasami gorzej, ale ich książki zawsze bardzo dobrze się sprzedają. Książkowe poradniki może nie są literaturą z najwyższej półki, ale czasami warto po nie sięgnąć.

Michalina Gruszka

Zobacz także:

62% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki

Przerażające wyniki badań dotyczących polskiego czytelnictwa.

Audiobooki – nowa moda dla leniwych?

Nagrania książek, nowy patent dla leniwych czytelników.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (43)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-25 13:40:05

E5aWYL fwtwuhumkbvu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-23 10:41:37

KNfQhV uffnqnxxtlpa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-23 02:01:48

I was really confused, and this answered all my qesutions.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-07-04 20:58:12

Ja mam książkę ' Perfekcyjna Pani Domu ' :) polecam !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-19 09:55:00

ja chce tą książke Trinny i Susanah na urodziny.Oglądałam ją i jest bardzo ciekawa:) /mika

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-17 23:33:00

Nie lubie książek kucharskich, zresztą mało gotuje, jak już to w internecie szukam przepisu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-17 23:33:00

Nie lubie książek kucharskich, zresztą mało gotuje, jak już to w internecie szukam przepisu :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-17 22:52:00

[quote="Gosc"]mam ksiazke "perfekcyjna pani domu" nie załuje wydanych pieniedzy! multum ciekawych rad i pomyslów :)[/quote] Też sobie kupię. A program jest świetny... :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-17 22:52:00

[quote="Gosc"]mam ksiazke "perfekcyjna pani domu" nie załuje wydanych pieniedzy! multum ciekawych rad i pomyslów :)[/quote] Też sobie kupię. A program jest świetny... :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-17 22:12:00

[quote="IzuniaCrazy"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja mam gok wan'a ksiazke jak dobrze wygladac nago :D LANSIK ;P[/quote] Gok jest moim bogiem ^^ I love him <3[/quote] boski jest!!:D[/quote] TEZ TAK UWAZAM! GOK TO ISTNY GENIUSZ!!! JAK OGLADAM JEGO PROGRAMY TO NIE ODRYWAM OCZU OD EKRANU TELEWIZORA! GEBA SAMA MI SIE CIESZY. NIE DOSC, ZE JEST EXPERTEM W SWOJEJ DZIEDZINIE TO JESZCZE MA W SOBIE TO "COS" CO PRZYCIAGA UWAGE DO JEGO OSOBY. JEST BARDZO SYMPATYCZNY, CIERPLIWY, UMIE DOBRZE DORADZIC Z SERDECZNOSCIA I JEST SZCZERA OSOBA. PO MADONNIE JEST CHYBA DRUGA OSOBA NA SWIECIE, Z KTORA CHCIALA BYM SIE MOC SPOTKAC :D :)!!! [/quote] [quote="IzuniaCrazy"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ja mam gok wan'a ksiazke jak dobrze wygladac nago :D LANSIK ;P[/quote] Gok jest moim bogiem ^^ I love him <3[/quote] boski jest!!:D[/quote] TEZ TAK UWAZAM! GOK TO ISTNY GENIUSZ!!! JAK OGLADAM JEGO PROGRAMY TO NIE ODRYWAM OCZU OD EKRANU TELEWIZORA! GEBA SAMA MI SIE CIESZY. NIE DOSC, ZE JEST EXPERTEM W SWOJEJ DZIEDZINIE TO JESZCZE MA W SOBIE TO "COS" CO PRZYCIAGA UWAGE DO JEGO OSOBY. JEST BARDZO SYMPATYCZNY, CIERPLIWY, UMIE DOBRZE DORADZIC Z SERDECZNOSCIA I JEST SZCZERA OSOBA. PO MADONNIE JEST CHYBA DRUGA OSOBA NA SWIECIE, Z KTORA CHCIALA BYM SIE MOC SPOTKAC :D :)!!! [/quote] SORRY COS MI SIE Z KOMPEM PODZIALO, CHCIALM WYSLAC TYLKO RAZ!!! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz