Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

21 Maja 2016

Jej kariera muzyczna trwała zaledwie trzy lata, ale mimo to już na zawsze pozostanie symbolem rockandrollowej gwiazdy, o wielkim talencie i licznych ludzkich słabościach…

Janis Joplin

Choć od śmierci Janis Joplin minęło już 46 lat, „księżniczka rocka” wciąż fascynuje i inspiruje, także wiele współczesnych piosenkarek. Jedną z nich jest Agnieszka Chylińska, która nie ukrywa, że Amerykanka pozostaje dla niej wokalnym autorytetem i ideałem. „Jeśli ktoś mówi mi, że śpiewam zupełnie jak Janis Joplin, to czuję się zawstydzona i myślę, że Janis, słysząc to, przekręca się w grobie. Dla mnie jest tak niedoścignionym ideałem, że nawet nie patrzę w jej stronę. Słucham jej i moim marzeniem jest śpiewać choć w jednej milionowej tak doskonale, jak ona” – przekonuje w książce „Chylińska o sobie samej”.

„Nigdy nie uczyłam się śpiewać w żadnej szkole. Janis Joplin towarzyszyła rozwojowi mojego śpiewania. Jej frazowanie, jej głębia, jej szerokość śpiewania autentycznie mi się udzieliły” – mówi z kolei Natalia Sikora, zwyciężczyni drugiej edycji programu „The Voice of Poland”, która na początku roku wystąpiła z niezwykłym koncertem w warszawskim teatrze IMKA, poświęconym Joplin.

O niegasnącej popularności gwiazdy świadczy też fakt, że kilka miesięcy temu na aukcji w Nowym Jorku należące niegdyś do Joplin Porsche 356 z 1965 roku sprzedano za 1,7 mln dolarów, czyli niemal trzykrotnie drożej niż zakładano. Auto pokrywają kolorowe rośliny, motyle, postacie z kreskówek oraz motywy astrologiczne. Jego wygląd dobrze oddaje charakter dawnej właścicielki – symbolu pokolenia „dzieci-kwiatów”.

Ellen DeGeneres - najbardziej wpływowa lesbijka na świecie?

Złe towarzystwo

Janis Lyn Joplin przyszła na świat 19 stycznia 1943 r. w Port Arthur, małym miasteczku w Teksasie, znanym głównie z rafinerii ropy naftowej, w której pracował ojciec przyszłej gwiazdy. Matka była natomiast archiwistką w miejscowej szkole.

Janis bardzo wcześnie nauczyła się czytać i pisać, miała również talent plastyczny. Już w pierwszej klasie tworzyła sztuki, które później wystawiała w teatrzyku kukiełkowym. Początkowo nie sprawiała żadnych kłopotów wychowawczych. Wszystko zmieniło się jednak po zmianie szkoły. W liceum dziewczyna wpadła w „złe towarzystwo”. Zaczęła się niechlujnie ubierać, przeklinać i coraz częściej sięgać po alkohol. Włóczyła się z kumplami po okolicy, upijając w przydrożnych barach.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-23 09:54:55

re: Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

Miała talent i niesamowity głos, szkoda że wpadła w nałogi alkoholowe i narkotykowe przez co w końcu dołączyła do tzw. "Klubu 27". Zmarnowała sobie życie ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-21 18:43:03

re: Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

wszędzie zawsze piszą o niej ,że była brzydka. Nie uważam ,żeby była brzydka aczkolwiek bardzo zniszczona. Podpuchnięta od picia i miała zniszczoną skórę od ćpania.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonim
(Ocena: 5)
2016-05-21 15:37:26

re: Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

Beznadziejny artykuł, skupiony na ćpaniu i kontrowersjach a nie na talencie!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-05-21 11:38:14

re: Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

Miała niesamowity głos, ale... Nie przepadam za tą postacią. Zero wartości do naśladowania. Przehulanie życia. Co to za ikona? ;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1