Martha Stewart – najsłynniejsza gospodyni domowa Ameryki

26 Maja 2016

Zbudowała medialne imperium, jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych i nauczyła Amerykanów, jak przyrządzać polskie pierogi z kapustą.

Martha Stewart

Jeszcze całkiem niedawno wartość jej medialnego imperium, noszącego nazwę Martha Stewart Living Omnimedia, szacowano na ponad miliard dolarów. Jednak w ostatnich latach wpływy Marthy Stewart trochę osłabły, co odbiło się na wycenie firmy, którą najsłynniejsza gospodyni domowa Ameryki postanowiła w ubiegłym roku sprzedać. Za 353 mln dolarów kupił ją koncern Sequential Brands Group. Produkty sygnowane przez 75-letnią Marthę Stewart uzupełniły portfolio innych marek, należących do młodszego już pokolenia celebrytów, takich jak Jessica Simpson czy Justin Timberlake.

Jednak ta transakcja nie oznacza, że Amerykanka o polskich korzeniach wycofała się z biznesu. Pozostała bowiem kluczowym udziałowcem połączonych spółek i liczy nawet na ekspansję nowej firmy. Martha Stewart przez całe życie walczyła z przeciwnościami losu. I zazwyczaj z nimi wygrywała.

Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

Etyka pracy

Urodziła się 3 sierpnia 1941 r. w Jersey pod Nowym Jorkiem, jako drugie z sześciorga dzieci Edwarda i Marthy Kostyrów. Jej dziadkowie, zarówno od strony matki, jak i ojca, pochodzili z Polski. Wyemigrowali do Ameryki przed I wojną światową, znakomicie odnajdując się w odmiennej rzeczywistości, np. Franciszek Józef Kostyra zaczynał jako kelner, a pod koniec życia był już właścicielem restauracji.

Ojciec Marthy, nauczyciel wychowania fizycznego, dorabiający też jako przedstawiciel handlowy w firmach farmaceutycznych, poznał przyszłą żoną, również nauczycielkę, na kursie języka polskiego. Doczekali się sześciorga dzieci. Martha wyniosła z domu przywiązanie do rodzinnych wartości oraz etykę ciężkiej pracy. Wakacje spędzała zwykle u mieszkającej w Buffalo babci Heleny, która uczyła dziewczynkę pieczenia ciast i przygotowywania przetworów. Dzięki niej Martha poznała także wiele przepisów na pochodzące z Polski potrawy, m.in. pierogi z kapustą czy zupę grzybową, które po latach rozpropagowała wśród Amerykanów.

Studiując historię sztuki na Barnard College w Nowym Jorku, Martha sama zarabiała na czesne – prowadziła dom dwóm zamożnym starym pannom przy ekskluzywnej Piątej Alei. Z braku funduszy szyła też sobie ubrania, co wychodziło jej bardzo dobrze, skoro magazyn „Glamour” uznał Marthę za jedną z najlepiej ubranych studentek. Urodziwa dziewczyna dorabiała też jako modelka.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz